Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HENRYK SIENKIEWICZ- OBYWATEL ŚWIATA I EUROPY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HENRYK SIENKIEWICZ- OBYWATEL ŚWIATA I EUROPY"— Zapis prezentacji:

1 HENRYK SIENKIEWICZ- OBYWATEL ŚWIATA I EUROPY
Autor: Dominika Gruszka

2 PODRÓŻE H.SIENKIEWICZA
H. Sienkiewicz wiele podróżował, z czego czerpał ogromną przyjemność. Odwiedził m.in.: Amerykę Wielką Brytanię Francję.

3 DOBRA CZERPANE Z PODRÓŻY DO AMERYKI
Sienkiewicz w czasie pobytu w USA korespondował z gazetą z którą współpracował. Tam powstała nowela „Szkice węglem”(1877). Po powrocie z Ameryki napisał m.in.: -„Za chlebem”(1880), -”Latarnik”(1881), -”Sachem”(1883).

4 POBYT WE FRANCJI Wracając do Europy, Henryk Sienkiewicz zahaczył o Francję, a dokładniej Paryż. Przebywał tam prawie 3 lata. W Paryżu poznał nowy „prąd” w literaturze, a mianowicie: „Dla powieści naturalizm był w zasadzie znakomitym, niezbędnym i może jedynym krokiem naprzód”. To jego wypowiedź w artykule „Z Paryża” z 1879 roku.

5 PRZYGODA Z LITWĄ We Lwowie bywał kilka razy. Wygłosił tam odczyt pt.: „Z Nowego Jorku do Kalifornii”. Z Litwy pochodziła jego żona Maria Szetkiewiczówna.

6 AFRYKA- NOWE NATCHNIENIE SIENKIEWICZA
W 1890 roku Sienkiewicz wyruszył na podróż do Afryki. Przypuszcza się, że to z tej podróży w głowie autora pojawił się pomysł na napisanie powieści dla młodzieży. Była to książka „W PUSTYNI I W PUSZCZY”. Tytułowa pustynia oraz bohaterowie powieści

7 INNE PODRÓŻE Jego mniej znane podróże: do Hiszpanii Konstantynopola
Bukaresztu Warny.

8 SŁÓW KILKA O ŻYCIORYSIE…
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz pseudonim „Litwos” urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, a zmarł 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii, polski powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905 za "całokształt twórczości„. Jeden z najpopularniejszych bajkopisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.

9 ŻYCIE ZAWODOWE Najważniejszym w życiu Sienkiewicza sukcesem zawodowym
było otrzymanie NAGRODY NOBLA w roku za powieść „QUO VADIS”.

10 KTÓRE PRZYNIOSŁY MU SŁAWĘ
UTWORY SIENKIEWICZA, KTÓRE PRZYNIOSŁY MU SŁAWĘ Utwory, które przyniosły sławę Sienkiewiczowi to m.in.: POWIEŚCI „Quo vadis” „Krzyżacy” „Potop” „W pustyni i w puszczy” „Pan Wołodyjowski” NOWELE „Janko Muzykant” „Sachem” „Za chlebem” itd.

11 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI

12 Ul. Wojsławska 1, 22-425 Grabowiec
AUTOR: DOMINIKA GRUSZKA Uczennica klasy VI Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu Ul. Wojsławska 1, Grabowiec Tel: (084) Opiekun: Pani Urszula Pazdan


Pobierz ppt "HENRYK SIENKIEWICZ- OBYWATEL ŚWIATA I EUROPY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google