Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alfred Nobel szwedzki chemik i wynalazca Alfred Nobel 1833 - 1896 szwedzki chemik i wynalazca J ego najbardziej znanym i najważniejszym osiągnięciem było.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alfred Nobel szwedzki chemik i wynalazca Alfred Nobel 1833 - 1896 szwedzki chemik i wynalazca J ego najbardziej znanym i najważniejszym osiągnięciem było."— Zapis prezentacji:

1 Alfred Nobel szwedzki chemik i wynalazca Alfred Nobel 1833 - 1896 szwedzki chemik i wynalazca J ego najbardziej znanym i najważniejszym osiągnięciem było wynalezienie dynamitu. Niestety nie przewidział, że dynamit będzie wykorzystywany nie tylko w celach pokojowych ( w budownictwie dróg, kolei, w kopalniach) lecz i podczas działań wojennych jako środek służący do niszczenia i zabijania.

2 . Aby zrekompensować światu szkodliwość swego wynalazku w swej ostatniej woli Nobel przeznaczył cały majątek o wartości około 31,5 mln koron szwedzkich na nagrody dla naukowców, artystów i polityków działającyc na rzecz ludzkości i pokoju. Pierwsza uroczystość wręczenia Nagrody Nobla miała miejsce w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 roku. Nagrody są przyznawane zawsze 10 grudnia - w rocznicę śmierci A. Nobla.

3 Corocznie, od 1901 roku, Nagrody Nobla przyznawane są w następujących dziedzinach: Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki Nagroda Nobla w dziedzinie chemii Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny Nagroda Nobla w dziedzinie literatury Pokojowa Nagroda Nobla Od 1968 roku Bank Szwecji przyznaje nagrodę imienia Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

4 Nagrody Nobla przyznane Polakom 1903 Maria Skłodowska-Curie w dziedzinie fizyki łącznie z Henri Becquerelem i mężem Piotrem Curie 1905 Henryk Sienkiewicz w dziedzinie literatury 1911 Maria Skłodowska-Curie w dziedzinie chemii 1924 Władysław Reymont w dziedzinie literatury 1980 Czesław Miłosz w dziedzinie literatury 1983 Lech Wałęsa Pokojowa Nagroda Nobla 1996 Wisława Szymborska w dziedzinie literatury

5 Maria Skłodowska – Curie 1867 - 1934 Wybitna uczona urodzona w Polsce, większość życia i kariery naukowej spędziła we Francji. Zajmowała się badaniami z zakresu fizyki i chemii. Do jej największych dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Była prekursorem nowej gałęzi chemii - radiochemii. Po raz pierwszy Nagrodę Nobla otrzymała w roku 1903 z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie za badania nad odkrytym przez Antoine Henri Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, a drugi raz w roku 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dzisiaj pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie !!!

6 Henryk Sienkiewicz 1846 -1916 Pseudonim Litwos urodził się w Woli Okrzejskiej. Zmarł w Szwajcarii. Polski powieściopisarz i publicysta. Studiował prawo i nauki filologiczno- historyczne w Warszawie. Dwa lata spędził w Ameryce Północnej. Pozostawił Listy z podróży do Ameryki. Dużo podróżował – głównie po Europie Zachodniej, był także na wyprawie myśliwskiej w Zanzibarze. Autor m.in. Trylogii i W pustyni i w puszczy. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905 za "całokształt twórczości". Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.

7 Władysław Reymont Władysław Stanisław Reymont urodził się 7 maja 1867 we wsi Kobiele Wielkie k. Radomska. Zmarł 5 grudnia 1925 w Warszawie. Właściwie to Stanisław Władysław Rejment. Syn wiejskiego organisty, od 1880 mieszkał w Warszawie, gdzie był m.in. uczniem krawieckim. Polski pisarz, prozaik i nowelista. Nagrodę Nobla otrzymał za czterotomową powieść Chłopi

8 Czesław Miłosz 1911 - 2004 Urodził się na Litwie zmarł w Krakowie. Polski oraz litewski poeta, laureat literackiej nagrody Nobla w 1980 roku. Otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej kultury. "Poeta wieku, poeta myśli trudnej, przewodnik duchowy, nauczyciel wiary, filar polskiej kultury" - tak na wieść o jego śmierci wypowiadali się jego przyjaciele i znawcy jego twórczości, podkreślając, że odejście poety to niepowetowana strata dla Polski.

9 Lech Wałęsa Urodził się 29 września 1943roku. Polski działacz związkowy, polityk, wykształcenie zawodowe, z zawodu elektryk. Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Lipnie. Był członkiem stoczniowego komitetu strajkowego w czasie tzw. wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 r. Od 1980 r. do 1990 r. był przewodniczącym związku zawodowego "Solidarność". W czasie stanu wojennego był internowany. Przewodniczył stronie solidarnościowej podczas obrad okrągłego stołu". W latach 1990-1995 był prezydentem Polski.

10 Wisława Szymborska Urodzona 2 lipca 1923 - polska poetka i krytyk literacki, a także tłumaczka literatury francuskiej. Od 1931 mieszka w Krakowie. W 1988 współzakładała Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Twórczość Szymborskiej cechuje precyzja i oszczędność słowa, język potoczny, posługiwanie się ironią i paradoksem, treści filozoficzne. Nagrodę Nobla otrzymała w 1996 roku za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

11 Warto wiedzieć…

12 Józef Rotblat 1908 - 2005 Polski fizyk i radiobiolog. W 1939 roku wyjechał do Liverpoolu na stypendium, gdzie zastała go wojna. Otrzymał obywatelstwo brytyjskie. Przyczynił się do budowy bomby atomowej, ale całe życie poświęcił walce o pokój. Zawsze podkreślał, że zaangażował się w projekt budowy broni jądrowej, ponieważ obawiał się, że Hitler może ją zbudować pierwszy. Kiedy jednak okazało się, że Niemcy nie są w stanie skonstruować bomby atomowej, profesor Rotblat wycofał się z prac nad bombą. Doprowadził do powstania ruchu pacyfistycznego * Pugwash. W 1995 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Do końca życia świetnie mówił po polsku i podkreślał swoje związki z polskością, akcentując iż jest Polakiem z brytyjskim paszportem.. * ruch pacyfistyczny - ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wszelkie wojny

13 koniec w prezentacji wykorzystano materiały z artykułu Polscy Nobliści Portalu DumnizPolski.pl tworzonego przez Dominus.net.pl Opracowanie: Wiesława Ciuksza Opracowanie: Wiesława Ciuksza


Pobierz ppt "Alfred Nobel szwedzki chemik i wynalazca Alfred Nobel 1833 - 1896 szwedzki chemik i wynalazca J ego najbardziej znanym i najważniejszym osiągnięciem było."

Podobne prezentacje


Reklamy Google