Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Płaskie, rozległe obszary Parku znajdują się w obrębie terasy niskiej rzeki Warty.

4 Logo Parku Narodowego Ujście Warty przedstawia gęś zbożow ą.

5 Roślinność parku stanowią przede wszystkim zbiorowiska typowe dla dużych rzek nizinnych (zbiorowiska szuwarowe, murawy zalewowe oraz łąki).

6 Występują tu gatunki objęte ścisłą ochroną gatunkową, takie jak: -grzybienie białe -grążel żółty -arcydzięgiel litwor -goździk piaskowy

7 Unikalne tereny podmokłe, rozległe łąki Parku Narodowego Ujście Warty to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w Polsce i Europie. Żyje tutaj około 250 gatunków ptaków, z których 26 jest zagrożonych wyginięciem i znajduje się pod ochroną. Są to m.inn.: derkacz, bączek, żuraw i rybitwa czarna. Żyje tu także kilkadziesiąt drapieżnych bielików.

8 Nie można zapomnieć też o innych zwierzętach. W parku stwierdzono dotychczas 36 gatunków ssaków, 9 gatunków płazów i 3 gatunki gadów Spośród ssaków ściśle zależnych od wody w parku zanotowano występowanie m.inn. wydry i bobra

9 Z podmokłymi terenami związane są nieodłącznie płazy. Na terenie parku spotkać można m.inn. Ropuchę szarą, ropuchę zieloną i grzebiuszkę ziemną.

10 Z gadów występuje tu: zaskroniec jaszczurka zwinka padalec

11


Pobierz ppt "Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google