Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Raport Amway na temat przedsiębiorczości w Europie Realizacja GfK Group.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Raport Amway na temat przedsiębiorczości w Europie Realizacja GfK Group."— Zapis prezentacji:

1 Raport Amway na temat przedsiębiorczości w Europie Realizacja GfK Group

2 RAPORT AMWAY NA TEMAT PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W EUROPIE Raport Amway na temat przedsiębiorczości w Europie objął badaniami 12 krajów. Respondenci: Europa: ponad 13 tys. osób w wieku 14 lat i starszych Polska: 1 000 kobiet i mężczyzn w wieku 15 lat i starszych Partnerzy i wykonawcy: Amway w Europie, Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium GFK.

3 Najbardziej pozytywną postawę w stosunku do przedsiębiorczości (pracy na własny rachunek) wykazują Duńczycy, Brytyjczycy, Francuzi i Szwajcarzy. Natomiast na drugim biegunie znajdują się Niemcy, gdzie ta forma zatrudnienia cieszy się najniższym stopniem aprobaty. W Polsce mamy do czynienia z przeciętną, na tle innych krajów europejskich akceptacją dla przedsiębiorczości. W porównaniu do innych państw w Europie, praca na własny rachunek cieszy się w Polsce średnim poziomem akceptacji. Odsetek pozytywnego nastawienia do samozatrudnienia / pracy na własny rachunek/ własnej działalności gospodarczej...

4 Polacy mają pozytywne nastawienie do samozatrudnienia... Dwie trzecie Polaków przejawia pozytywną postawę w stosunku do samozatrudnienia. Zaś jedna trzecia dodatkowo może sobie wyobrazić, że rozpoczyna pracę na własny rachunek Nie wiem pozytywne Moje nastawienie do samo-zatrudnienia jest… negatywne … i mogę sobie wyobrazić, że rozpoczynam pracę na własny rachunek … jednak nie mogę sobie wyobrazić, że rozpoczynam pracę na własny rachunek

5 … jednak, jeśli potrzeba potrafimy być bardziej elastyczni niż inni Mój stosunek do samozatrudnienia/ pracy na własny rachunek/ własnej działalności gospodarczej jest… pozytywny i mogę sobie wyobrazić, że rozpoczynam pracę na własny rachunek/ własną działalność gospodarczą pozytywny, ale jednak nie mogę sobie wyobrazić, że rozpoczynam pracę na własny rachunek/ własną działalność gospodarczą negatywny, ale jednak mogę sobie wyobrazić, że rozpoczynam pracę na własny rachunek/ własną działalność gospodarczą negatywny i nie mogę sobie wyobrazić, że rozpoczynam pracę na własny rachunek/ własną działalność gospodarczą 22% Polaków ma negatywny stosunek do pracy na własny rachunek, ale w tym stosunkowo dużo, bo 8% może sobie wyobrazić, że rozpoczyna własną działalność gospodarczą.

6 Stopień wykorzystania potencjału przedsiębiorczości Polaków jest stosunkowo niski na tle danych europejskich Duch przedsiębiorczości jest szczególnie silny w Szwajcarii, Turcji oraz we Włoszech. Niemcy wykazują najmniej chęci, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. 40% Polaków może wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek, ale jedynie 6% z nich ma własną działalność gospodarczą. Różnica pomiędzy potencjałem a odsetkiem Polaków pracujących na własny rachunek jest jedną z największych w Europie.

7 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ KOBIET Podejście kobiet i mężczyzn Zgoda z twierdzeniem Mam pozytywny stosunek do otwarcia własnej firmy

8 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ KOBIET Potencjał przedsiębiorczości najsilniej objawia się wśród: Kobiet ze średnim wykształceniem Kobiet w wieku od 30 do 49 lat Kobiet, które są zatrudnione Na południowym zachodzie i w centrum Polski

9 Młodzież w wieku od 14 do 29 lat należy do nowego pokolenia przedsiębiorców w Europie. 80% Polaków w tym wieku (właśnie wchodzących na rynek pracy) wyraża swój ogólnie pozytywny stosunek do pracy na własny rachunek. Co drugi Polak poniżej 30. roku życia może wyobrazić sobie rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Następne pokolenie przedsiębiorców: osoby poniżej trzydziestki (dane procentowe)

10 Niezależność jest najbardziej atrakcyjnym aspektem pracy na własny rachunek Dla Europejczyków najważniejszymi powodami do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej są niezależność oraz samorealizacja W Polsce do najważniejszych powodów dochodzi również aspekt finansowy. Polska Europa 12 krajów Niezależność od pracodawcy, bycie swoim własnym szefem Samorealizacja, możliwość realizacji własnych pomysłów Możliwość dodatkowych zarobków Lepsze zrównoważenie życia rodzinnego, zawodowego i czasu wolnego Powrót na rynek pracy, alternatywa dla bezrobocia Pyt. Które z następujących aspektów przemawia do Pana(i) osobiście jako ewentualne powody podjęcia samozatrudnienia?

11 Dla większości Europejczyków duże znaczenie ma równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym Średnio ponad 3/4 Europejczyków zgadza się, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest bardzo ważna. Dodatkowo co czwarty Europejczyk (25%) twierdzi, że powodem rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej może być możliwość lepszego zrównoważenia życia rodzinnego, zawodowego i czasu wolnego. Polska nie różni się tutaj od średniej europejskiej. Pyt. Jak ważne jest dla Pana(i) współgranie kariery i rodziny?

12 Bliższe spojrzenie: co to znaczy, że warunki pracy są przyjazne rodzinie? Dla Polaków, podobnie jak dla Europejczyków warunki pracy przyjazne rodzinie to przede wszystkim przyjazne rodzinie godziny pracy. Dla Europejczyków znacznie ważniejsze niż dla Polaków jest tu także możliwość wzięcia krótkookresowego urlopu w sytuacjach rodzinnych lub praca w niepełnym wymiarze godzin. przyjazne godziny pracy, np. brak spotkań wieczorami i w weekendy oferta opieki nad dzieckiem płaca powiązana z osiągnięciami długookresowy urlop z gwarancją powrotu np. urlop rodzicielski możliwość pracy z domu lub na telefon (telepraca) krótkookresowe urlopy np. na z powodu choroby w rodzinie praca na część etatu, w niepełnym wymiarze godzin Polska Europa 12 krajów Pyt. Co dla Pana(i) oznacza zatrudnienie przyjazne rodzinie?

13 Samozatrudnienie jest postrzegane jako realna alternatywa dla pracy na etacie dla respondentów z dziećmi. Europejczycy z dziećmi mają pozytywne nastawienie do samozatrudnienia (wynik powyżej średniej). Co więcej, samozatrudnienie wydaje się być szczególnie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi: dla 43% badanych z dziećmi samozatrudnienie to alternatywa dla pracy na etacie, w porównaniu do 38% rodzin bez dzieci.

14 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ KOBIET Model polskiego biznesu rodzinnego? 34% kobiet z dziećmi może sobie wyobrazić rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy. 40% kobiet z dziećmi twierdzi, że powodem dla prowadzenia własnej firmy jest możliwość lepszego zrównoważenia życia rodzinnego z zawodowym i czasem wolnym.

15 Brak wiedzy i umiejętności gaszą entuzjazm dotyczący przedsiębiorczości 46% Polaków mówi, że obawia się rozpocząć prowadzenie własnej firmy ze względu na brak koniecznej wiedzy ekonomicznej. Blisko połowa Polaków (40%) ma wątpliwości odnośnie własnych umiejętności i wiedzy i nie czuje się przygotowana do prowadzenia własnej firmy. Suma odpowiedzi całkowicie się zgadzam i raczej się zgadzam

16 Obserwuje się potrzebę większej ilości programów edukacyjnych organizowanych przez jednostki publiczne, skierowanych do osób rozpoczynających działalność gospodarczą (całkowicie się zgadzam)(zupełnie się nie zgadzam)

17 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ KOBIET Polskie kobiety czują się nieprzygotowane i niedoinformowane

18 PODSUMOWANIE 1. Polacy mieszczą się w średnich poziomach akceptacji przedsiębiorczości i chęci rozpoczęcia pracy na własny rachunek. 2. Ciągle jest duża różnica między deklaracjami a ilością powstających firm. 3. Polacy cenią sobie w prowadzeniu własnej firmy niezależność, samorealizację, możliwość poświęcenia więcej czasu rodzinie. 4. Brak wiedzy i umiejętności gaszą entuzjazm do zakładania własnych firm. 5. Małe i średnie firmy to duży potencjał rozwoju naszej gospodarki.


Pobierz ppt "Raport Amway na temat przedsiębiorczości w Europie Realizacja GfK Group."

Podobne prezentacje


Reklamy Google