Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najdziwniejsze śmierci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najdziwniejsze śmierci"— Zapis prezentacji:

1 Najdziwniejsze śmierci
znanych ludzi

2 Zmarła w listopadzie 1796 r. po półtorej doby strasznych męczarni
Zmarła w listopadzie 1796 r. po półtorej doby strasznych męczarni. Miała niecałe 68 lat. Wedle krążącej wówczas pogłoski padła ofiarą mordu, czy politycznego – wątpliwe. W siedzenie sedesu w ubikacji, z której caryca korzystała, wmontowano ukrytą sprężynę, a wyściełane siedzisko kryło w sobie ostre noże. Pod jej, niemałym zresztą, ciężarem uwolniona sprężyna spowodowała, że wbiły się one w ciało. Jak mówili współcześni – miejsce zamachu godne było stylu, w jakim żyła. Co ciekawe – Katarzyna II Wielka kazała przerobić oryginalny tron polskich Królów na wychodek. I właśnie na tym wychodku zginęłą.

3 Polacy nie gęsi i swoich bohaterów mają
Polacy nie gęsi i swoich bohaterów mają. Przykładem może być chociażby król Michał Korybut Wiśniowiecki, fan obfitych uczt, na którego ślubie z księżniczką austriacką podano "300 bażantów, 5000 kuropatw, indyków, cieląt, 400 wołów, 4000 baranów, 5000 jagniąt, 100 jeleni, 5 łosi, 2000 zajęcy, kilkadziesiąt dzików, a także niezliczoną ilość owoców, konfitur, ciast i słodyczy" i podobno była to największa uczta w historii RP. Jak zszedł z tego świata? Zadławił się ogórkiem, choć inna, poprawnie polityczna wersja brzmi, że zgon nastąpił wskutek pęknięcia wrzodu żołądka.

4 Adolf Fryderyk był królem Szwecji w latach 1751-1771
Adolf Fryderyk był królem Szwecji w latach Któregoś dnia, po 20 latach piastowania tronu, zasiadł on do uczty, na której skonsumował kolejno homara, kawior, wędzone śledzie, kiszoną kapustę, zupę kapuścianą i szampana. Ok, powiesz, że to mniej więcej tyle, ile zjada przeciętny Amerykanin? Być może, ale niezmordowany Adolf dołożył do tego 14 porcji swojego ulubionego deseru! Zmarł na atak serca i do dziś znany jest wśród szwedzkich dzieci jako król, który przejadł się na śmierć.

5 O rozpustne życie oskarżano Władysława Laskonogiego
O rozpustne życie oskarżano Władysława Laskonogiego. Zginął na wygnaniu w 1231 r. w wieku 70 lat. Niemiecka dziewucha, którą próbował zgwałcić, rozbiła mu głowę świecznikiem. Jan Długosz pod 1229 rokiem zapisał, że jego poddani pogardzali nim z powodu „rozpusty i wszeteczeństw”

6 Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej
Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą. Opis wg. J.Długosza. Władysław Jagiełło przeżył (cudem) Grunwald, pił tylko wodę - bo ją trudno zatruć, a zginął, bo poszedł na spacer do lasu, z którego słyszał śpiew słowika - przeziębił się śmiertelnie.

7 Jerzy Dozsy Przywódca powstania węgierskich chłopów w 1514 roku. Ranny w bitwie pod Timisoarą, wzięty do niewoli, na rozkaz Jana Zapolyi został spalony żywcem na rozpalonym żelaznym tronie, a następnie... zjedzony przez swych współtowarzyszy (w wypadku odmowy groził im ten sam los).

8 Zebrał ochotników do kolonizacji i udał się na inspekcję fortów budowanych wzdłuż chilijskiego wybrzeża, aby wzmocnić panowanie Hiszpanów nad tymi terenami. Miejscowi Indianie - Araukanie nie złożyli jednak broni, i podczas pobytu Valdivii w Tupacel przypuścili atak. Rozegrała się zacięta bitwa, w której Hiszpanie ponieśli sromotną klęskę. Kiedy Valdivia dostał się do niewoli, nasycili go złotem w ten sposób, że urządzili zgromadzonemu ludowi uroczystą ucztę, na zakończenie której wlali Valdivii do ust czarę roztopionego złota. Potem nieszczęśnika nadziano na pal, wycięto mu serce i zjedzono je.

9 Kazimierz II zwany Sprawiedliwym
Podczas swojego panowania nie szukał konfliktów z sąsiadami, a informacje zdobywał poprzez upijanie delikwenta, który później opowiadał wszystko o swoim władcy. Książę umarł w 1194 roku, podczas jednej z takich uczt.

10 Rasputin Rasputin, podobnie jak wielu innych wizjonerów, potrafił przewidzieć swoją śmierć. Zrobił to jednak w dziwnych okolicznościach pisząc 18 kwietnia 1916 roku, list do cara i informując go w nim, że umrze "zanim rozpocznie się nowy rok" (zmarł 16 grudnia). Napisał też, że jeśli zabiją go rosyjscy chłopi, to rodzina carska będzie panować przez następne 100 lat. Jeśli jednak zginie z ręki szlachcia, car z rodziną opuści Rosję i nikt się nie uratuje. Jak wiadomo, Rasputin został zamordowany przez rosyjskich arystokratów.Zabił go książe Feliks Jusupow. Natomiast cała rodzina carska w bestialski sposób została przez władze sowieckie zgładzona w Jekaterynburgu na Uralu.                                    

11 Marszalek de Saxe Dosyć ciekawą śmierć miał Marszalek de Saxe. Zmarł 30 listopada 1750 roku, po wizycie ośmiu "aktorek". W akcie zgonu napisano, ze przyczyną śmierci było nadużywanie kobiet "un surfeit des femmes„.Pochowany został w kościele św. Tomasza w Strasburgu. Jego córka była babką pisarki George Sand.

12 Papież Innocenty VIII Na największą uwagę zasługuje ten papież z powodu swojego nowatorskiego podejścia do medycyny (jego ostatnie lata życia, to nieustanne borykanie się z dolegliwościami i chorobami) Dlatego też w celach zdrowotnych papież przez długi czas leczył się mlekiem karmiących matek .Niewątpliwie najbardziej szczególnym „zabiegiem” medycznym, jakiemu go poddano, była niesławna transfuzja krwi. Dawcami miała być trójka 10-letnich chłopców, kupionych po dukacie za sztukę u miejskiej biedoty. Skończyło się to fatalnie – dzieci zmarły, papież też. Pożegnalne słowa papieża brzmiały: „Panie, idę do Ciebie w swojej niewinności!”

13 J.H.Dąbrowski, wracając ze swoich rodzinnych stron koło Bochni, poślizgnął się przy wysiadaniu z powózki na podjeździe pałacu w Winnej Górze, w wyniku czego otwarła sie mu zadawniona rana na nodze - co wywołało gangrenę, która stała się przyczyną śmierci.

14 Krzysztof Kolumb Ale chyba najdziwniejszą smierć upozorował sobie Kolumb. Oficjalnie podano iż zmarł r., ale ze słynnego manuskryptu z Purii (rękopis datowany jest na rok 1510) dowiadujemy się, że ten słynny żeglarz odbył 5 wyprawę, tym razem dookoła świata. Wspomniany wyżej manuskrypt prawdopodobnie powstał pod dyktando odkrywcy Ameryki. I co wy na to? Zainteresowanych odsyłam do przeczytania opracowania odkrywcy rękopisu Petera W. Newmana (polski przekład Witold J.Suliga - Tajemnica z Puri ).

15 Opr.Viki


Pobierz ppt "Najdziwniejsze śmierci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google