Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SUBKULTURY DAWNIEJ I DZIŚ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SUBKULTURY DAWNIEJ I DZIŚ."— Zapis prezentacji:

1 SUBKULTURY DAWNIEJ I DZIŚ

2 SUBKULTURA Subkultura –to nieformalna grupa osób działająca według odrębnych wzorów i zasad postępowania. Jej członkowie nie przestrzegają zwyczajowo przyjętych w społeczeństwie norm. Pierwszym twórcą pojęcia "subkultura" jest amerykański socjolog Milton Myron Gordon, który zdefiniował je po raz pierwszy w 1947 roku w artykule "The Concept of the Sub-Cultur and Its Application".

3 Rodzaje Subkultur Skate Goci Emo Hipisi Dresiarze Skinheadzi Hipsterzy
Bikiniarze Teddy Boys Hip-Hop Punki Metalowcy

4 HIPSI Ruch ten powstał w połowie lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Do powstania subkultury hipisów przyczynił się m. in. kryzys kultury amerykańskiej. Ruch ten w Polsce pojawił się w większych miastach pod koniec lat 60. W latach 70 moda na hipisowanie dotarła do mniejszych miast. Ze względu na sytuację społeczno polityczną wzorce kultury młodzieżowej Zachodu docierały do kraju głównie za pośrednictwem muzyki rockowej i indywidualnych kontaktów. Założenia ideologii polskich hipisów były modyfikacją poglądów młodzieży amerykańskiej, dostosowaną do specyfiki lokalnej.

5 Zewnętrzną oznakę przynależności do ruchu stanowiły długie włosy, bose stopy i swoisty ubiór. Strój miał wyrażać związek z naturą i musiał być funkcjonalny, najlepiej w jak największym stopniu własnoręcznie wykonany, z naszywkami. Większość hippisów sama szyła i łatała swoje spodnie i koszule co wynikało z kultu rękodzielnictwa i zasady samo wystarczalnośc. Chodzili przeważnie w jasnych kolorach, inspirowane wzorami Indian  północno – i południowo amerykańskich oraz hinduskimi. Kolorowe, kwieciste, luźne bluzki z szerokimi rękawami, indiańskie poncza, wytarte jeansy z szerokimi nogawkami – tzw. Dzwony , barwne cygańskie spódnice , do tego różne tanie ozdoby z drewna, podwieszane na rzemykach. Kolorowe koraliki, paciorki na szyi i przegubach dłoni, dzwonki, pacyfki apaszki i bandany na włosach.

6

7

8 DRESIARZE Dresiarze - typ społeczno-kulturowy młodych ludzi, względnie kontrkulturowa, która pojawiła się w Polsce w latach 90 XX wieku. Termin pochodzi od zwyczaju noszenia na co dzień ubrań sportowych-dresów. Określenie to jest najczęściej nacechowane ujemnie.

9

10 EMO Emo – dwuznaczny termin slangowy używany do opisania lub w odniesieniu do mody, stylu i postawy połączonej z muzyką post hardcore, pop, punk, a także metalowe. Wyraz emo również używany w stosunku do kogoś ubierającego się jako sterotypowy emo

11

12 SKINHEADZI Subkultura ta pojawiła się w Anglii w połowie lat 60. Nazwa odnosi się do głównej cechy wyglądu skina: krótkich lub ogolonych do samej skóry włosów, kurtka typu flyers, dżinsowe spodnie z podwiniętymi nogawkami, szerokie, elastyczne szelki oraz wysokie, ciężkie i wypastowane do połysku buty. Wygląd skina ma spełniać kilka funkcji: symbolizuje zdecydowanie i ciągłą gotowość do walki, ma wzbudzać respekt, jest przejawem swoiście pojmowanej przez skinów idei czystości i porządku. Wywodzą się spośród młodzieży robotniczej. Główną cechą tej subkultury jest silne przywiązanie do wąsko rozumianej społeczności lokalnej. W Polsce przejawy działalności skinów obserwuje się od około 20 lat.

13

14 METALOWCY Metalowcy - subkultura powstała na początku lat 70 XX wieku zgromadzona wokół muzyki heavymetalowej i jej podgatunków. Subkultura ta powstała w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jednak metalowców można spotkać w wielu krajach. Ważnym elementem metali jest kupowanie oryginalnych płyt muzycznych, skórzanych rzeczy oraz wysokich skórzanych butów.

15 Wygląd Metalowców nie uległ zmianie

16 Koniec Przygotowali Jędrzej Szczechowiak Mikołaj Soroka Szymon Spyrka
Karol Sibilski


Pobierz ppt "SUBKULTURY DAWNIEJ I DZIŚ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google