Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Złotów moje piękne miasto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Złotów moje piękne miasto."— Zapis prezentacji:

1 Złotów moje piękne miasto.

2 Krótka charakterystyka Złotowa
Złotów to miasto w województwie wielkopolskim, znajduje się tu siedziba władz powiatu złotowskiego oraz gminy Złotów. Miasto leży nad rzeką Głomią. Wokół Złotowa znajduje się pięć jezior: Złotowskie, Miejskie, Zaleskie, Baba, Proboszczowskie i Burmistrzowskie.

3 Herb Złotowa Herb przedstawia jelenia o złotym porożu na błękitnym tle. Kroczy on po trawie. Z prawej strony herbu widać drzewo iglaste, a z lewej strony drzewo liściaste.

4 Historia miasta Pierwszą wzmiankę o mieście zawiera testament króla Kazimierza Wielkiego. Obronne gniazdo Grzymalitów (Potuliccy, Grudzińscy) posiadało swój zamek na wyspie Jeziora Zamkowego (Miejskiego). Zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. Można go podziwiać na rycinie Dahlbergha z XVII w. (w zbiorach Muzeum Ziemi Złotowskiej.

5 Historia Miasta Ok. XI wieku na terenie wyspy zamkowej powstała nowa osada, którą Bolesław Krzywousty włączył do państwa polskiego. W XII wieku Złotów znalazł się w rękach rodziny Grudzińskich. W 1657 roku Szwedzi spalili miasto i zamek roku miasto strawił wielki pożar.

6 Historia Miasta Pod koniec XVII wieku właścicielami Złotowa stał się ród Działyńskich. W wyniku pierwszego rozbioru polski w 1772 roku miasto znalazło się w granicach królestwa Prus. Dopiero w 1945 roku Złotów wrócił do Rzeczpospolitej Polskiej.

7 Spacerem po Złotowie

8 Pałac Działyńskich Niewielka rezydencja myśliwska rodu Działyńskich wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajduje się przy ul. Zamkowej. Obok pałacu znajduje się park

9 Kościół WNMP Wczesnobarokowy kościół farny zbudowany w latach z fundacji wojewody poznańskiego Andrzeja Karola Grudzińskiego. Zaprojektowany został zapewne przez pochodzącego z Lombardii architekta manierystycznego Krzysztofa Bonadurę Starszego

10 Kościół św. Rocha Neogotycki kościół znajdujący się przy ulicy Pasterskiej, zbudowany w latach z inicjatywy ks. dr Bolesława Domańskiego, który w tym czasie sprawował funkcję wikariusza parafii pw. Wnieb. Najśw. Marii Panny. Kościół pełnił początkowo funkcję kaplicy cmentarnej. Budowlę wzniesiono w miejscu wcześniejszej, drewnianej kaplicy z 1710 roku.

11 Kościół św.Piotra i Pawła
W Złotowie, przy ul. Leśnej, dnia 23 sierpnia 2001 roku rozpoczęła się budowa kościoła – czwartego w mieście. W chwili obecnej, w ciepłe letnie niedzielne dni, odprawiana jest w jego budujących się murach jedna Msza Święta. Po wybudowaniu, będzie świątynią parafialną parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Złotowie

12 Kościół św. Stanisława Kostki
Klasycystyczny kościół poewangelicki przy pl. Kościuszki, wzniesiony w latach z fundacji ówczesnego właściciela dóbr złotowskich, króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III według projektu pruskiego architekta, Karla Friedricha Schinkla. W miejscu zajmowanym przez kościół, pośrodku dawnego Rynku Głównego aż do zniszczenia przez Szwedów w 1657 znajdował się średniowieczny złotowski ratusz.Trzynawowy.

13 Wyspa zamkowa Znajduje się na niej Chata Krajeńska. W czasach XVII wieku stał tu zamek.

14 Teren Jeziora Miejskiego
Wokół jeziora zbudowana jest promenada. Pieniądze na ten cel miasto dostało z Unii Europejskiej. Kwota dofinansowania wynosiła ,73 PLN

15 Starostwo Powiatowe Monumentalny budynek przy Alei Piasta wybudowany w latach w stylu neorenesansowym, jako siedziba władz powiatowych. W budynku znajduje się kolekcja unikatowych, zabytkowych witraży secesyjnych, z których trzy, umieszczone w oknach auli rady powiatu, uznawane są za szczególnie cenne.

16 Pomnik Piasta Znajdujący się przed gmachem Starostwa jedyny w Polsce pomnik Piasta Kołodzieja. Monument wg projektu W. Tomkiewicza i G. Aleksiewicza powstał w 1957 r. z inicjatywy byłego już wówczas burmistrza Złotowa Jana Kocika

17 Ratusz Siedziba władz miejskich przy Alei Piasta wzniesiona w 1913 roku wg projektu ówczesnego architekta miejskiego, Adolfa Behra. W budynku pierwotnie znajdowały się cztery wysokiej klasy artystycznej witraże z których do dnia dzisiejszego zachowały się dwa – w obecnym gabinecie burmistrza oraz w gabinecie jego zastępcy. Budowlę wieńczy zdobiona chorągiewką niewielka sygnaturka, z której codziennie w południe odtwarzany jest hejnał miejski.

18 Strategia miasta

19 Budowa SPA

20 Przebudowa boiska sportowego przy ul. Mickiewicza
Wymiana murawy na sztuczną

21 Budowa hydrofornii

22 Nowe technologie segregacji odpadów
Recykling Nowe technologie segregacji odpadów

23 Szansa utworzenia strefy ekonomicznej
Powstanie nowych zakładów Zatrzymanie migracji ludności

24 współpraca między miastami partnerskimi
Podpisana umowa z miastem partnerskim La Flache

25 Wyremontowanie Amfiteatru Leśnego


Pobierz ppt "Złotów moje piękne miasto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google