Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jedz na zdrowie. Zdrowe odżywianie Zdrowie (odżywianie) - jest to proces polegający na dostarczaniu każdej żywej komórce pokarmów pobieranych w stanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jedz na zdrowie. Zdrowe odżywianie Zdrowie (odżywianie) - jest to proces polegający na dostarczaniu każdej żywej komórce pokarmów pobieranych w stanie."— Zapis prezentacji:

1 Jedz na zdrowie

2 Zdrowe odżywianie Zdrowie (odżywianie) - jest to proces polegający na dostarczaniu każdej żywej komórce pokarmów pobieranych w stanie naturalnym lub po przetworzeniu na różnorodne potrawy i napoje w celu utrzymania podstawowych funkcji życiowych, właściwego rozwoju i stanu zdrowia. Odżywianie ma podstawowe znaczenie życiowe dla każdego organizmu. Warunkuje również utrzymanie dobrego zdrowia. Zbyt ubogie pożywienie lub jego złe wchłanianie czy trawienie powoduje niedożywienie i niedowagę. Natomiast zbyt częste odżywianie, bądź spożywanie nieodpowiednich pokarmów powodować może nadwagę bądź otyłość. Właściwe (zdrowe) odżywianie wymaga więc spożywania odpowiednich ilości dobrze przygotowanego pokarmu.

3 Co i jak jeść,żeby być zdrowym Właściwa dieta to taka, która w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe człowieka, dostarczając odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich składników pokarmowych, a więc wody, białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Potrzeby żywieniowe nie są takie same dla wszystkich ludzi, ponieważ różnią się oni między sobą (płcią, wiekiem, masą ciała, aktywnością fizyczną, stanem zdrowia).

4 Co jeść a czego unikać Zdrowa żywności Owoce i warzywa Jaja Ryby Biały ser Płatki zbożowe Ryż Ciemne pieczywo Woda Niezdrowa żywność Chipsy Cukier Fast foody Cola

5 Zdrowa żywność Owoce i warzywa-owoc i warzywa są źródłem ogromnej ilości witamin i minerałów a także łatwo przyswajalnych węglowodanów Jaja- jajko to także istotne w naszej diecie źródło cennych pierwiastków: potasu, siarki, fosforu, wapnia, magnezu, cynku i żelaza Ryby -to doskonałe źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak OMEGA 3 Biały ser-jest świetnym źródłem Wapnia i witamin Płatki zbożowe-Są świetnym źródłem węglowodanów i błonnika i przeważnie wszystkie są wzbogacone przez producentów w witaminy i minerały Ryż-Ryż jest nie tylko bardzo pożywny, ale również lekko strawny i dobrze przyswajalny przez organizm ludzki. Najlepsze źródło energii przed treningiem Ciemne pieczywo-Pieczywo je każdy a wiadomo że ciemne ma po prostu więcej wszystkich potrzebnych nam składników.

6 Niezdrowa żywność Chipsy –są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Smażone na spalonym tłuszczu pełnym rakotwórczych substancji i posypany kilogramem soli staje się po prostu trucizną. Cukier -jest niewątpliwie jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji, jakie znajdują się dzisiaj na rynku,tłumi działanie układu odpornościowego. Cukier jest głównym winowajcą odpowiedzialnym za wywoływanie wielu chorób i stanów degeneracyjnych. Z łatwością może stać się przyczyną cukrzycy. Cukier to gówno zwykła trucizna która powoduje powstawanie wolnych rodników które są główną przyczyną starzenia się. Fast foody -każdy wie co zaliczyć do tej grupy należy tylko powiedzieć że niektóre są mniej i inne bardziej szkodliwe, na pierwszym miejscu pizza i frytki za to że mają tak obrzydliwą ilość kalorii!!

7 Zapotrzebowanie na energię Grupy ludności Energia Ogółem [kcal] Dzieci 1-3 lat 1300 Dzieci 4-6 lat 1700 Dzieci 7-9 lat 2100 Chłopcy 10-12 lat 2600 Dziewczęta 10-12 lat 2300 Młodzież męska 13-15 lat 3000-3300 Młodzież męska 16-20 lat 3200-3700 Młodzież żeńska 13-15 lat 2600-2800 Młodzież żeńska 16-20 lat 2500-2700 Mężczyźni 21-64 lat praca lekka 2400-2600 Mężczyźni 21-64 lat praca umiarkowana 2800-3200 Mężczyźni 21-64 lat praca ciężka 3500-4000 Mężczyźni 21-64 lat praca bardzo ciężka 4000-4500 Kobiety 21-59 lat praca lekka 2100-2300 Kobiety 21-59 lat praca umiarkowana 2400-2800 Kobiety 21-59 lat praca ciężka 2900-3200 Kobiety ciężarne (II połowa ciąży) 2800 Kobiety karmiące 3400 Mężczyźni 65-75 lat 2300 Mężczyźni powyżej 75 lat 2100 Kobiety 60-75 lat 2200 Kobiety powyżej 75 lat 2000

8 Zasady zdrowego żywienia Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, bez "podjadania" między posiłkami. Pij płyny przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku. Dokładnie gryź i przeżuwaj spożywany pokarm. Spożywaj produkty z niskim indeksem glikemicznym i niskim ładunkiem glikemicznym. Unikaj nadmiernej ilości cholesterolu. Zachowuj równowagę kwasowo - zasadową organizmu. Ograniczaj spożywanie żywności z dodatkami sztucznych barwników, konserwantów Spożywaj ostatniego posiłek najpóźniej na 2 godziny przed nocnym spoczynkiem. Zachowaj umiar w spożywaniu zarówno masła jak i margaryny. Spożywaj minimum 1,5 litra wody dziennie. Staraj się ograniczać ilość spożywanego cukru Staraj się ograniczać ilość spożywanej soli i glutaminianu sodu.

9 Choroby złego odżywiania Otyłość przejawia się zwiększeniem masy ciała i zniekształceniem sylwetki przez tkankę tłuszczową. Prowadzi do zmniejszenia sprawności - człowiek otyły łatwo się męczy, więc stara się unikać ćwiczeń fizycznych, a to ułatwia dodatkowy wzrost masy ciała. Anoreksja-Chorzy na anoreksję nerwową próbują za wszelką cenę schudnąć. Jedzenie staje się ich obsesją: pacjenci głodzą się, przechodzą na ścisłą dietę i wydzielają sobie minimalne porcje posiłków ubogich w tłuszcze i węglowodany. Bulimia - tak jak jadłowstręt psychiczny - U chorych na bulimię co jakiś czas występują krótkie epizody żarłoczności który potem doprowadza do opróżnia przepełnionego żołądka, wywołując wymioty Anemia objawia się zmniejszeniem ilości krwinek czerwonych i hemoglobiny we krwi. Osoby które cierpią na niedokrwistość są słabi i niezdolni do wykonywania jakiejkolwiek pracy, są bardzo bladzi a paznokcie łatwo ulegają łamaniu.

10 Sport to zdrowie ! Sport - Sport jest uznawany za lek na niemal wszystkie choroby. Osoby, które ćwiczą choćby raz w tygodniu, rzadziej chorują na cukrzycę, serce i raka. W starszym wieku są bardziej samodzielne i mniej cierpią z powodu różnych dolegliwości, np. reumatyzmu. Z kolei aktywni fizycznie osiemdziesięciolatkowie są w lepszej kondycji umysłowej i rzadziej cierpią na chorobę Alzheimera. Sport ma też przedłużać życie. Gry zespołowe, bieganie i ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko przedwczesnego zgonu przeciętnie o połowę w ciągu 15 lat

11 Pamiętaj !! Nadmiar spożywania pokarmów prowadzi do otyłość, natomiast brak spożywania pokarmów do anoreksji

12 Podsumowanie Rozwój cywilizacji i gospodarki zapewnił ludziom praktycznie nieograniczony dostęp do produktów żywnościowych. Jednak nie wszyscy wiedzą na czym polega racjonalne odżywianie się. Spożywają w nadmiernych ilościach produkty, które uważają za konieczne do życia a które tak naprawdę szkodzą ich zdrowiu. Prowadzą do występowania wielu chorób, które bardzo często prowadzą do śmierci. Powinniśmy uświadomić sobie jak ważne jest dbanie o to co jemy i w jakich ilościach. To najprostszy sposób aby uniknąć zagrożeń jakie niesie ze sobą otyłość. Nie powinniśmy też poddawać się presji jaką wywierają na nas media i moda jaka aktualnie panuje, bowiem nie tylko otyłość niesie ze sobą zagrożenie. Również niedobór składników odżywczych jest przyczyną występowania wielu chorób, które mogą zagrażać naszemu życiu.


Pobierz ppt "Jedz na zdrowie. Zdrowe odżywianie Zdrowie (odżywianie) - jest to proces polegający na dostarczaniu każdej żywej komórce pokarmów pobieranych w stanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google