Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wirusy i robaki komputerowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wirusy i robaki komputerowe"— Zapis prezentacji:

1 Wirusy i robaki komputerowe
Autor: Herma Paweł

2 Malware, czyi szkodliwe oprogramowanie – jego podział

3 Wirus Najczęściej prosty program komputerowy, który w sposób celowy powiela się bez zgody użytkownika. Wirus komputerowy w przeciwieństwie do robaka komputerowego do swojej działalności wymaga nosiciela w postaci programu komputerowego, poczty elektronicznej itp. Wirusy wykorzystują słabość zabezpieczeń systemów komputerowych lub właściwości systemów oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników. Często wirusami komputerowymi mylnie nazywane są wszystkie złośliwe programy.

4 Trojan Trojan to określenie oprogramowania, które podszywając się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez osoby trzecie itp.). Nazwa pochodzi od mitologicznego konia trojańskiego.

5 Robak Wirusy rozmnażające się tylko przez sieć. Nie potrzebują programu "żywiciela" tak jak typowe wirusy. Często powielają się pocztą elektroniczną.

6 SQL/URL injection Forma ataku na bazę danych poprzez stronę WWW i komendy języka SQL. Służy wyciąganiu informacji z bazy danych niedostępnych dla zwykłego użytkownika. Atakujący może zmodyfikować zapytanie kierowane do bazy danych poprzez modyfikację adresu URL o nieautoryzowane polecenia języka SQL.

7 Dialer, Exploit Dialer - program łączący się z siecią przez inny numer dostępowy niż wybrany przez użytkownika, najczęściej są to numery o początku lub numery zagraniczne. Dialery szkodzą tylko posiadaczom modemów telefonicznych analogowych i cyfrowych ISDN, występują głównie na stronach o tematyce erotycznej. Exploit - kod umożliwiający zdalne przejęcie kontroli nad komputerem poprzez sieć, wykorzystując do tego celu dziury w programach i systemach operacyjnych.

8 Wirusy najczęściej infekujące nasz komputer.

9 Jak pozbyć się szkodliwego oprogramowania?
Najlepszą metodą ustrzeżenia się przed wirusami jest ochrona prewencyjna, która opiera się na domyślnym odrzucaniu wszystkich plików, które docierają do naszego komputera. Niekiedy nawet pliki od zaufanych osób mogą zawierać wirusy, a osoby te mogą o tym po prostu nie wiedzieć. Ważnym elementem działań zapobiegawczych jest regularne pobieranie uaktualnień systemowych i antywirusowych.

10 Oto jedne z lepszych antywirusów.

11 Bibliografia http://pclab.pl/ http://pl.wikipedia.org/


Pobierz ppt "Wirusy i robaki komputerowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google