Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wychowanie w perspektywie globalizacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wychowanie w perspektywie globalizacji"— Zapis prezentacji:

1 Wychowanie w perspektywie globalizacji

2 Wychowanie w perspektywie globalizacji
1. wychowanie w globalizującym się świecie tzw. wychowanie w obliczu „bycia globalizowanym” 2. wychowanie ku globalizującemu się światu, tzw. stawanie się Homo Globatus.

3 I. Wychowanie w „globalizującym się” świecie

4 Macdonaldyzacja Pionierem macdonaldyzacji była Ameryka, kraj o najwyższym stopniu zniewolenia pracą. W krótkim czasie rządy innych krajów przejęły wzorce koncernów amerykańskich, upatrując w tym sposobu na szybkie podniesienie wydajności pracy. Pracownicy w ramach krótkiej przymusowej przerwy kierowani byli do tzw. barów McDonalda, by po spożyciu „szybkiego posiłku” (stąd nazwa „bary fast food”) wrócić do biurek i maszyn.

5 Przeciwnicy Macdonaldyzacji stworzyli Ruch na Rzecz „Slow Food” z siedzibą w Turynie (Włochy), który przybrał szczególnie ostre formy na przełomie XX i XXI wieku.

6 Japończycy są niscy i mają żółtą skórę, ponieważ przez dwa tysiące lat jedli tylko ryby i ryż. Jeśli przez tysiąc lat będziemy jedli hamburgery i kartofle, to urośniemy, nasza skóra stanie się biała i nasze włosy jasne.

7 Macdonaldyzacja była więc w istocie narzędziem, za pomocą którego Ameryka podporządkowała sobie nie tylko własny naród, ale kontrolowała również inne kraje.

8 Symptomatyczny opis baru pozostawił kronikarz Orwell w Roku 1984.
W niskiej stołówce (…) panował ogłuszający hałas. Znad garów z gulaszem, przez zakratowany otwór nad kontuarem, buchały kłęby pary przesycone kwaśną wonią. (…) Wsunęli tace pod kratę. Na każdą wrzucono regulaminowy lunch: miskę rozgotowanego gulaszu, kawałek chleba, kostkę sera i kubek kawy. (Jedna z potraw, jakie serwowano w Londynie. Orwell zapewne nieraz pochylał się bez apetytu nad talerzem z porcją brejowatego jadła, od którego „buchały kłęby pary przesycone kwaśną wonią”.)

9 ALTERGLOBALIŚCI Jest to ruch skierowany nie przeciw globalizacji, ale przeciwko pewnej jej wersji, występują oni za globalizacją, ale z „ludzką twarzą”.

10 „No Logo” Naomi Klein cyt.:
„Tytuł  No Logo nie powinien być traktowany dosłownie,…Chciałam raczej określić w ten sposób coraz popularniejszą wśród aktywnej politycznie młodzieży postawę sprzeciwu wobec metod postępowania wielkich koncernów. Książka ta powstała w oparciu o prostą hipotezę, iż z oburzenia narastającego w miarę odkrywania sektorów globalnej sieci znaków firmowych, zrodzi się kolejny wielki ruch polityczny, potężna fala sprzeciwu wymierzonego w międzynarodowe korporacje,..”

11 Zazdrość o bycie cool: marki wracają do szkoły
     ….sektor korporacyjny przeżył  wybuch twórczej energii. Odjazdowe, cool, alternatywne, młode, super – jakkolwiek byś to nazwał – stanowiło idealną tożsamość dla wytwarzających produkty koncernów… Reklamodawcy, menedżerowie odpowiedzialni za rynkowy wizerunek marki, producenci muzyczni, filmowi i telewizyjni ruszyli hurmem z powrotem do liceum, gorączkowo poszukując nadającego się do powielenia  w telewizyjnych spotach „luzu”, który nastolatkowie i dwudziestoparolatkowie skonsumują wraz ze swoimi snackami i popularnymi melodiami.

12 METKOWANIE NAUKI I EDUKACJI
    O reklamie w szkołach i na uniwersytetach     Chociaż wygląda na to, że marki są z dzieciakami wszędzie – na koncertach, na kanapie przed telewizorem, na estradzie u boku młodzieżowych idoli, w grupach czatowych, na placach zabaw i boiskach do koszykówki – jeszcze do niedawna nie miały wstępu do jednego z głównych bastionów młodości: miejsca, gdzie młodzi ludzie zbierają się, rozmawiają, wymykają na szluga, podrywają się, wyrabiają sobie opinie i co najbardziej wkurzające ze wszystkiego, spędzają ze sobą całe godziny, wyglądając cool. Tym miejscem jest szkoła. Jasne więc, że marki musiały dostać się do szkół.

13 „By jak najskuteczniej dotrzeć do młodzieży, korporacje rozpoczęły penetrację szkół wszystkich szczebli.  Odbywało się to i odbywa pod hasłem przybliżenia szkołom osiągnięć nowoczesnych technologii i umożliwienia zatrudnienia w przyszłości uczniów i studentów w swych firmach”.

14 „Najbardziej żarłoczna dekada” w historii świata”
….Świat opanowany jest przez kilka koncernów, podatki zniesione, szkoły sponsorowane przez McDonald’sa.  Obywatele jako nazwisk używają nazw swoich firm. Na przykład Hack Nike otrzymuje od szefa marketingu Johna Nike perfidne zadanie: celem rozkręcenia sprzedaży nowych, niezwykle drogich butów mercury ma zastrzelić przed sklepem tuzin młodocianych klientów napalonych na te buty. Przesłanie marketingowe dla tej akcji brzmi: dla tego modelu obuwia ludzie gotowi są nawet do zbrodni.

15 „Analizy ekonomiczne i demograficzne różnych regionów świata z początków lat 90. skłoniły wielkie koncerny do skierowania agresywnej kampanii reklamowej przede wszystkim do nastolatków i ich podstarzałych  naśladowców...” 

16 Agnieszka  Sprawia ona, że nabiera się szerszego spojrzenia na światową gospodarkę i dzięki niej można sobie uzmysłowić, czym naprawdę jest globalizacja i dlaczego ma tylu przeciwników.

17 Grzegorz    Jeśli nosisz markową odzież, obuwie, lubisz zakupy w dużych centrach handlowych światowych koncernów, to warto, abyś poznał proces, w którego wyniku towar trafia z fabryki na sklepowe półki.

18 Paweł  Z książki wynika, że kondycja świata jest zła.To smutny obraz świata, niestety prawdziwy.

19 Maciek  Otwiera oczy na sprawy, o których pozornie wiedziałem, ale nie sądziłem, że wystepują tak często i są tak straszne. Warto przeczytać.

20 Film „Edukatorzy„ / zabawa w rewolucję/

21 II. Wychowanie ku globalizacji

22 Wychowanie ku globalizacji
to rozwijanie postawy „obywatela świata”. Oznacza to bycie obywatelem danego państwa, a równocześnie obywatelem wspólnoty narodów, czy też obywatelem Ojczyzny – Ziemi, planety, któremu nie obce są takie problemy jak: broń jądrowa, niszczenie biosfery, zagrożenia typu: zmodyfikowana genetycznie żywność, pogłębiające się nierówności społeczne, gigantyzm metropolii, gettyzacja przedmieść, terroryzm.

23 Benjamin Barber: „Musimy się bardzo uważnie przyjrzeć naszej kulturze, naszej mentalności, naszej skali wartości. Musimy się pozbyć złudzenia, ze życie polega na jedzeniu cukierków, ze wolno nam żyć bezmyślnie. Musimy się zdobyć na wielką rewizję”.

24 – o globalnej świadomości
„…tylko kształcenie dzieci i młodzieży może je właściwie przygotować do życia w globalnej rzeczywistości i pełnego korzystania z jej dobrodziejstw, a w konsekwencji doprowadzić do ukształtowania się nowego społeczeństwa…” czyli Homo Globatus – o globalnej świadomości

25 Dobry nauczyciel / wychowawca to :
-„demaskator rzeczywistości”, - zdystansowany jej krytyk, - przezwyciężający własne przesądy, tendencyjność, - poszukujący własnej drogi, - ale równocześnie ukazującym wielość opcji, różnorodność scenariuszy. - przewodnik ku przyszłości, który umiałby przekazać wiedzę o tym, co będzie, czyli o trendach, tendencjach, szansach, możliwych barierach, zagrożeniach, ryzyku, itp.

26 Stary chiński aforyzm „Jeśli myślisz rok naprzód - siej zboże.
Jeśli myślisz 5 lat naprzód – zakładaj sad. Ale jeśli myślisz 20 lat naprzód zajmij się kształceniem dzieci i młodzieży”

27 *Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce

28 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- niski przeciętnie poziom kwalifikacji, niskie płace i negatywną selekcję do zawodu nauczyciela;

29 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- stosunkowo niskie wskaźniki osób dysponujących u nas pełnym wykształceniem średnim (30%) i wyższym (niespełna 10%), przy czym jako wyraźnie złą pod tym względem ukazują sytuację ludności wiejskiej;

30 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- wąskospecjalistyczne kształcenie w szkolnictwie zawodowym;

31 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- utrudniony dostęp do kształcenia osób z różnych klas i warstw społecznych na różnych szczeblach tego procesu, poczynając od przedszkola a kończąc na studiach wyższych i podyplomowych.”

32 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- częściową komercjalizację studiów wyższych i - w coraz większym stopniu - średnich;

33 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- ograniczenie po roku 1989 o 45% udziału dzieci i młodzieży w zajęciach pozalekcyjnych; - drastyczne ograniczenie liczby placówek wychowania przedszkolnego i uczęszczających do nich dzieci, zwłaszcza na wsi;

34 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- segregacyjny system wychowania uczniów niepełnosprawnych; - znaczny w stosunku do roku 1989 spadek wydatków na edukację z budżetu państwa;

35 Stan współczesnych systemów edukacyjnych w Polsce
- nieprzystosowanie programów nauczania do potrzeb współczesności, w tym znaczną dysproporcję między opanowywaną przez uczniów wiedzą a umiejętnościami, na niekorzyść tych ostatnich;

36 4 filary edukacji wg J. Delorsa:
1) uczyć się, aby wiedzieć 2) uczyć się, aby działać 3) uczyć się, aby żyć wspólnie 4) uczyć się, aby być


Pobierz ppt "Wychowanie w perspektywie globalizacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google