Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z jakiej okazji powstała publikacja?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z jakiej okazji powstała publikacja?"— Zapis prezentacji:

1

2 Z jakiej okazji powstała publikacja?
1813 r. - z inicjatywy hrabiego Michała Tarnowskiego i dzięki wsparciu rodziny Tarnowskich powstała w Tarnobrzegu/Dzikowie pierwsza szkoła powszechna (trywialna), by kształcić dzieci z terenu miasta i okolic. luty 2013 r. - Gimnazjum nr 1 im. St. Jachowicza w Tarnobrzegu zainicjowało obchody 200 – lecia Tarnobrzeskiego Szkolnictwa Powszechnego. Gimnazjum nr 1 czuje się spadkobiercą i kontynuatorem działań pierwszej szkoły powszechnej, co zobrazowaliśmy w rozdziale pierwszym publikacji w artykule Ż. Bartosiewicz „Korzenie Gimnazjum nr 1”.

3 Jak długo powstawała? Pomysł zrodził się we wrześniu 2012 roku.
Pod kątem publikacji w 2013 r. zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy miejskie konkursy: na bajkę o tematyce szkolnej, na wspomnienie uczniów, rodziców i nauczycieli o tarnobrzeskiej szkole, plastyczny na wizję szkoły z przyszłości. Jesienią poprosiliśmy szkoły o opracowanie swoich wizytówek i prezentację sylwetki wybranego nauczyciela. Prace redakcyjne ukończyliśmy w styczniu b.r.

4 Jak do książki dochodziliśmy?
Do publikacji dochodziliśmy stopniowo. Przygotowywaliśmy z różnych okazji przez wiele lat szkolne wydawnictwa, np. wydawaliśmy gazetki, pokonkursowe tomiki wierszy lub innych prac literackich, książeczki z przepisami albo coroczne broszurki „Życie bajką pisane” z pracami laureatów i informacjami na temat patrona szkoły – Stanisława Jachowicza. W 2003 r. z okazji 140 – lecia szkoły wydaliśmy publikację „Wczoraj, dziś i jutro Jedynki”. Publikacje te zostały zgromadzone w Bibliotece Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu.

5 Kto książkę wydał? Publikację „Wczoraj, dziś i jutro tarnobrzeskiej oświaty” przygotowało i wydało Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu przy wsparciu Stowarzyszenia Promowania Oświaty i Tradycji Jedynka w Tarnobrzegu.

6 Po co powstała? By uczcić 200 – lecie Tarnobrzeskiego Szkolnictwa Powszechnego By ukazać bogatą i ciekawą historię tarnobrzeskiej oświaty, By zwrócić uwagę tarnobrzeżan na idee Jachowicza, wybitnego Rodaka, pedagoga, literata i filantropa i ich wpływ na oświatę tarnobrzeską, By opublikować wspomnienia uczniów, rodziców i nauczycieli o tarnobrzeskiej szkole, które powstały przy okazji miejskiego konkursu literackiego i nie tylko, By zaprezentować twórczość literacką tarnobrzeskich uczniów, By promować nauczycieli z pasją, których nie brakowało dawniej i nie brakuje dziś, By zintegrować środowisko nauczycielskie i by zobrazować stan dzisiejszej oświaty, By zastanowić się, co dalej.

7 Kto się przyczynił do powstania książki?
Na wstępie publikacji zamieściliśmy dedykację: Współautorom, Sponsorom, Przyjaciołom i Znajomym, Wszystkim, dzięki pomocy których powstała ta publikacja – ku pamięci tarnobrzeskich Nauczycieli i Uczniów, którzy żyli i żyją wśród nas… Redakcja Serdecznie dziękujemy! Są jednak tacy, którym należą się specjalne podziękowania.

8 Dzięki komu książkę wydano?

9 Dla kogo została napisana?
Na pewno dla tych, którzy lubią czytać, którzy interesują się sprawami małej Ojczyzny, którzy pragną zgłębić wiedzę na temat tarnobrzeskiej oświaty, dla małych i dużych, także dla rodziców i uczniów, którzy stoją przed dylematem, w której szkole kształcić się dalej.

10 Jaki charakter ma nasza publikacja?
Nietuzinkowy, bo Są w niej prace naukowe, Ale o historii mówimy w sposób popularny, przystępny , Wspominamy przeszłość, ale tworzymy też wizje przyszłości, Zwracamy uwagę na aspekty literackie, ale i na poprawność i bogactwo języka, Książka jest też osobliwym przewodnikiem po tarnobrzeskich szkołach i placówkach wspierających oświatę.

11 Kto ją redagował? Jest to praca zbiorowa opracowana przez pracowników Gimnazjum nr 1 pod redakcją Marii Pałkus we współpracy z Żermentyną Bartosiewicz. Za opracowanie techniczne, skład komputerowy, skanowanie zdjęć odpowiedzialna była Agnieszka Błasiak. Kompletowania fotografii podjął się pan Krzysztof Watracz. Korekty dokonała Dorota Ziętek, a okładkę zaprojektowała Aneta Majka. Wstęp napisała Grażyna Wianecka – Gąsior. W publikacji zamieszczono artykuły 104 osób: Dwojga naukowców z PWSZ i pracownika z Zespołu Kolegiów Nauczycielskich, Sześciorga przedszkolaków z Przedszkola nr 3 im. St. Jachowicza, Pięćdziesięciu trojga uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, Dwudziestu siedmiorga nauczycieli tarnobrzeskich szkół, Trzech dyrektorek, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu, Dwóch bibliotekarek, Siedmiorga emerytów, Jednego pracownika obsługi oświaty .

12 Co zawiera? I Nieco historii II Szkoła we wspomnieniach
Tytuły rozdziałów mówią same za siebie: I Nieco historii II Szkoła we wspomnieniach III Przedszkolaki i uczniowie o szkole IV Wizytówki tarnobrzeskich szkół V Żyli, żyją wśród nas – tarnobrzescy nauczyciele i wychowawcy VI Projekty i przedsięwzięcia oświatowe VII Szkoła w przyszłości

13 Jakie ma atuty? Zamieszczone w publikacji artykuły są bardzo różnorodne: od prac o walorach naukowych, faktograficznych, poprzez spontaniczne wspomnienia i opowieści z życia szkoły, aż po dowcipne wizje szkoły przyszłości przedstawione w formie literackiej i plastycznej, Jest pracą zbiorową, a autorami są tarnobrzeżanie: od przedszkolaków, przez uczniów, czynnych pracowników, także naukowych, po dostojnych emerytów, Dobrze się ją czyta, bo zwracaliśmy uwagę na literackość, każdy rozdział ma myśl przewodnią, Książka posiada przejrzystą kompozycję, ukazującą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tarnobrzeskiej oświaty, Pokazujemy wizytówki prawie wszystkich tarnobrzeskich szkół i wielu placówek wspierających oświatę, Stworzyliśmy mały Panteon tarnobrzeskiej oświaty, W publikacji jest wiele zdjęć dokumentujących życie szkolne oraz dokumentów,

14 Co odkryliśmy?

15 Jakie publikacja ma przesłanie?
Nie tylko przyszłość wieczna jest - nie tylko!... I przeszłość, owszem, wieczności jest dobą: Co stało się już, nie odstanie chwilką... Wróci Ideą, nie powróci sobą. Cyprian Kamil Norwid To motto naszej publikacji, uważamy bowiem, że nic nie dzieje się bez danej racji, dziś jest tylko mgnieniem, ale to właśnie dziś powinniśmy czerpać z doświadczeń Przodków, ich dobrych doświadczeń, by przekształcać je i udoskonalać, bo myśl rodzi myśl, która buduje przyszłość. Dzieci i młodzież to nasz skarb, o który powinniśmy dbać, kształcić, wychowywać, kształtować, bo przyszłość naszej małej i dużej Ojczyzny od tego zależy. A dzieci i młodzież to szkoła.

16 Dziękuję za uwagę. Publikację „Wczoraj, dziś i jutro tarnobrzeskiej oświaty” można nabyć w Bibliotece Gimnazjum nr 1, ul. Jachowicza 4. Zapraszamy! Prezentację przygotowała Maria Pałkus


Pobierz ppt "Z jakiej okazji powstała publikacja?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google