Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Języki czasów biblijnych. EGIPT dziś i dawniej Hieroglify – święte znaki Egipcjan Słowo hieroglify wywodzi się od dwóch greckich słów: święte grawerowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Języki czasów biblijnych. EGIPT dziś i dawniej Hieroglify – święte znaki Egipcjan Słowo hieroglify wywodzi się od dwóch greckich słów: święte grawerowanie."— Zapis prezentacji:

1 Języki czasów biblijnych

2 EGIPT dziś i dawniej

3 Hieroglify – święte znaki Egipcjan Słowo hieroglify wywodzi się od dwóch greckich słów: święte grawerowanie. Wielu z was na pewno już słyszano o tym, że hieroglify pierwotnie były ryte w kamieniu. Początkowo w piśmie tym występowało 750 znaków. Mojżesz, przebywając na dworze faraona, zapewne potrafił je czytać i zapisywać.

4

5 Jerozolima Egipt Fenicja trzy największe miasta: Byblos, Sidon, Tyr

6 Alfabet fenicki Powstał około XI w. p.n.e. Zawierał 22 znaki na oznaczenie poszczególnych głosek. Nie miał samogłosek.

7 Aramenia ARAM Aramejczycy – lud koczownicy utworzył na terenie Syrii małe państewka. Najpotężniejszym z nich był ARAM ze stolicą w Ibe – dzisiejszy Damaszek. Później państwa te zostały podbite przez Asyrię, ludzie zaś rozproszeni po całym Bliskim Wschodzie. Tak rozprzestrzeniał się język aramejski.

8 Alfabet aramejski Był bardzo podobny do fenickiego. Także nie miał spółgłosek. Tym językiem – potocznie – posługiwali się Żydzi po powrocie z niewoli babilońskiej. Tym językiem władali także Żydzi za czasów Jezusa.

9 Izrael państwo Żydów dziś Izrael za czasów Jezusa

10 Język hebrajski Wywodzi się z pisma aramejskiego, pośrednio zaś z hieroglifów i pisma Fenicjan. Nie ma samogłosek, małych i wielkich liter. Zawiera również 22 znaki. Żydzi uważali go za święty język. Spisali nim Stary Testament. Fragmenty Ks. Daniela i Ks. Ezdrasza zawierają słowa aramejskie.

11 Hebrajskie pismo odręczne

12 Grecja dziś Znajdź na mapie Syrię, Izrael i Egipt.

13 Język grecki Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie. [Mt 5,18]. " Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec. " [Ap 22,13]. W Nowym Testamencie

14 Odmiana języka greckiego KOINE - język grecki wspólny Od czasów podbojów Aleksandra Macedońskiego grekę przenikały inne języki – podbitych narodów – tworząc koinę. Koine zastąpiła klasyczny język grecki. Do IV w. koine stanowiła na Bliskim Wschodzie język handlu, dyplomacji, nauki i literatury. W koine powstał Nowy Testament.

15 Arameizmy ( słowa aramejskie ) w Nowym Testamencie Mk 5,41 Talita kumi! dziewczynko, mówię ci wstań Mk 7,34 effata otwórz się Mk 14,36 Abba Ojcze Mk 15,34 Eloi, Eloi, lama sabachtani? Boże mój, czemuś mnie opuścił? 1 Kor 16,22 Marana tha! Przyjdź, Panie Jezu!

16 Na podsumowanie: przyporządkuj języki do poszczególnych części Biblii STARY TESTAMENTNOWY TESTAMENT hieroglify fenicki grecki - koinehebrajski aramejski hebrajski aramejski grecki - koine aramejski Skoro Żydzi na co dzień używali aramejskiego, w obu częściach Biblii musiały się znaleźć arameizmy.

17 Netografia: Bibliografia: Macgregor J., Prys M., 1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Biblii, Wydawnictwo M, Kraków (slajd 2.) (slajd 3.) (slajd 4.) (slajd 5.) (slajd 6.) (slajd 7.) (slajd 9.) (slajd 9.) (slajd 11.) (slajd 12.) (slajd 12.) (slajd 13.) (slajd14. ) (slajd 15.)http://pl.wikipedia.org/wiki/Staro%C5%BCytny_Egipt


Pobierz ppt "Języki czasów biblijnych. EGIPT dziś i dawniej Hieroglify – święte znaki Egipcjan Słowo hieroglify wywodzi się od dwóch greckich słów: święte grawerowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google