Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami"— Zapis prezentacji:

1 Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami
Szkolny Ośrodek Kariery Abyś mógł odnieść sukces

2 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W OZORKOWIE
Historia Zespołu Szkół Zawodowych w Ozorkowie sięga już przeszło 50 lat. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała się struktura naszej szkoły, ale ciągle przyświecał jej jeden cel:        Kształcić młodych ludzi na potrzeby rynku pracy

3 SZKOLNY OŚRODEK KARIERY
     W czerwcu 2005 r. nasza szkoła wzięła udział w konkursie o grant na tworzenie Szkolnych Ośrodków Kariery organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Nasz projekt „SzOK –krok do przyszłości” zwyciężył; Zespół Szkół Zawodowych otrzymał grant na wyposażenie SzOK w sprzęt komputerowy oraz materiały i publikacje pomagające młodym ludziom odnaleźć się na rynku pracy.

4 Wcześniejsze działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY
Zorganizowaliśmy dwa seminaria dla młodzieży „Jeśli nie znajdziesz pracy” „W przeddzień życiowych decyzji” Naszymi gośćmi byli pracodawcy, przedstawiciele władz miasta i urzędów pracy.

5 Wcześniejsze działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY
SzOK przeprowadził badanie potrzeb lokalnego rynku pracy wśród 39 pracodawców Ozorkowa i gminy. Raport z tego badania został opublikowany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia i Kształcenia Praktycznego Nauczycieli. W klasach maturalnych realizowany był program autorski „Trudne decyzje” – poświęcony przygotowaniu młodzieży do wejścia na rynek pracy.

6 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r.
We wrześniu SzOK gościł delegację ze Szwecji z miasta Upplands Bro, władze naszego miasta oraz Ozorkowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. SzOK prezentowali przedstawiciele KASZOK Ł. Klimczak i D. Janiak

7 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r.
We wrześniu SzOK zorganizował spotkania z rodzicami klas maturalnych i pierwszych na których doradca zawodowy przedstawił wyniki badań lokalnego rynku pracy. SzOK przeprowadził „Badania losów Absolwentów” oraz badania preferencji zawodowych uczniów Gimnazjum w Ozorkowie. Powstały raporty z tego badania. W październiku doradca zawodowy przedstawił Radzie Pedagogicznej sytuację na rynku pracy, zapotrzebowanie na zawody oraz analizę badań wśród gimnazjalistów.

8 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r.
W listopadzie doradca zawodowy spotkał się z grupą osób zgromadzonych wokół Stowarzyszenia „Ekomed” działającego w naszym mieście. Debatowano na temat „Idea wolontariatu. Czy warto pracować za darmo?” 17 listopada SzOK wspólnie z MDK w Ozorkowie zorganizował V Forum Młodzieżowe „Planowanie przyszłości zawodowej - Twoją drogą do sukcesu”.

9 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r.
W przedsięwzięciu uczestniczyła młodzież (100 osób) z całego Powiatu Zgierskiego. Zajęcia warsztatowe prowadził doradca zawodowy wspólnie z przedstawicielem KASZOK oraz pedagog Zespołu Szkół Zawodowych.

10 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r.
Zawiązał się Klub Aktywizacji Szkolnego Ośrodka Kariery, młodzież tego klubu pomaga doradcy w prowadzeniu zajęć warsztatowych, przeprowadziła „Badanie losów Absolwentów”, uczestniczy w spotkaniach dla liderów, pomaga w organizacji ważnych wydarzeń szkolnych takich jak np. Targi Edukacyjne. Od września do końca grudnia 2005 r. z zajęć warsztatowych dotyczących planowania drogi zawodowej, poszukiwania pracy, kształtowania obrazu samego siebie skorzystało 1300 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych

11 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r.
Z porad indywidualnych doradcy skorzystało od września 160 uczniów naszej szkoły, kilkunastu absolwentów oraz nauczyciele i rodzice. O działaniach SzOK możemy przeczytać w „Wiadomościach Ozorkowskich”, „Biuletynie OHP” oraz na naszej stronie internetowej, którą opracowali: B. Sobczak i T. Szlęk uczniowie klasy III LPz

12 SZKOLNY OŚRODEK KARIERY
jego dewiza: SzOK oferuje swoje usługi nie tylko uczniom Zespołu Szkół Zawodowych, ale także uczniom innych szkół – liceum ogólnokształcącego, gimnazjów. Służymy radą i pomocą absolwentom i rodzicom. Doradca zawodowy pracuje od poniedziałku do piątku cztery godziny dziennie.

13 SZKOLNY OŚRODEK KARIERY
Czego można dowiedzieć się w SzOK-u? Jakie są Twoje mocne strony? Gdzie możesz zdobyć nowe kwalifikacje i udoskonalić już posiadane? Jak zaplanować własny rozwój zawodowy? Jak radzić sobie ze stresem? Jak efektywnie szukać pracy? Jak założyć własną firmę?

14 SZKOLNY OŚRODEK KARIERY
Możesz liczyć na pomoc w następujących obszarach: Tworzenie dokumentacji aplikacyjnej Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej Wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej Możesz korzystać również z: Opisów zawodów (524) i informacji na temat zapotrzebowania na zawody na rynku pracy Z multimedialnego przewodnika po uczelniach wyższych całego kraju Z testów określających predyspozycje i umiejętności zawodowe Z programów komputerowych, w których krok po kroku planujemy naszą karierę

15 SZKOLNY OŚRODEK KARIERY
Z pism takich jak „Perspektywy”, „Cogito”, „Czas na studia” Z wielu interesujących książek psychologicznych, które podpowiadają, jak przygotować się do pracy, jak zaplanować swoją karierę zawodową Z informatora o zawodach Z Internetu Poza tym oferujemy Ci udział w atrakcyjnych zajęciach warsztatowych i szkoleniach. Możesz umówić się na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym i porozmawiać o swoich planach na przyszłość.

16 ZAWODY PRZYSZŁOŚCI Wykładowcy i nauczyciele akademiccy
Trenerzy – szkoleniowcy Informatycy Specjaliści d/s telekomunikacji Biotechnolodzy Handlowcy Specjaliści od transportu i logistyki Specjaliści ds. UE Lekarze domowi, dietetycy, trenerzy fitness, rehabilitanci, fizykoterapeuci, masażyści

17 ZAWODY PRZYSZŁOŚCI Psychologowie i terapeuci
Pielęgniarki i opiekunowie osób starszych Farmaceuci Pracownicy przemysłu rozrywkowego, turystyki i mass mediów Dla przyszłych pracodawców będzie się liczyć nie skończony kierunek czy uczelnia, ale przede wszystkim konkretna wiedza. Potrzebni będą ludzie wyspecjalizowani w wąskich dziedzinach.

18 UMIEJĘTNOŚCI I PREDYSPOZYCJE
Oprócz wykształcenia na rynku będą liczyć się: elastyczność inteligencja emocjonalna oraz wysoki poziom kultury osobistej umiejętność uczenia się – trzeba będzie stale i intensywnie dokształcać się zainteresowania i pasje

19 Przedstawiciel KASZOK
AUTORZY PREZENTACJI Doradca zawodowy Halina Stasiak Przedstawiciel KASZOK Łukasz Klimczak Prezentacja została przedstawiona przez Ł. Klimczaka podczas Targów Edukacyjnych 20 grudnia 2005 r.


Pobierz ppt "Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami"

Podobne prezentacje


Reklamy Google