Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami Szkolny Ośrodek Kariery Abyś mógł odnieść sukces.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami Szkolny Ośrodek Kariery Abyś mógł odnieść sukces."— Zapis prezentacji:

1 1 Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami Szkolny Ośrodek Kariery Abyś mógł odnieść sukces

2 2 Historia Zespołu Szkół Zawodowych w Ozorkowie sięga już przeszło 50 lat. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała się struktura naszej szkoły, ale ciągle przyświecał jej jeden cel: Kształcić młodych ludzi na potrzeby rynku pracy Kształcić młodych ludzi na potrzeby rynku pracy ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W OZORKOWIE

3 3 W czerwcu 2005 r. nasza szkoła wzięła udział w konkursie o grant na tworzenie Szkolnych Ośrodków Kariery organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Nasz projekt SzOK –krok do przyszłości zwyciężył; Zespół Szkół Zawodowych otrzymał grant na wyposażenie SzOK w sprzęt komputerowy oraz materiały i publikacje pomagające młodym ludziom odnaleźć się na rynku pracy. SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

4 4 Wcześniejsze działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY Zorganizowaliśmy dwa seminaria dla młodzieży Jeśli nie znajdziesz pracy W przeddzień życiowych decyzji Naszymi gośćmi byli pracodawcy, przedstawiciele władz miasta i urzędów pracy.

5 5 Wcześniejsze działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY SzOK przeprowadził badanie potrzeb lokalnego rynku pracy wśród 39 pracodawców Ozorkowa i gminy. Raport z tego badania został opublikowany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia i Kształcenia Praktycznego Nauczycieli. W klasach maturalnych realizowany był program autorski Trudne decyzje – poświęcony przygotowaniu młodzieży do wejścia na rynek pracy.

6 6 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r. We wrześniu SzOK gościł delegację ze Szwecji z miasta Upplands Bro, władze naszego miasta oraz Ozorkowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. SzOK prezentowali przedstawiciele KASZOK Ł. Klimczak i D. Janiak

7 7 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r. We wrześniu SzOK zorganizował spotkania z rodzicami klas maturalnych i pierwszych na których doradca zawodowy przedstawił wyniki badań lokalnego rynku pracy. SzOK przeprowadził Badania losów Absolwentów oraz badania preferencji zawodowych uczniów Gimnazjum w Ozorkowie. Powstały raporty z tego badania. W październiku doradca zawodowy przedstawił Radzie Pedagogicznej sytuację na rynku pracy, zapotrzebowanie na zawody oraz analizę badań wśród gimnazjalistów.

8 8 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r. W listopadzie doradca zawodowy spotkał się z grupą osób zgromadzonych wokół Stowarzyszenia Ekomed działającego w naszym mieście. Debatowano na temat Idea wolontariatu. Czy warto pracować za darmo? 17 listopada SzOK wspólnie z MDK w Ozorkowie zorganizował V Forum Młodzieżowe Planowanie przyszłości zawodowej - Twoją drogą do sukcesu.

9 9 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r. W przedsięwzięciu uczestniczyła młodzież (100 osób) z całego Powiatu Zgierskiego. Zajęcia warsztatowe prowadził doradca zawodowy wspólnie z przedstawicielem KASZOK oraz pedagog Zespołu Szkół Zawodowych.

10 10 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r. Zawiązał się Klub Aktywizacji Szkolnego Ośrodka Kariery, młodzież tego klubu pomaga doradcy w prowadzeniu zajęć warsztatowych, przeprowadziła Badanie losów Absolwentów, uczestniczy w spotkaniach dla liderów, pomaga w organizacji ważnych wydarzeń szkolnych takich jak np. Targi Edukacyjne. Od września do końca grudnia 2005 r. z zajęć warsztatowych dotyczących planowania drogi zawodowej, poszukiwania pracy, kształtowania obrazu samego siebie skorzystało 1300 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych

11 11 Działania SZKOLNEGO OŚRODKA KARIERY od 1 września 2005 r. Z porad indywidualnych doradcy skorzystało od września 160 uczniów naszej szkoły, kilkunastu absolwentów oraz nauczyciele i rodzice. O działaniach SzOK możemy przeczytać w Wiadomościach Ozorkowskich, Biuletynie OHP oraz na naszej stronie internetowej, którą opracowali: B. Sobczak i T. Szlęk uczniowie klasy III LPz www.szok.zsz-ozorkow.org

12 12 SzOK oferuje swoje usługi nie tylko uczniom Zespołu Szkół Zawodowych, ale także uczniom innych szkół – liceum ogólnokształcącego, gimnazjów. Służymy radą i pomocą absolwentom i rodzicom. Doradca zawodowy pracuje od poniedziałku do piątku cztery godziny dziennie. SZKOLNY OŚRODEK KARIERY jego dewiza:

13 13 Czego można dowiedzieć się w SzOK-u? Jakie są Twoje mocne strony? Gdzie możesz zdobyć nowe kwalifikacje i udoskonalić już posiadane? Jak zaplanować własny rozwój zawodowy? Jak radzić sobie ze stresem? Jak efektywnie szukać pracy? Jak założyć własną firmę? SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

14 14 Możesz liczyć na pomoc w następujących obszarach: Tworzenie dokumentacji aplikacyjnej Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej Wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej Możesz korzystać również z: Opisów zawodów (524) i informacji na temat zapotrzebowania na zawody na rynku pracy Z multimedialnego przewodnika po uczelniach wyższych całego kraju Z testów określających predyspozycje i umiejętności zawodowe Z programów komputerowych, w których krok po kroku planujemy naszą karierę SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

15 15 SZKOLNY OŚRODEK KARIERY Z pism takich jak Perspektywy, Cogito, Czas na studia Z wielu interesujących książek psychologicznych, które podpowiadają, jak przygotować się do pracy, jak zaplanować swoją karierę zawodową Z informatora o zawodach Z Internetu Poza tym oferujemy Ci udział w atrakcyjnych zajęciach warsztatowych i szkoleniach. Możesz umówić się na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym i porozmawiać o swoich planach na przyszłość.

16 16 ZAWODY PRZYSZŁOŚCI Wykładowcy i nauczyciele akademiccy Trenerzy – szkoleniowcy Informatycy Specjaliści d/s telekomunikacji Biotechnolodzy Handlowcy Specjaliści od transportu i logistyki Specjaliści ds. UE Lekarze domowi, dietetycy, trenerzy fitness, rehabilitanci, fizykoterapeuci, masażyści

17 17 ZAWODY PRZYSZŁOŚCI Psychologowie i terapeuci Psychologowie i terapeuci Pielęgniarki i opiekunowie osób starszych Pielęgniarki i opiekunowie osób starszych Farmaceuci Farmaceuci Pracownicy przemysłu rozrywkowego, turystyki i mass mediów Pracownicy przemysłu rozrywkowego, turystyki i mass mediów Dla przyszłych pracodawców będzie się liczyć nie skończony kierunek czy uczelnia, ale przede wszystkim konkretna wiedza. Potrzebni będą ludzie wyspecjalizowani w wąskich dziedzinach.

18 18 UMIEJĘTNOŚCI I PREDYSPOZYCJE elastyczność inteligencja emocjonalna oraz wysoki poziom kultury osobistej umiejętność uczenia się – trzeba będzie stale i intensywnie dokształcać się zainteresowania i pasje Oprócz wykształcenia na rynku będą liczyć się:

19 19 AUTORZY PREZENTACJI Doradca zawodowy Halina Stasiak Przedstawiciel KASZOK Łukasz Klimczak Prezentacja została przedstawiona przez Ł. Klimczaka podczas Targów Edukacyjnych 20 grudnia 2005 r.


Pobierz ppt "1 Zespół Szkół Zawodowych w Ozorkowie Nowoczesna szkoła z tradycjami Szkolny Ośrodek Kariery Abyś mógł odnieść sukces."

Podobne prezentacje


Reklamy Google