Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Drogi Rowerowe w Polsce autor: Kinga Ludwiczak kl. 6c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Drogi Rowerowe w Polsce autor: Kinga Ludwiczak kl. 6c."— Zapis prezentacji:

1

2 Drogi Rowerowe w Polsce autor: Kinga Ludwiczak kl. 6c

3 Zasady poruszania się po drogach rowerowych. Rowerzysta, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Należy jechać możliwie jak najbliżej prawej krawędzi drogi. Nie zajeżdżać jej innym rowerzystą.

4 Dróg rowerowych (potocznie zwanymi ścieżkami rowerowymi) nie należy mylić z turystycznymi trasami rowerowymi. Drogi rowerowe są to specjalne ścieżki, które znajdują się najczęściej przy ulicach lub w lasach. Powstały po to aby można było po nich bezpiecznie jeździć bez obawy o samochody lub inne niebezpieczeństwa uliczne.

5 Polska posiada, w stosunku do innych państw UE bardzo słabo rozwiniętą sieć miejskich dróg rowerowych. Jednakże liderem pod względem ilości dróg rowerowych jest Gdańsk(pond 80 km).W kilku miastach Polski, Rady Miast wprowadziły zasadę obowiązku budowania dróg rowerowych w trakcie poważnych remontów dróg, o ile to tylko możliwe. Niestety zasada ta jest często ignorowana.

6

7 Droga rowerowa musi mieć kilka ważnych elementów : - mieć min. 2,5 metra szerokości, - być bezpieczna, - być odpowiednio oznakowana, - być równa, - być odpowiednio oddzielona od jezdni, - mieć odpowiednią nawierzchnię, - być odpowiednio zaprojektowane.

8 Przykłady odpowiednio oznakowanych dróg rowerowych w Polsce. Droga rowerowa we Wrocławiu. Droga rowerowa w Lublinie

9 Rodzaje miejskich dróg rowerowych: - samodzielna, niezależna od układu drogowego (np. w parku, nad rzeką) - samodzielna, w pasie drogowym - wydzielona z chodnika - wydzielona z jezdni Drogi rowerowe można też podzielić na: - jednokierunkowe: a) prowadzone ulicą jednokierunkową pod prąd, b) dwie (o przeciwnych kierunkach jazdy) po przeciwległych stronach jezdni c) dwukierunkowe.

10 Jedna z najlepszych dróg rowerowych położona najbliżej Jarocina to droga z Gołuchowa do Kalisza. Droga prowadzi przez lasy, pola i obok jezdni.

11 Przykłady innych dróg rowerowych

12

13 Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce będzie przebiegała przez województwa w Polsce wschodniej. Będą to woj. (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie). Przebiegać będzie ona przez parki narodowe, krajobrazowe i obok jezdni.

14 Żródła: - Wikipedia.org - files.myopera.com - bialystokonline.pl - bryk.pl - rowery.freelog.pl - fotoforum.gazeta.pl - korespondentdrogowy.pl


Pobierz ppt "Drogi Rowerowe w Polsce autor: Kinga Ludwiczak kl. 6c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google