Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mity z naszego podręcznika ;) Maja Krawczyk Nicole Gładysiak Martyna i Wiktoria Pisarskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mity z naszego podręcznika ;) Maja Krawczyk Nicole Gładysiak Martyna i Wiktoria Pisarskie."— Zapis prezentacji:

1 Mity z naszego podręcznika ;) Maja Krawczyk Nicole Gładysiak Martyna i Wiktoria Pisarskie

2 Prometeusz Autor: Nikos Chadzinikolu Prometeusz stworzył człowieka z gliny i łez Następnie zrobił wiele dla ludzkości. „Prometeusz ubolewał, że Ludzie marzli zimna”

3 Historia Prometeusza Prometeusz był bardzo mądrym i zaradnym Tytanem i dlatego zawsze służył dobrą radą Zeusowi. Prometeusz stworzył człowieka. Ulepił go z gliny, łez i tchnął w niego duszę. Traktował ludzi jak swoje dzieci, które bardzo kochał. Nie chciał by stało się im coś złego, dlatego był im nauczycielem, uczył jak polować i jak żyć by przeżyć. Pewnego razu zaproponował Zeusowi, by dać ludziom ogień, ten zaś propozycję stanowczo odrzucił, w obawie przed zbytnią nie zależnością i samodzielnością ludzi. Wtedy Prometeusz wykradł ogień bogom i dał go ludziom, co bardzo rozgniewało króla Olimpu. Chcąc utrudnić życie śmiertelnym, posłał on do hojnego Tytana piękną Pandorę z puszką pełną nieszczęść, plag i chorób by ten ją otworzył i zesłał na lud. Jednak nie udało się go przechytrzyć - od razu wyczuł podstęp. Wtedy Pandora udała się do brata Prometeusza, który był jego zupełnym przeciwieństwem. Ten, nawet się nie zastanawiając, otworzył puszkę zsyłając Wszelkie nieszczęście na lud.

4 Cd. Historii Prometeusz widząc cierpienie ludzi, postanowił im pomóc. Zabił woła, a kości i tłuszcz zwierzęcia włożył do jednego worka, zaś do drugiego mięso. Zaproponował Zeusowi układ, że tę zawartość worka, którą wybierze odtąd ludzie będą mu składać ją w ofierze bogom. Zeus zgodził się i wybrał pierwszy wór, myśląc, że kapiący z niego tłuszcz oznacza, że w środku jest mięso. Lecz, niestety, gdy zobaczył co wybrał, rozgniewał się na Prometeusza i ukarał go za ten niecny podstęp, przykuwając go do skały i nasyłając sępy, by te zżerały mu wątrobę. By pokuta Tytana była wieczna, każdej nocy odrastała mu ta część wątroby, którą w dzień pożarły sępy.

5 Herakles Autor: Jan Parandowski '' Kiedy miał dziesięć miesięcy po raz pierwszy okazał swą nadludzką siłę''

6 Historia Heraklesa Był Herakles synem Zeusa, boga i Alkmeny, kobiety ziemskiej. Był on herosem. Miał ponadludzką siłę. Zeus chciał dla syna łaski nieśmiertelności i dlatego podał go do karmienia śpiącej Herze. Ona jednak odrzuciła dziecko i zaczęła je prześladować. Chciała go zabić, dlatego wsadziła mu do kołyski węże, ale Herakles szybko zdołał je udusić. Gdy był już dorosły Hera zesłała na niego opętanie, pod wpływem którego zabił on swą rodzinę. Wyrocznia w ramach kary kazała udać się do króla Eurystesa. Tam czekało na niego dwanaście ciężkich prac. Jedną z nich było zabicie hydry lernejskiej, lwa nemejskiego, wyczyszczenie stajni Augiasza, zabranie z Hadesu psa Cerbera. Herakles udowodnił, że potrafi wykonać wszystkie te prace, chociaż dla zwyczajnego człowieka byłyby one po prostu niemożliwe i niebezpieczne. Herakles został odkupiony i chciał ocenić się powtórnie. Nie pozwolili jednak na to bracia wybranki. W gniewie zamordował jednego z nich. Musiał więc odbyć kolejną karę, tym razem u królowej Omfalii, która kazała mu pracować w przebraniu kobiecym.

7 Cd Historii Potem Herakles pojął za żonę Królową Dejanirę, która została porwana przez centaura Nessosa. Herakles zabił go, strzelając z łuku. Przedtem jednak centaur podarował Dejanirze swą krew, jako miksturę, zapewniającą wierność męża. Dejanira postanowiła namoczyć w niej koszulę Heraklesa. Tak naprawdę krew centaura była jadem i gdy Herakles ją ubrał, koszula wżarła mu się w ciało, zadając męki. Dejanira nie mogąc na to patrzeć, popełniła samobójstwo. Herakles pragnął spłonąć na stosie, by skończyć swoje katusze, ale pomógł mu Zeus, zabierając na Olimp.

8 Syzyf Autor:Wanda Markowska Syzyf był władcą pięknego Koryntu Był to gród potężny i bogaty

9 Historia Syzyfa Syzyf był władcą pięknego Koryntu. Często bogowie zapraszali go na uczty boskie, ponieważ go lubili i mieli do niego słabość. Ten jednak zasłynął z plotkarstwa. Wykradał ambrozję i nektar, którymi częstował swoich przyjaciół na ziemi. Bogowie długo patrzyli przez palce na wyczyny Syzyfa pobłażliwie. Jednak w końcu władca Koryntu zdradził ważną tajemnice boską i Zeus skazał go na śmierć. Syzyf przechytrzył również władce podziemia - HADESA. Nakazał żonie, aby nie wyprawiała mu pogrzebu godnego podziwu. Syzyf bez pieniążka błąkał się nad rzeką Styks i żalił się Charonowi. Hades słysząc te jęki zlitował się wraz ze swoją żoną Persefoną i wysłał Syzyfa pod opieką Tanatosa - bożka śmierci, aby powrócił na ziemie by tam żona Merope wyprawiła mu pogrzeb godny podziwu. Syzyf na ziemi uwięził Tanatosa, a sam żył długo i szczęśliwie. W tym czasie ludzie nie umierali i nie chorowali. W końcu bogowie zauważyli przebiegłość Syzyfa i srogo go ukarali. Musiał on wtaczać głaz na sam czubek szczytu i gdy wydawałoby się praca została ukończona to głaz przy samym końcu spadał na dół i cały wysiłek na nic. Syzyf będzie wtaczał ten kamień całą wieczność.

10 Dedal i Ikar Autor: Jan Parandowski Ten mit opowiada o ojcu i synu którzy chcieli wrócić do rodzinnego miasta

11 Historia o Dedalu i Ikarze Dedal zatęsknił za ojczyzną i chciał wrócić do Aten. Na skutek zakazu Minosa, władcy Krety nie mógł jednak tego zamiaru swobodnie zrealizować. Jedyna możliwą drogą ucieczki była droga powietrzna. Skonstruował więc skrzydła z ptasich piór, a następnie poinstruował Ikara, jak należy się nimi posługiwać, w jaki sposób bezpiecznie lecieć. Pouczył go, że nie może wzbić się za wysoko, gdyż słońce roztopi wosk, nie mógł też lecieć za nisko bo wilgoć mogłaby obciążyć skrzydła. W pewnej chwili zdarzyło się nieszczęście. Ikar zachwycony lotem wzbił się za wysoko, co spowodowało stopienie wosku-chłopiec wpadł do morza i zginął. Zrozpaczony Dedal pogrzebał ciało na wyspie, nazwanej później Ikarią.

12 Demeter i Persefona(Kora) Autor:Jan Parandowski Mit opowiada o smutnej historii Matki i córki. Córka (Persefona) co wiosnę powracała z Hadesu.

13 Historia o Demeter i Persefonie Demeter zostawiła córkę Korę nad brzegiem oceanu, bawiącą się z nimfami. zakazała jej zbierać narcyzów- kwiatów poświęconych bóstwom podziemnym, jednak córka nie posłuchała. Z rozwartej ziemi wyszedł Hades, porwał Persefonę. Ta krzyczała, choć nikt jej nie słyszał. Demeter wpadła w żałobę, a to odczuła natura. Świat stał się mdły, stracił swoje kolory i swą radość. Demeter pytała wszystkich o drogę, niestety na próżno. Pewnego dnia Dzeus nie chcąc, aby na całym świcie panował głód i żal, kazał Hadesowi zwrócić Korę jej matce. Hades spełnił tę prośbę. Na pożegnanie dał Persefonie owoc granatu- symbol stałego związana z kraina cieni. Odtąd Kora przebywała pół roku z matką- na świecie panowała wiosna i lato. Kiedy zaś wracała do męża, na świecie panował smutek i następowała jesień oraz zima.

14 źródła: Wikipedia.pl nosenose.pl Podręcznik dla klas 5 Sciaga.pl

15 Koniec ;) Dziękujemy za uwagę ;)


Pobierz ppt "Mity z naszego podręcznika ;) Maja Krawczyk Nicole Gładysiak Martyna i Wiktoria Pisarskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google