Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAJCZĘSTSZYCH CHORÓB UKŁADU KRĄŻENA 5. Nadciśnienie tętnicze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAJCZĘSTSZYCH CHORÓB UKŁADU KRĄŻENA 5. Nadciśnienie tętnicze."— Zapis prezentacji:

1 NAJCZĘSTSZYCH CHORÓB UKŁADU KRĄŻENA 5

2 Nadciśnienie tętnicze

3 Jest to stan długotrwale utrzymujących się wysokich wartości ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy gdy zmierzone wartości wynoszą 140/90mmHg lub powyżej. UWAGA! Nadciśnienie tętnicze nie boli. Brak objawów nie oznacza braku choroby. Należy regularnie kontrolować wartości ciśnienia tętniczego krwi.

4 Miażdżyca

5 Wątroba produkuje ok. 2 gramów cholesterolu na dobę. Potrzebny jest on nam m.in. do dobrego trawienia, wydzielania hormonów oraz produkcji i przyswajania witaminy D. Jeśli we krwi krąży zbyt dużo cholesterolu, odkłada się on w ścianach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej, która zwęża i usztywnia naczynia. Na skutek osadzania się blaszki miażdżycowej krew ma coraz większe trudności, by się przecisnąć. Serce, przyspiesza pracę. Dzięki temu do poszczególnych narządów dociera tyle krwi, ile trzeba, ale jednocześnie jest to nadmierny wysiłek dla samego serca. W zaawansowanej miażdżycy złogi cholesterolowe mogą zajmować więcej niż połowę przekroju naczynia. Pod wpływem podwyższonego ciśnienia wewnętrzna ściana naczynia może pękać. Szybko sklejające się w miejscu pęknięcia płytki krwi tworzą skrzep, który w każdej chwili może się oderwać od ścianki i z krwią popłynąć np. w kierunku serca, mózgu czy płuc.

6 Zawał serca

7 Zawał serca polega na nagłym zablokowaniu dopływu krwi do danej części mięśnia sercowego w wyniku skurczu naczyń wieńcowych serca lub zatkania ich światła np. przez pękniętą blaszkę miażdżycową i powstałą w tym miejscu skrzeplinę. Najbardziej charakterystycznym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej. Najpierw dość nieokreślony, potem przeradzający się w kłucie. Jednocześnie występują też kłopoty z oddychaniem. Mogą również pojawić się wymioty. Często zawał serca wiąże się też z poczuciem paniki, spowodowanej bólem w klatce piersiowej.

8 Udar mózgu

9 Udar mózgu to choroba, w której wyniku zaburzeń w dopływie krwi dochodzi do niedotlenienia tkanki mózgowej i uszkodzenia jej funkcji Najczęstsze objawy udaru jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku niepewny chód ostry, kłujący ból głowy

10 Niewydolność serca

11 Niewydolność serca należy charakteryzować jako stan, w którym serce nie jest w stanie przetoczyć odpowiedniej ilości krwi, wpływając przez to pośrednio na pracę i funkcję innych narządów. Niewydolnością określa się sytuację, gdy pojemność minutowa serca i ciśnienie tętnicze nie wystarczają do pokrycia aktualnych potrzeb metabolicznych organizmu.

12 Jak uniknąć chorób układu krążenia?

13 Pamiętać o aktywności fizycznej „ Wystarczą spacery, bieganie, rowery, rolki lub narty i nasze samopoczucie będzie dużo lepsze. Zmiana stylu życia może uchronić nas przed ciężkimi schorzeniami układu krążenia” ~ kardiochirurg Jerzy Sadowski, dyrektor Instytutu Kardiologii CM UJ.

14 Unikać stresu

15 Pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie

16 Nie palić tytoniu

17 Prezentację wykonała Zosia Bednarek kl. 2c


Pobierz ppt "NAJCZĘSTSZYCH CHORÓB UKŁADU KRĄŻENA 5. Nadciśnienie tętnicze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google