Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jeden z gatunków literackich należących do Dramatu, obejmujący utwory, w których występują elementy komiczne. Często jest to utwór satyryczny, gotowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jeden z gatunków literackich należących do Dramatu, obejmujący utwory, w których występują elementy komiczne. Często jest to utwór satyryczny, gotowy."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Jeden z gatunków literackich należących do Dramatu, obejmujący utwory, w których występują elementy komiczne. Często jest to utwór satyryczny, gotowy do wystawienia na scenie. W,,SKĄPCU” została ukazana komedia charakteru, czyli pokazany został główny bohater jako typowy przykład Skąpca. Podobnie jak w satyrze w tej komedii ośmieszone zostały ludzkie cechy.

4 Eliza- córka skąpca i siostra Kleanta. Całym sercem kochała Walerego, jednak jej ojciec nie godził się na ten związek. Przez chytrość ojca była samotna dlatego, że nie miała pieniędzy by gdzieś wyjść. Nienawidziła swego ojca i źle się do niego odnosiła. Kleant- syn skąpca, brat Elizy, a także ukochany Marianny. Był młodym mężczyzną, który chciał wyglądać zawsze modnie. Był hazardzistą, a gra w karty była jego sposobem na zdobycie pieniędzy. Nie darzył ojca uczuciem, wręcz przeciwnie liczył na jego rychłą śmierć. Prowadził z nim też spór o Mariannę. Marianna-młoda kobieta. Miała ona schorowaną matkę. Okazało się też, że jest córką Anzelma i siostrą Walerego, którzy podobnie jak ona uratowali się z katastrofy statku. Była przekonana, że życie z Harpagonem przyniesie jej wiele korzyści. Jednak okazało się, że wybrała jego syna (Kleanta). Frozyna- swatka Harpagona i Marianny. Nakłaniała Marianne do związku z Harpagonem, jednak później przyłożyła rękę na związku Marianny z Kleantem, bo dobrze orientowała się w różnorakiego typu związkach małżeńskich. Walery- był synem Anzelma. Darzył ogromnym uczuciem Elizę. Uratował on życie córce Skąpca i chciał otrzymać od niego nagrodę, a od niej samej dozgonną Walery- był synem Anzelma. Darzył ogromnym uczuciem Elizę. Uratował on życie córce Skąpca i chciał otrzymać od niego nagrodę, a od niej samej dozgonną wdzięczność. Simon- faktor. Pani Claude- gospodyni Harpagona. Strzałka, Ździebełko i Szczygiełek- służący Harpagona. Jakub- kucharz i woźnica Harpagona.

5 Harpagon -gromadzi pieniądze dla samego faktu ich posiadania, a życie absolutnie niczego go nie uczy. Nie zmienia swojego postępowania, gdy okazuje się, że Kleant chce go zabić, Eliza pragnie uciec z Walerym, chce go zabić, Eliza pragnie uciec z Walerym, nie obchodzi go cudowne odnalezienie nie obchodzi go cudowne odnalezienie ojca Marianny i Walerego. Radości, ale też kłopoty najbliższego otoczenia, jakby go nie dotyczyły, nic, za wyjątkiem szkatuły, go nie cieszy. Szkatułę zresztą traktuje go nie cieszy. Szkatułę zresztą traktuje jak kogoś bliskiego.

6

7


Pobierz ppt "Jeden z gatunków literackich należących do Dramatu, obejmujący utwory, w których występują elementy komiczne. Często jest to utwór satyryczny, gotowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google