Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

QUEST ODKRYWAMY DOLINĘ CIEMIĘGI. Trasa questu znajduje się na północ od Lublina. Przystanek pierwszy zlokalizowany jest w Jakubowicach Konińskich. Turysto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "QUEST ODKRYWAMY DOLINĘ CIEMIĘGI. Trasa questu znajduje się na północ od Lublina. Przystanek pierwszy zlokalizowany jest w Jakubowicach Konińskich. Turysto."— Zapis prezentacji:

1 QUEST ODKRYWAMY DOLINĘ CIEMIĘGI

2 Trasa questu znajduje się na północ od Lublina. Przystanek pierwszy zlokalizowany jest w Jakubowicach Konińskich. Turysto wędrujesz w kierunku wschodnim około 6 – 8 km rowerem około 3godz. lub pieszo około 5-6 godz. Po drodze będziesz mijał 10 ciekawych miejsc. Zamieszczona fotografia i rymowanka, pozwolą odgadnąć to ważne miejsce i po rozwiązaniu krzyżówki odkryjesz skarb. Życzymy wesołej zabawy. Wiosną, zimą, czy też latem, lub gdy jesień rządzi światem, propozycję mam dla Państwa, zatem: Niemce gmina niedaleka, a atrakcji wiele czeka na tereny jej zapraszam i walory cud ogłaszam. Kto wędrówki, długie lubi tu na pewno się nie zgubi. Jeśli wieczór cię zastanie, znak, że czas na pożegnanie. Nad Ciemięgą stań srebrzystą, ujrzysz wodę jakże czystą. Księżyc wzejdzie ponad drzewa, słowik w bzach ci pieśni śpiewa. Nie zapominisz tych widoków: barw, zapachów, głosów, ptaków. Powiesz: chcę zobaczyć więcej tajemniczej Gminy Niemce.

3 Mapa trasy questu

4 Murowany dwór Konińskich zbudowany w pierwszej połowie XVIw. otaczają ogrody w stylu francuskim. 1. Trzymając się nurtu srebrzystej rzeki, dwór zobaczysz, ten którego nie zniszczyły wieki. Jakubowic Konińskich budowla bogata Tu czeka cię początek wędrówki i gorąca herbata.

5 B e r n a t ó w k a- część wsi Dys, na której w końcu XVIII w. utworzone zostało dziedziczne sołectwo i założony folwark należący do rodziny Bernattów. W miejscu drewnianego dworku z końca XVIII w. wzniesiony został ok. 1903 r. nowy murowany dworek eklektyczny. 2. Na wzgórzu dyskim smutny stoi Dwór wśród drzew położony Dawniej siedziba magnata Dziś opuszczona chata

6 W odległości około 1,5 km od startu wędrując wzdłuż lewobrzeżnej doliny znajdziesz wspaniałe widoki, miejsca zwiększające pojemność rzeki. W całej dolinie rzeki jest ich około 50. 3. Ta woda jest dobra dla ciała Taka z niej ciecz doskonała Wody w nich biją niestrudzenie a smakują jak marzenie.

7 Wśród zabytków architektury najcenniejszy jest kościół założony w 1381r, przebudowany w 1610r. Jest to jedna z najstarszych parafii na Lubelszczyźnie. 4. Nurt rzeki dalej cię poprowadzi, wszak poznać zabytki architektury też nie zawadzi Po lewej stronie doliny stoi Od wieków zapraszając do swych podwoi.

8 Obok kościoła na tym samym wzgórzu znajduje się cmentarz parafialny. Spoczywają tu ludzie zasłużeni dla regionu. 5. Wiele historii miejsce to kryje Otoczone spokojem, który tu panuje są stare drzewa i rzędy mogił Czasami bliski ktoś się tu zjawia Świeczkę zapali, głowę pochyli.

9 Klasztor Mniszek Karmelitanek Bosych w Dysie jest kontynuacją długoletniej tradycji Karmelu w Lublinie. Założony jako wotum milenijne chrztu Polski przed upływem 100 lat od śmierci ostatniej karmelitanki klasztoru Niepokalanego Poczęcia. 6. Budowla na wzgórzu wzniesiona wysokim murem otoczona siostry tam zamknięte skrycie, wiodą uduchowione życie

10 Wędrując doliną rzeki Ciemięgi lewobrzeżnego dopływu Bystrzycy zobaczysz pofałdowany teren z licznymi dolinkami i lessowymi wąwozami. Spotkasz ekosystemy naturalne i antropogeniczne 7. Nad Ciemięgą czystą rzeką Po wędrówce wzdłuż wąwozu Przy siedzibie dzielnej straży Tafla wody się pokaże.

11 Własność prywatna, dawniej młyn wodny, w latach sześćdziesiątych przerobiony na elektryczny. Świadczył usługi dla okolicznej ludności. Jest to obiekt bardzo stary. 8. Stary budynek nad wodą mąki już nie miele, zbyt długa historia odebrała siły. Dziś nad jego dachem biała mgła się ściele, przestrzeń zarośnięta przeróżnym badylem

12 Walorem okolicy jest położenie w dolinie rzeki Ciemięgi o malowniczych zboczach pociętych jarami i wąwozami. Wieś powinna być objęta szczególną ochroną ze względu na wartości historyczne, zabytkowe, krajobraz kulturowy i naturalny. 9.Wędrując wytrwale Ciemięgi Doliną Masz pewność że cuda lessowe cię nie ominą Zachwycą cię parowy, jary, malownicze widoki Jak szlak wycieczki długi i szeroki.

13 Atrakcją Ciecierzyna jest podworski park wpisany do rejestru parków zabytkowych. Spotkasz tu cenny drzewostan: aleje grabową, dęby szypułkowe – pomniki przyrody, a nieco dalej szpaler lip drobnokwiatowych. 10. Kto wędrówki długie lubi to na pewno się nie zgubi turystycznym szlakiem bieży gdzie Ciecierzyn wioska leży tutaj drzewa malownicze to są uczniów okolice.

14 Rozwiąż, a znajdziesz skarb. Powodzenia. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 7 9 6 4 83 2 10 5 1

15 Tu jest miejsce na twój skarb Hasło utworzą liczby czerwone z krzyżówki: 1,2,3,4,5,6, 7,5 8,4,9,6,10,6 Więcej informacji na temat skarbu www.zpociecierzyn.pl


Pobierz ppt "QUEST ODKRYWAMY DOLINĘ CIEMIĘGI. Trasa questu znajduje się na północ od Lublina. Przystanek pierwszy zlokalizowany jest w Jakubowicach Konińskich. Turysto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google