Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chiny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chiny."— Zapis prezentacji:

1 Chiny

2 Położenie geograficzne
Szerokość geograficzna: 21° 45' północ Długość geograficzna: 115° 0' wschód Chiny znajdują się na wschodzie Azji, na zachodnim wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Graniczą z Koreą, Mongolią, Rosją, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem, Pakistanem, Indiami, Nepalem, Butanem, Laosem i Wietnamem.

3 Region Najważniejszym regionem rolniczym jest Nizina Chińska. Występują tam korzystne warunki do rozwoju rolnictwa np. żyzne gleby, równinna rzeźba terenu.

4 Krajobraz Chiny, to kraj geograficznych kontrastów: gór, pustyni i żyznych dolin. Większość Chin zajmują tereny górzyste, na zachodzie Himalaje, Tybet, Kunlun, Tien-Szan oraz masyw Pamiru, wielka Kotlina Tarymska, obszar środkowych Chin zajmują górzyste tereny Syczuanu i pustynia Gobi, a wschód to Nizina Chińska u ujścia dwóch wielkich rzek, z okalającymi ją od południa Górami Południowochińskimi. Rzeki odgrywają ważną rolę drogi transportu oraz przy nawadnianiu terenów rolniczych.

5 Pustynia Gobi Masyw Pamiru

6 Gospodarka obecnie druga po USA najdynamiczniej rozwijająca się gospodarka na świecie. Chińską gospodarkę zaczęto reformować dopiero pod koniec lat 70. XX wieku. W Chinach rozwijają się wszystkie gałęzie przemysłu. Bazą dla przemysłu wydobywczego są bogate złoża wielu surowców mineralnych. Chiny zajmują pierwsze miejsce na świecie w eksploatacji węgla kamiennego, rud żelaza i cynku. Są również czołowym producentem ropy naftowej oraz złota. W państwie tym jest dobrze rozwinięty przemysł hutniczy, maszynowy oraz włókienniczy. W Chinach, powszechnie kojarzonych z niskiej jakości wyrobów odzieżowych, obuwia czy zabawek dynamicznie rozwija się przemysłwysokiej technologi w tym przemysł elektronbiczny.

7 Ciekawostki Wielki Mur Chiński- jest to najdłuższa budowla stworzona przez człowieka. Jego całkowita długość to co najmniej 6400 km. Znaki Chińskie- Nie istnieje coś takiego jak alfabet chiński. Alfabet istnieje tylko w językach, które w piśmie posługują się zapisem fonetycznym.Do indeksowania ksiąg oraz szeregowania znaków pisma Chińczycy używają wielu systemów, z których najpopularniejszy polega na zliczaniu kresek oraz łączeniu elementów znaku, tzw. rdzeni

8 Wielki Mur Chiński Znak Chiński

9 Źródła: http://www.chiny.pl/ http://pl.wikipedia.org/wiki
grafia.html Wykonały: Magda Roszyk i Weronika Chaława kl. II2


Pobierz ppt "Chiny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google