Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Telewizji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Telewizji."— Zapis prezentacji:

1 Historia Telewizji

2 Co to jest telewizja? Dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz i dźwięk na odległość.

3 TROCHĘ HISTORII Historia telewizji zaczyna się u schyłku XIX w. w okresie gwałtownego rozwoju techniki. Wśród ogromnej liczby wynalazków pojawiają się i takie, które dadzą początek telewizji. W 1877 r. Polak Julian Ochorowicz - filozof i psycholog - formułuje zasady działania telewizji monochromatycznej. W 1896 r. Rosjanin Aleksandra S. Popow konstruuje pierwszą antenę nadawczo-odbiorczą, a rok później niemiecki fizyk Karl F. Braun prezentuje tzw. lampę Brauna, która umożliwi w przyszłości zbudowanie kineskopu telewizyjnego. Odbiornik z taką lampą powstał w 1907 r. Następnym ważnym krokiem, na który trzeba było poczekać kilkanaście lat, było skonstruowanie przez Rosjanina Władimira K. Zworykina w USA ikonoskopu (telewizyjnej lampy analizującej) oraz kineskopu (lampy ekranowej).

4 Telewizja w Polsce W Polsce pierwszy półgodzinny program telewizyjny nadano w 1952 r. z Instytutu Łączności w Warszawie. Pokazano etiudę baletową. Można ją było odbierać na 24 odbiornikach działających w kraju. Rok później rozpoczęto emisję stałych programów. Pierwsza bezpośrednia transmisja międzynarodowa z Paryża do Warszawy odbyła się w 1960 r. przez łącza Eurowizji. W latach 60. nieliczni posiadali telewizory w domu; znajdowały się one w niektórych szkołach, w tzw. domach kultury, świetlicach; ludzie przychodzili do sali telewizyjnej jak do kina.

5 Czy wiesz, że..? Na ziemiach polskich pierwsza transmisja miała miejsce w 1931 roku, eksperyment przeprowadziła rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach. Z nadajnika w Warszawie wyemitowano film „Barbara Radziwiłłówna”, w październiku 1938 roku.

6 Stary i nowy telewizor Najnowszy telewizor 2015
Pierwszy polski telewizor Najnowszy telewizor

7 Wykonały: Alicja Cieryt i Martyna Tomczyk
Dziękujemy za uwagę Wykonały: Alicja Cieryt i Martyna Tomczyk


Pobierz ppt "Historia Telewizji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google