Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Telewizja jako medium audiowizualne - Krótka historia telewizji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Telewizja jako medium audiowizualne - Krótka historia telewizji"— Zapis prezentacji:

1 Telewizja jako medium audiowizualne - Krótka historia telewizji

2 Rola mediów w życiu człowieka
Zainteresowanie mediami wynika z tego powodu, że same media – w skali kraju i świata – wywierają coraz większy wpływ na życie społeczne. Dzięki mediom, a zwłaszcza telewizji, ludzie wiedzą coraz więcej, zwiększają swój udział w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Dlatego nie sposób wyobrazić sobie dzisiaj działalności jakiejkolwiek większej instytucji, urzędu czy organizacji, które nie byłyby zainteresowane współpracą z mediami. I odwrotnie – nie ma obecnie osób, instytucji i problemów, które stanowiłyby dla mediów temat tabu. Media zmieniły styl życia, system wartości i wzorce zachowań ludzi, grup społecznych i całych społeczeństw. Wywarły i nadal wywierają ogromny wpływ na pracę, wypoczynek, życie publiczne i polityczne, na system kształcenia i wychowania.

3 KLASYFIKACJA MEDIÓW Najczęściej spotykanym wyznacznikiem w klasyfikacji mass mediów jest rodzaj percepcji, a więc zaangażowanie odpowiedniego zmysłu w odbiorze treści. W związku z tym wyróżnia się trzy główne grupy mass mediów: wizualne audialne audiowizualne

4 Media wizualne i audialne
Media wizualne oddziałują na zmysł wzroku, a ich tworzywem podstawowym jest obraz: statyczny lub dynamiczny. Wizualne media statyczne to: książka, prasa, fotografia, przeźrocza, plakat, naklejki, pocztówka, znaczek pocztowy, a nawet banknoty Dynamicznym medium jest film niedźwiękowy. Media audialne oddziałują na zmysł słuchu. Ich tworzywem podstawowym są: słowo, muzyka, hałas, cisza. Należą do tej grupy radio, taśma magnetofonowa, płyta gramofonowa i kompaktowa , a nawet telefon.

5 Media audiowizualne Media audiowizualne oddziałują na dwa zmysły człowieka wzrok i słuch. Tworzywem podstawowym tych mediów są: słowo, obraz, muzyka, hałas , cisza. Do grupy tych mediów należą: film udźwiękowiony, telewizja, taśma magnetowidowa, przeźrocza udźwiękowione. Nową postacią mediów audiowizualnych są multimedia. Ich specyfika polega na tym, że zgodnie z nazwą łączą w sobie kilka różnych środków komunikowania: tekst, obraz, animację, narrację, wideo, muzykę.

6

7 HISTORIA TELEWIZJI Telewizja zalicza się do jednego z głównych rodzajów mass mediów. Jest to szczególnie popularny środek przekazu we współczesnych czasach. Warto jest przyjrzeć się historii powstania tego rodzaju masowego środka przekazu. Jednym z pierwszych osób, które przyczyniły się do postania telewizora, bo oczywiście bez niego nie było by telewizji, był Anglik William Crookes. To on w 1878 roku wynalazł lampę elektronową emitującą promieniowanie katodowe. W 1884 roku w Niemczech Paul Nipkow zbudował urządzenie do mechanicznej analizy obrazu, tzw. tarczę Nipkowa. Była to obrotowa tarcza ze spiralnie umieszczonymi otworami. W tym samym kraju, ale w 1897 roku Karl Ferdinand Braun zmodyfikował lampę elektronową Crookesa, tworząc prototyp kineskopu. W 1906 roku w Rosji Boris Rosing eksperymentował z tarczą Nipkową i lampą elektronopromieniową i udało mu się przesłać pierwsze obrazy telewizyjne, były jednak bardzo złej jakości. W USA Vladimir Zworykin wynalazł pierwszą elektronową lampę analizującą obraz, był to ikonoskop. Stało się to w 1923 roku.3 lata później John Logie Baird zademonstrował działający system telewizyjny, używając mechanicznej tarczy Nipkowa do analizy obrazu. W 1928 roku doszło wreszcie do powstania telewizji kolorowej. Zademonstrował ją Baird.

8 ROZPOWSZECHNIANIE TELEWIZJI
Po odkryciu tych wszystkich wynalazków umożliwiających przekazywanie obrazu teraz nadeszła pora na ich rozpowszechnienie. Mając telewizor trzeba było go pokazać ludziom i stworzyć możliwości do odbioru telewizji. W 1929 roku BBC rozpoczęła eksperymentalne nadawanie programu telewizyjnego, stosując system Blaira. W 1936 roku BBC zaczęła wreszcie regularne nadawanie programu telewizyjnego z Alexandra Palace w Londynie. W 1940 roku w USA rozpoczęto nadawać eksperymentalne transmisje telewizyjne w kolorze, stosując obecny system odtwarzania kolorów.

9 PIERWSZY MAGNETOWID W 1956 doszło do wyprodukowania pierwszego magnetowidu. Uczyniła to kalifornijska firma Ampex Corporation. 6 lat później satelita TELSTAR przekazał przez Atlantyk pierwsze sygnały telewizyjne. W 1970 roku firmy Decca z Wielkiej Brytani i AEG-Telefunken z RFN poinformowały o zbudowaniu pierwszego systemu nagrywania i odtwarzania płyt wideo. System ten dopracowano jednak w latach 80. kiedy zaczęto stosować laser do odtwarzania płyty..W 1973 BBC i Independent Television wprowadziły w Wielkiej Brytanii pierwsze na świecie systemy teletekstu. 2 lata póżniej firma Sony wprowadziła system kaset wideo do użytku domowego. Tego samego roku poczta brytyjska(British Telecom) oznajmiła o wprowadzeniu systemu umożliwającego oglądanie danych na ekranie TV.

10 TRANSMISJE TV 1979 roku japońska firma Matsushita opracowała płaski, kieszonkowy odbiornik TV w którym zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny. W 1986 roku wprowadzono cyfrowe systemy transmisyjne i udoskonalono systemy teletekstu. A już 3 lata później rozpoczęto w Japonii nadawać programy telewizyjne w wysokiej rozdzielczości obrazy, tymczasem w Wielkiej Brytanii wprowadzono telewizję satelitarną. W roku 1990 BBC wprowadziła cyfrowy system stereofoniczny (NICAM). Wprowadzono europejski system MAC. Umożliwiał uzyskiwanie ostrzejszego obrazu i większej liczby danych i liczby ścieżek dźwiękowych. Wreszcie w 1992 roku w USA zademonstrowano w pełni cyfrową telewizję wysokiej rozdzielczości. W Polsce natomiast pierwsza stacja telewizyjna powstała w 1952 roku – była to Telewizja Polska. Rok później w Polsce pojawiły się także kolorowe programy telewizyjne. Tak doszliśmy do naszych czasów, w których każdy może mieć telewizję cyfrową. Telewizje kablowe i sygnały satelitarne docierają do większości mieszkańców Europy i USA. Można ją też odbierać przez Internet.

11 Chronologiczna historia tv
Julian Ochorowicz - filozof i psycholog - formuje zasady działania telewizji monochromatycznej w oparciu o działanie fotokomórki (wynalezionej w 1873 roku) Niemiec, Paul Nipkow ( ) buduje urządzenie do mechanicznego wybierania (analizy) obrazu telewizyjnego; wynalazek nie budzi większego zainteresowania i pozostaje jedynie zabawką Rosjanin Aleksandr S. Popow ( ) konstruuje antenę nadawczo-odbiorczą Niemiecki fizyk Ferdinand Braun ( ) prezentuje tzw. lampę Brauna, która umożliwi skonstruowanie kineskopu telewizyjnego Rosjanin, Boris Rosing, opracowuje teorię telewizji. Niemczech zbudowano eksperymentalny odbiornik telewizyjny z lampą Brauna Władimir K. Zworykin ( ) buduje w Petersburgu urządzenie elektryczne do transmisji obrazów (bez tarczy Nipkowa) Władimir K. Zworykin konstruuje w USA ikonoskop, czyli telewizyjną lampę analizującą oraz kineskop, telewizyjną lampę ekranową John L. Baird (Wielka Brytania), Charles J. Kins (USA), Max Dieckmann i August Karolus demonstrują eksperymentalny system nadawczy telewizji Eksperymentalny kineskop kolorowy pomysłu Zworykina Pierwsze elektromechaniczne systemy telewizyjne, opracowane przez Szkota Johna Logie Bairda ( ), rozpoczynają pracę w Anglii, ZSRR, Niemczech i Francji J. Baird demonstruje system telewizji kolorowej w systemie elektromechanicznym. W tym samym czasie sygnał telewizyjny zostaje przesłany przez Atlantyk W USA rozpoczyna pracę pierwsza stacja telewizyjna nadająca wg "ramówki" W. Zworykin buduje pierwszą sprawną kamerę telewizyjną Pierwsze programy telewizyjne w USA, Niemczech i ZSRR W USA zaczyna działać pierwszy, czysto elektroniczny, system telewizji Sieć NBC przekazuje obraz telewizyjny z wozu transmisyjnego umieszczonego na ulicach Nowego Jorku

12 Z gmachu hotelu "Prudential" w Warszawie rozpoczęto emisję eksperymentalnego programu telewizyjnego. Pokazano film fabularny Barbara Radziwiłłówna. Rok później zakończono budowę pierwszego toru kamerowego w standardzie 343 linii. W kraju jest 25 odbiorników telewizyjnych krajowej produkcji Firma DuMont rozpoczyna wytwarzanie domowych odbiorników telewizyjnych Transmisje telewizyjne z Olimpiady w Berlinie budzą sensację w stolicy Niemiec Stacje CBS i NBC rozpoczynają nadawanie stałych, komercyjnych programów telewizyjnych. Wcześniej Sąd Najwyższy USA określił standardy takich przekazów Szwajcar Franz Fischer buduje prototyp projektora telewizyjnego (do projekcji obrazów na dużym, płaskim ekranie) NBC prezentuje pierwszy dziennik telewizyjny, oparty na systemie sieciowym Rozpoczęcie transmisji telewizji kolorowej w USA (rok wcześniej opatentowano w RCA kineskop maskowy). W amerykańskich domach jest już 1,5 mln telewizorów (jednak przede wszystkim do odbioru programu czarno-białego) W USA pierwsze próby rejestracji obrazu telewizyjnego 1952 (25 X) - Pierwszy, półgodzinny program telewizyjny nadany z Instytutu Łączności w Warszawie. Pokazano etiudę baletową. Można ją było odbierać na 24 odbiornikach w kraju. Rok później rozpoczęto emisję stałych programów Ustalenie wspólnych parametrów transmisji telewizyjnych dla krajów Europy Zach.; powstanie stowarzyszenia CCIR (Comitee Consultatif International des Radiocommunications) Niemiec Edward Schuler z niemieckiej firmy Telefunken opatentował system nagrywania obrazu telewizyjnego na taśmie magnetycznej USA wprowadzają standard dla transmisji telewizyjnych NTSC 1953 XII - Powstanie sieci Eurowizja (Europa Zach.) W USA pierwsza transmisja telewizyjna zawodów sportowych w kolorze Firma AMPEX (USA) konstruuje pierwszy, funkcjonalny aparat do rejestracji obrazów telewizyjnych. Zapisu dokonują wirujące głowice We Francji wprowadzono system barwnej transmisji telewizyjnej SECAM Wiadomości lokalne, prognoza pogody i komunikaty dostępne w lokalnych sieciach telewizji kablowej

13 1960 - Pierwsza bezpośrednia transmisja międzynarodowa z Paryża do Warszawy przez łącza Eurowizji
Niemiec Walter Bruch opracowuje system transmisji barwnych programów telewizyjnych PAL, o wiele doskonalszy niż francuski SECAM i amerykański NTSC; większość krajów zachodniej Europy przyjmuje ten system za obowiązujący (nie przyjmuje go jedynie Francja) Pierwsza transmisja telewizyjna z USA do Europy za pośrednictwem pierwszego komercyjnego satelity Telstar. Granice dla komunikacji przestają istnieć Telewizja amerykańska przekazuje moment zamachu na prezydenta Johna F. Kennedyego Globalna transmisja telewizyjna z Olimpiady w Tokio ZSRR używa satelitów do przekazywania programów tv na obszarze kraj Japończycy wprowadzają standard kaset wideo Szybki rozwój kablowych sieci tv w USA 1969, 20/21 VII, czasu środkowoeuropejskiego Świat ogląda sensacyjną transmisję z lądowania pierwszych ludzi na Księżycu; 21. VII o 3.56 czasu środkowoeuropejskiego astronauta Neil Amstrong, dowódca lądownika "Eagle", jako pierwszy człowiek dotyka stopą powierzchni Księżyca Firma Sony wprowadza standard U-Matic do kamer Profesjonalnych W Niemczech zaprezentowano wideodysk Powstał II program TVP. Rozpoczęcie nadawania programów w kolorze (w standardzie SECAM EAST) Powstanie systemu telewizji satelitarnej w krajach obozu sowieckiego, zrzeszonych w Interwizji: "Intersputnik" W Wielkiej Brytanii prowadzi się próby z wykorzystaniem interaktywnej łączności kablowej za pomocą wideo tekstu (CEEFAX) Sony prezentuje przenośną kamerę wideo BBC przeprowadza próby z transmisją teletekstu do odbiorników domowych Dwie firmy japońskie: Sony i JVC konkurują ze sobą w zakresie systemów magnetowidowych. Pierwsza prezentuje system BETAMAX, a druga - VHS. Z czasem okaże się, że ten drugi zyska powszechną akceptację. Ted Turner wprowadza ogólno amerykański system transmisji wiadomości za pośrednictwem satelity Amerykańska telewizja CNN (Cable News Network) Teda Turnera uruchamia 24-godzinny serwis informacyjny; jest to początek dominacji tej sieci na światowym rynku medialnym

14 1984 - Połączenie kamery i wideodtwarzacza daje początek nowemu urządzeniu o nazwie camcorder.
Obrazy telewizyjne przetworzone na sygnały cyfrowe, można przesyłać i następnie ponownie syntetyzować. druga połowa lat Próby z płaskim kineskopem telewizyjnym (Sony, Finnlux) Pierwsze przekazy telewizyjne zawierające dźwięk stereofoniczny JVC wprowadza ulepszony standard zapisu magnetowidowego S-VHS o podwyższonej o 30% rozdzielczości obrazu. Przesądza to o dominacji tej firmy na rynku domowych urządzeń wideo W USA i Japonii udane próby z telewizją cyfrową Telewizje na świecie przekazują wstrząsające obrazy masakry na Placu Tiananmen w Pekinie Sieć CNN transmituje "na żywo" wydarzenia w czasie wojny w Zatoce Perskiej. Mogą je oglądać, za pośrednictwem satelitów komunikacyjnych, widzowie na całym świecie Sieci kablowe okazują się najbardziej dochodowym przedsięwzięciem w USA. Dochód operatorów w 1991 roku wyniósł 22 mld dolarów. TVP przeprowadza pierwszą w swej historii transmisję satelitarną z wozu SNG, za pośrednictwem satelity Eutelsat Aby zmniejszyć zachodnie wpływy, kilkanaście krajów (gł. na Bliskim Wschodzie) zakazuje obywatelom posiadania anten satelitarnych Koncert zespołu Rolling Stones transmitowany za pośrednictwem sieci Internet na cały świat Rozpoczyna nadawanie CANAL+, pierwsza kodowana telewizja w Polsce druga połowa lat Telewizja wchodzi w mariaż z Internetem; w globalnej sieci dostępne są duże sekwencje wideo (format MPG), a nawet całe filmy; upowszechnienie się płyty DVD (Digital Video Disc) jako sposobu rejestracji filmów Telewidzowie w USA, a także na świecie (dzięki transmisji za pośrednictwem Internetu) mogli zobaczyć sensacyjne zeznania prezydenta Billa Clintona w sprawie jego romansu z Moniką Lewinsky Uzgodnienie zasad budowy tzw. polskiej platformy cyfrowej dla programów telewizyjnych i radiowych 1999, 31 XII/2000, 1.I - Telewizja BBC realizuje wielki projekt ogólnoświatowy, polegający na pokazaniu momentu nadejścia Nowego Roku we wszystkich strefach czasowych; transmisja trwa przeszło dobę

15


Pobierz ppt "Telewizja jako medium audiowizualne - Krótka historia telewizji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google