Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dywizjon 303. Spis treści Autor Gatunek literacki Czas akcji Miejsce akcji Bohaterowie Część historyczna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dywizjon 303. Spis treści Autor Gatunek literacki Czas akcji Miejsce akcji Bohaterowie Część historyczna."— Zapis prezentacji:

1 Dywizjon 303

2 Spis treści Autor Gatunek literacki Czas akcji Miejsce akcji Bohaterowie Część historyczna

3 Autor Arkady Adam Fiedler ( 1894-1985 ) – polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik,porucznik Wojska Polskiego. W lutym 1940 roku wraz ze swym oddziałem został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Od sierpnia do października tegoż rokuprzebywał na urlopie i na rozkaz generała Władysława Sikorskiego został oddelegowany do bazy lotniczej w Northolt. Czas ten wykorzystał na zebranie materiałów do cyklu reportaży o zwycięskich walkach Polaków w czasie Bitwy o Brytanię.

4 Gatunek literacki Dywizjon 303 należy do literatury faktu. Wszystkie wydarzenia miały miejsce. Autor, jako ich świadek, relacjonuje wypadki, występuje w roli sprawozdawcy. Każdy rozdział jest rodzajem reportażu. Gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej. Obejmuje utwory, które stanowią relację z określonych wydarzeń, a których naocznym świadkiem był sam autor. Ze względu na stopień autorskiego zaangażowania reportaż przybrać może formę czysto informacyjną, relacjonującą bądź też przedstawiająco-sceniczną.

5 Czas akcji Akcja utworu Arkadego Fiedlera rozgrywa się w przeciągu kilku tygodni (sierpień – wrzesień) roku 1940, podczas Bitwy o Brytanię.

6 Miejsce akcji Miejscem akcji jest przestrzeń powietrzna nad Anglią, gdzie toczą się kolejne starcia aliantów z Niemcami oraz lotnisko Northolt pod Londynem, na którym stacjonował tytułowy Dywizjon 303.

7 Bohaterowie Sierżant Stefan Karubin Podporucznik Kazimierz Daszewski Sierżant Józef Frantiszek Kapitan Witold Urbanowicz Mirosław Ferić Mirosław Ferić

8 Stefan Karubin Bohater rozdziału: „A gdy kul zabrakło…”. Walczył „na zimno”, bez wzruszenia, kierując się zawziętością i uporem. W działaniu zachowywał spokój i opanowanie, nigdy też nie wycofywał się ze starcia.

9 Kazimierz Daszewski Bohater rozdziału: „Ból”. Nazywany przez kolegów „Długim Joe” stanowił dość zagadkową postać. Miał „rogatą duszę i stalowe mięśnie”. Wyróżniał się silnym charakterem i ogromną wytrzymałością na ból.

10 Józef Frantiszek Bohater rozdziału: „Sierżant Frantiszek – dzielny Czech”. Był Czechem, który po kapitulacji swojego kraju, uciekł do Polski, aby walczyć z Niemcami. Następnie przedostał się do Anglii, gdzie został przydzielony do Dywizjonu 303. W powietrzu był indywidualistą. Znany był z ucieczek podczas starcia nad Kanał, gdzie czekał na wracających do Francji przeciwników. Miał opinię niezrównanego strzelca i pilota.

11 Witold Urbanowicz Bohater rozdziału: „Lotnik bez lęku i skazy”. W 1940 roku miał trzydzieści cztery lata i był kapitanem Wojsk Polskich i majorem armii brytyjskiej. Od 5 września 1940 roku dowodził Dywizjonem 303, wykazując się nieomylnością, trafnością w podejmowaniu decyzji, odwagą i rzetelnością

12 Mirosław Ferić Pilot Dywizjonu 303. Został on postrzelony przez nieprzyjacielski samolot, jego poważnie uszkodzona maszyna całkowicie bezbronna znalazła się na trasie powrotu Messerchmittów. Uratowała go eskorta przyjaciół: Łokuciewskiego i Paszkiewicza.

13 Bitwa o Anglię Kampania powietrzna nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF, w czasie drugiej wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Określana jest też jako bitwa o Wielką Brytanię, zwłaszcza w historiografii brytyjskiej ( Battle of Britain ). Była to pierwsza kampania toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa.

14 Dziękujemy za uwagę Źródło: - www.dywizjon-303.klp.pl- www.dywizjon-303.klp.pl, - książka,,Dywizjon 303’’ Autor: Natalia Piotrowska Klaudia Poślednik Kl.IIIg


Pobierz ppt "Dywizjon 303. Spis treści Autor Gatunek literacki Czas akcji Miejsce akcji Bohaterowie Część historyczna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google