Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MŁODOŚĆ WOLNA OD PAPIEROSÓW!. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MŁODOŚĆ WOLNA OD PAPIEROSÓW!. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników,"— Zapis prezentacji:

1 MŁODOŚĆ WOLNA OD PAPIEROSÓW!

2 Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników, osoby palące często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uzależnienie od papierosów. Mimo wielu przestróg i kampanii antynikotynowych, wielu ludziom trudno wyrwać się z sideł nałogu. Palą papierosy, gdyż uzależnili się fizycznie i psychicznie od dawek nikotyny. Jakie zagrożenia niesie ze sobą długotrwałe nałogowe palenie papierosów? Abstrahując od faktu, że traci się mnóstwo pieniędzy, szybciej starzeje się skóra, ma się nieświeży oddech i nieładny zapach ubrań. Pojawia się szereg komplikacji zdrowotnych, np. ryzyko zachorowania na raka płuc, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy miażdżycę.

3 Wpływ palenia papierosów na zdrowie Papieros to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Papierosy zawierają między innymi substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy fenol. Nałogowe palenie papierosów przyczynia się do rozwoju różnych chorób. Trzy podstawowe grupy zaburzeń związanych z nikotynizmem to: choroby nowotworowe, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca. Lista schorzeń spowodowanych paleniem tytoniu jest jednak znacznie dłuższa.

4

5 U kobiet, które zaczynają palić przed 18 rokiem życia i wypalają dziennie 20 papierosów, wzrasta ryzyko bezpłodności. Palące kobiety w ciąży muszą liczyć się z powikłaniami, np.: w postaci zespołu nagłej śmierci noworodka, urodzeniem dziecka o niskiej masie urodzeniowej, niedotlenieniem płodu albo poronieniem. Palenie tytoniu wpływa niekorzystnie na układ ruchu i proces kształtowania się kości. Palacze częściej chorują na reumatyzm i osteoporozę oraz degeneracyjne urazy kręgosłupa. Nikotyna sprzyja większej produkcji kwasu żołądkowego, a co za tym idzie – chorobie wrzodowej żołądka. Nikotyna destabilizuje również pracę układu hormonalnego, np. tarczycy. Skutki nikotynizmu można mnożyć, np.: impotencja, katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie płuc czy astma oskrzelowa.

6 Młodzi ludzie, którzy sięgają po papierosy, zwykle w ten sposób chcą zaimponować rówieśnikom. Wydaje im się, że dzięki papierosowi wyglądają doroślej. Liczą na akceptację otoczenia. Niekiedy w towarzystwie, w którym palenie jest normą, osoba niepaląca narażona jest na drwiny i wykluczenie z grupy. Bardzo często po papierosy sięgają dzieci, które nie odnajdują się w swojej rzeczywistości – niczym się nie wyróżniają, źle radzą sobie z niepowodzeniami w szkole i wśród rówieśników. W ich przypadku papieros ma zrekompensować wszystkie braki.

7

8 Warto rzucić palenie! Rzucenie palenia to poprawa kondycji fizycznej, brak kaszlu porannego, rzadziej zdarzające się infekcje dróg oddechowych. Odsuwa się od siebie widmo wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu. Nie ma „bezpiecznej” liczby wypalanych papierosów. Nie wolno pocieszać się tym, że pali się mniej niż kiedyś. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań: nadciśnienia tętniczego, wzrostem obciążenia serca. Ze względu na trzy różnorodne płaszczyzny uzależnienia w rzucaniu palenia najważniejsza jest motywacja - chęć rzucenia palenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji palenia. Nie należy zrażać się, jeżeli nie uda się rzucić palenia za pierwszym razem. Liczy się efekt ostateczny. Większość byłych palaczy rzuciło palenie dopiero za którąś próbą. Trzeba wyciągnąć wnioski z nieudanych prób.

9 100.000 tysięcy ludzi każdego roku w Polsce przedwcześnie umiera na choroby spowodowane paleniem. 10.000.000 Polaków pali regularnie 15- 20 sztuk papierosów dziennie. 5.000.000 spośród palących Polaków pali dłużej niż 20 lat. 500 nieletnich chłopców i dziewcząt w Polsce codziennie zaczyna palić. 180.000 dzieci rocznie próbuje palenia. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.

10

11 Po zgaszeniu ostatniego papierosa: W ciągu 20 min - tętno obniży się oraz ciśnienie krwi powróci do normy. W ciągu 8 godz. - ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość dwutlenku węgla zmniejszy się. W ciągu 48 godz. - twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie. Od 2 tygodni do 3 miesięcy - układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się kondycja fizyczna. Od 1 do 9 miesięcy - wydolność układu oddechowego poprawi się, ustąpi kaszel, duszności i zmęczenie. Po 1 roku - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca zmniejszy się o połowę. Po 5 latach - ryzyko zachorowania na raka płuc, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę; obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej. Po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuc będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej.

12 To nie prawda ze papierosy łagodzą stres! Nikotyna pobudza, a nie uspokaja. Łagodzić stres może tylko u nałogowego palacza, bo kolejny papieros zaspokaja głód nikotynowy, który pojawia się, gdy spada stężenie nikotyny we krwi. Tę sytuację można porównać do niektórych nerwic, kiedy to osoba cierpiąca na nią musi w stresie wykonać określone ruchy, np. kręcić młynka palcami, aby opanować zdenerwowanie. Stresem samym w sobie może być dla palacza niemożność zapalenia papierosa.

13 To nieprawda, że kilka papierosów dziennie nie szkodzi Wypalanie nawet jednego papierosa dziennie może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają genetyczne skłonności do zachorowania na raka płuc. Najlepszym przykładem może tu być bierne palenie – ludzie, którzy sami nigdy nie palili, ale przebywali w towarzystwie palaczy, też chorują na raka płuca. Wdychanie dymu tytoniowego jest szczególnie groźne dla dzieci. Najbardziej niszczy ich układ krążenia.

14 To nieprawda, że papierosy mentolowe są zdrowsze niż zwykłe W papierosach mentolowych znajdują się te same substancje smoliste, rakotwórcze, co w papierosach niearomatyzowanych. Ponadto papierosy mentolowe szybciej uzależniają, bo substancje zapachowe i smakowe ułatwiają wchłanianie nikotyny. Wprawdzie nie ma na to twardych dowodów naukowych, ale łagodniejszy smak papierosów mentolowych sprawia, że więcej się ich wypala.

15

16 Źródła: Https://portal.abczdrowie.pl/skutki-palenia-papierosów Http://www.gd-med.pl/palenie-papierosow Http://parenting.pl/portal/palenie-wsrod-mlodziezy Http://konieczpapierosem.blox.pl/tagi_b/157685/skutki-niepalenia.html Http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/skutki-palenia- papierosow-w-jakie-mity-wierza-palacze_40446.html Grafika Google


Pobierz ppt "MŁODOŚĆ WOLNA OD PAPIEROSÓW!. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google