Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 2

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 2"— Zapis prezentacji:

1 Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 2
Katarzyna Onisczuk Rok szkolny 2010/2011

2 Wielkopolska mój region
Książęta i królowie polscy z rodu Piastów zjednoczyli plemiona polskie w jedno państwo, którym rządzili 400 lat. Mieszko I – pierwszy historycznie poświadczony polski władca, książę; Kazimierz Wielki – ostatni władca z dynastii Piastów

3 W herbie Poznania brama miejska o trzech wieżach symbolizuje miasto.
Piotr i Paweł są patronami miasta i katedry. Św. Piotr Św. Paweł

4 Symbolami miasta są ratusz i koziołki, które są związane z mechanizmem zegara.
Zegar wybudował mistrz Bartłomiej Wolff z Gubina. Zegar został zamontowany w 1551 roku. Przebudową ratusza w XVI wieku zajął się architekt z Włoch – Jan Baptysta Quadro.

5 Ratusz w Poznaniu styl renesansowy

6 Wielkopolska mój region
Pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich założono w Poznaniu . W wierzeniach naszych przodków biel oznaczała czystość, a czerwień - waleczność .

7 Karol Marcinkowski żył w latach 1800 - 1846 . Z zawodu był lekarzem.
24 czerwca 1838 została powołana "Spółka Akcyjna Bazar" , a w skład jej komitetu wszedł m.in. lekarz i społecznik - Karol Marcinkowski, większość akcjonariuszy stanowili ziemianie. Statutowym zadaniem spółki było popieranie pożytecznych inicjatyw, co oznaczało w efekcie rezygnację przez akcjonariuszy z całości lub części zysku, który przekazywany był na cele społeczne. Inną zasadą było wydzierżawianie sklepów jedynie Polakom. Hotel Bazar w Poznaniu W Hotelu Bazar nocował również Ignacy Paderewski, którego przemówienie z okna w dniu 27 grudnia 1918 uruchomiło kaskadę zdarzeń, które doprowadziły do wybuchu powstania wielkopolskiego.

8 Skrzydła wiatraków nazywa się inaczej śmigami.
Zabytki budownictwa ludowego można obejrzeć w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Skansen leży między Poznaniem a Gnieznem . Najstarszy obiekt drewniany w Wielkopolsce to kościół w Ołoboku koło Kalisza. Wiatrak z Gryżyny koło Kościana pochodzi z 1585 roku. Z 1303 r. pochodzi wiadomość o istnieniu wiatraka w okolicach Kobylina . Skrzydła wiatraków nazywa się inaczej śmigami. Śmig - skrzydło wiatraka Kościół w Ołoboku koło Kalisza

9 Gród na półwyspie Jeziora Biskupińskiego w 1933 r
Gród na półwyspie Jeziora Biskupińskiego w 1933 r. odkrył nauczyciel Walenty Szwajcer. Podaje się różne daty określające powstanie tej osady, najbardziej prawdopodobny wydaje się okres około 700 lat p.n.e., czyli 2700 lat temu. Rekonstrukcja osady w Biskupinie

10 Kórnik W miejscowości tej oprócz zamku, biblioteki naukowej znajdują się drzewa z egzotycznych krajów. Park przy kórnickim zamku Na ponad 30 hektarach rośnie blisko 3 tys. gatunków drzew i krzewów europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Jest to najstarszy i największy ogród dendrologiczny w Polsce, a jego założycielem był Tytus Działyński. Do najstarszych drzew w parku należą 200-letni buk, wysoki na ponad 30 metrów, oraz 150-letni miłorząb dwuklapowy przy wejściu do parku. W tylnej części arboretum, kilkaset metrów od zamku, w niewielkim pawilonie można obejrzeć wystawę szyszek, nasion i owoców z różnych kontynentów.

11 Arboretum ogród dendrologiczny, dendrarium (łac. arbor – drzewo) – wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów, utrzymywany w celu naukowo-badawczym (np. prace nad aklimatyzacją obcych gatunków), bądź ochrony rzadkich gatunków i odmian. Przy arboretach znajdują się też często szkółki i punkty sprzedaży roślin.

12 Zamek w Kórniku

13 Mysia Wieża w Kruszwicy
Mysia Wieża leży nad jeziorem Gopło.

14 Zęby smoka – zapory przeciwczołgowe
Międzyrzecz W Międzyrzeczu w zespole fortyfikacyjnym znajdują się pancerne kopuły strzelnicze i zapory przeciwczołgowe zwane zębami smoka. Zęby smoka – zapory przeciwczołgowe

15 Międzyrzecki Rejon Umocniony
Niezwykłym elementem krajobrazu okolic Międzyrzecza są zagubione wśród lasów i pól żelbetowe bryły bunkrów, potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. "zębów smoka" - zapór przeciwczołgowych. Pozostałości fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego do dziś budzą podziw swym ogromem, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do zwiedzania, stanowiąc największą turystyczną ziemi międzyrzeckiej. Unikatowy na skalę europejską system fortyfikacji przyciąga rzesze turystów z kraju i zagranicy. Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) został zbudowany przez Niemców w latach międzywojennych i w czasie II wojny światowej w celu obrony rubieży III Rzeszy. Fortyfikacje tworzył system kilkudziesięciu żelbetowych bunkrów.

16 Międzyrzecki Rejon Umocniony


Pobierz ppt "Wielkopolska mój region – odpowiedzi do karty pracy cz. 2"

Podobne prezentacje


Reklamy Google