Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia  Pierwszą maszynę parową zbudował T. Newcomen już w 1705 roku, ale dopiero w początkach XIX wieku zaczęła ona odgrywać znaczną rolę w przemyśle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia  Pierwszą maszynę parową zbudował T. Newcomen już w 1705 roku, ale dopiero w początkach XIX wieku zaczęła ona odgrywać znaczną rolę w przemyśle."— Zapis prezentacji:

1

2 Historia  Pierwszą maszynę parową zbudował T. Newcomen już w 1705 roku, ale dopiero w początkach XIX wieku zaczęła ona odgrywać znaczną rolę w przemyśle. Zastosowanie maszyn parowych było początkiem rewolucji przemysłowej w Europie.

3 Najstarsza Maszyna Parowa

4 Model Maszyny Parowej

5 Dzia ł anie

6 Thomas Newcomen Thomas Newcomen (ur. przed 24 lutego 1663 w Dartmouth w hrabstwie Devon, zm. 5 sierpnia 1729 w Londynie) - angielski kowal i wynalazca. Ze względu na swoje pionierskie osiągnięcia jest często określany ojcem rewolucji przemysłowej. Najważniejszym jego wynalazkiem jest atmosferyczny silnik parowy zwany też silnikiem parowym Newcomena.

7 Dzia ł anie  Spalając pod napełnionym kotłem drewno bądź węgiel, doprowadzano wodę do wrzenia. Wytworzona w ten sposób para była doprowadzana przez układ rozrządu do cylindra. Tłok wprawiany był w ruch poprzez naprzemienne wpuszczanie będącej pod wysokim ciśnieniem pary do przedniej i tylnej części cylindra (rozdzielonych tłokiem). Następnie za pośrednictwem korbowodu przenoszono wytworzoną energię na wał korbowy i koło zamachowe. W celu stabilizacji obrotów w maszynach parowych używany był regulator odśrodkowy.

8 Ciekawostki  Maszyna mogła zasilić 100 warsztatów tkackich. W ten sposób przemysł tkacki rozwinął się w Anglii. Ponieważ do tak dużej liczby maszyn trzeba było dużej ilości drewna, w Anglii zostało wykarczowanych 80% lasów. Następnie zaczęto palić węglem – i tak rozwinął się przemysł górniczy w Wielkiej Brytanii.

9 Budowa  tłok  tłoczysko  krzyżulec  korbowód  wykorbienie wału korbowego  wał korbowy  koło zamachowe  suwak  regulator odśrodkowy

10 Budowa T ł oku

11 Wykonawcy  Patryk Szewczyk  Grzegorz Olszewski  Mateusz Piękoś


Pobierz ppt "Historia  Pierwszą maszynę parową zbudował T. Newcomen już w 1705 roku, ale dopiero w początkach XIX wieku zaczęła ona odgrywać znaczną rolę w przemyśle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google