Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maszyna Parowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maszyna Parowa."— Zapis prezentacji:

1 Maszyna Parowa

2 Historia Pierwszą maszynę parową zbudował T. Newcomen już w 1705 roku, ale dopiero w początkach XIX wieku zaczęła ona odgrywać znaczną rolę w przemyśle. Zastosowanie maszyn parowych było początkiem rewolucji przemysłowej w Europie.

3 Najstarsza Maszyna Parowa

4 Model Maszyny Parowej

5 Działanie

6 Thomas Newcomen Thomas Newcomen (ur. przed 24 lutego 1663 w Dartmouth w hrabstwie Devon, zm. 5 sierpnia 1729 w Londynie) - angielski kowal i wynalazca. Ze względu na swoje pionierskie osiągnięcia jest często określany ojcem rewolucji przemysłowej. Najważniejszym jego wynalazkiem jest atmosferyczny silnik parowy zwany też silnikiem parowym Newcomena.

7 Działanie Spalając pod napełnionym kotłem drewno bądź węgiel, doprowadzano wodę do wrzenia. Wytworzona w ten sposób para była doprowadzana przez układ rozrządu do cylindra. Tłok wprawiany był w ruch poprzez naprzemienne wpuszczanie będącej pod wysokim ciśnieniem pary do przedniej i tylnej części cylindra (rozdzielonych tłokiem). Następnie za pośrednictwem korbowodu przenoszono wytworzoną energię na wał korbowy i koło zamachowe. W celu stabilizacji obrotów w maszynach parowych używany był regulator odśrodkowy.

8 Ciekawostki Maszyna mogła zasilić 100 warsztatów tkackich. W ten sposób przemysł tkacki rozwinął się w Anglii. Ponieważ do tak dużej liczby maszyn trzeba było dużej ilości drewna, w Anglii zostało wykarczowanych 80% lasów. Następnie zaczęto palić węglem – i tak rozwinął się przemysł górniczy w Wielkiej Brytanii.

9 Budowa tłok tłoczysko krzyżulec korbowód wykorbienie wału korbowego
wał korbowy koło zamachowe suwak regulator odśrodkowy

10 Budowa Tłoku

11 Wykonawcy Patryk Szewczyk Grzegorz Olszewski Mateusz Piękoś


Pobierz ppt "Maszyna Parowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google