Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAUKA W OŚWIECENIU KINGA BIEGAŁA KL.6A. Beniamin Franklin 17.01.1706 – 17.04.1790 – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański 17.01.1706.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAUKA W OŚWIECENIU KINGA BIEGAŁA KL.6A. Beniamin Franklin 17.01.1706 – 17.04.1790 – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański 17.01.1706."— Zapis prezentacji:

1 NAUKA W OŚWIECENIU KINGA BIEGAŁA KL.6A

2 Beniamin Franklin – – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański – – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański Franklin przeprowadził szereg doświadczeń z latawcami, udowadniając, że ładunki elektryczne spływające z chmur burzowych po wilgotnym sznurze mogą naładować butelkę lejdejską. To on wymyślił zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi poprzez uziemienie. Uważany jest więc za wynalazcę piorunochronu. Franklin przeprowadził szereg doświadczeń z latawcami, udowadniając, że ładunki elektryczne spływające z chmur burzowych po wilgotnym sznurze mogą naładować butelkę lejdejską. To on wymyślił zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi poprzez uziemienie. Uważany jest więc za wynalazcę piorunochronu.

3 Edward Jenner – – angielski lekarz, odkrywca szczepień ochronnych przeciw ospie – – angielski lekarz, odkrywca szczepień ochronnych przeciw ospie Przełomowe znaczenie odkrycia Jennera polegało na wykazaniu, że w celu uodpornienia człowieka przeciw ospie wcale nie potrzeba zaszczepiać mu ospy prawdziwej, lecz wystarczy szczepienie ospy krowiej (krowianki), która – w odróżnieniu od ludzkiej – ma przebieg łagodny i nigdy nie kończy się śmiercią. Przełomowe znaczenie odkrycia Jennera polegało na wykazaniu, że w celu uodpornienia człowieka przeciw ospie wcale nie potrzeba zaszczepiać mu ospy prawdziwej, lecz wystarczy szczepienie ospy krowiej (krowianki), która – w odróżnieniu od ludzkiej – ma przebieg łagodny i nigdy nie kończy się śmiercią. Odkrycie Jennera, otworzyło drogę do szerokiego stosowania szczepień ochronnych w zapobieganiu wielu groźnych chorób. Odkrycie Jennera, otworzyło drogę do szerokiego stosowania szczepień ochronnych w zapobieganiu wielu groźnych chorób.

4 James Watt – szkocki inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te zapoczątkowały rewolucję przemysłową – szkocki inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te zapoczątkowały rewolucję przemysłową Na potrzeby określania mocy silników zdefiniował on nową jednostkę - koń mechaniczny, która jest do dzisiaj powszechnie używana w motoryzacji. Od nazwiska wynalazcy nazwano jednostkę mocy – wat Na potrzeby określania mocy silników zdefiniował on nową jednostkę - koń mechaniczny, która jest do dzisiaj powszechnie używana w motoryzacji. Od nazwiska wynalazcy nazwano jednostkę mocy – wat

5 Bracia Montgolfier Joseph Michel Montgolfier ( – ) i Jacques Étienne Montgolfier ( – ), wynalazcy tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze. Joseph Michel Montgolfier ( – ) i Jacques Étienne Montgolfier ( – ), wynalazcy tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze. 14 grudnia 1782 wypuszczony przez braci Montgolfier z przydomowego ogródka balon o objętości 18m³ osiągnął wysokość 250 m. 14 grudnia 1782 wypuszczony przez braci Montgolfier z przydomowego ogródka balon o objętości 18m³ osiągnął wysokość 250 m.


Pobierz ppt "NAUKA W OŚWIECENIU KINGA BIEGAŁA KL.6A. Beniamin Franklin 17.01.1706 – 17.04.1790 – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański 17.01.1706."

Podobne prezentacje


Reklamy Google