Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia komputerów Autor: mgr Elżbieta Mazurowska nauczycielka informatyki w Zespole Szkół Nr 7 w Szczecinie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia komputerów Autor: mgr Elżbieta Mazurowska nauczycielka informatyki w Zespole Szkół Nr 7 w Szczecinie."— Zapis prezentacji:

1

2 Historia komputerów Autor: mgr Elżbieta Mazurowska nauczycielka informatyki w Zespole Szkół Nr 7 w Szczecinie

3 Ludzie od najdawniejszych czasów pragnęli ułatwić sobie życie i zaczęli wymyślać urządzenia, które miały pomóc im w przetwarzaniu informacji. Już 2600 lat p.n.e. w Chinach skonstruowano abakus – drewnianą tabliczkę będącą przodkiem dzisiejszych liczydeł.

4

5 W XVII wieku Blaise Pascal skonstruował sumator arytmetyczny – pierwszą prawdziwą maszynę liczącą.

6 W XIX wieku Amerykanin Hollerith wynalazł maszynę analityczno – liczącą. Amerykanin Hollerith wynalazł maszynę analityczno – liczącą.

7 MASZYNA HOLLERITA

8 Angielski matematyk Babage wynalazł maszynę (maszyna Babage`a) będącą pierwowzorem uniwersalnej maszyny cyfrowej.

9 Lata 40-te KOMPUTERY 0 i 1 generacji MARK I –1937(ukończono w 1944) w firmie IBM – pod kierownictwem Howarda Aikena zbudowano pierwszą automatyczną maszynę liczącą. (udoskonalona wersja maszyny Babbage`a) Rozmiary: 17m długości i 3m wysokości ; składała się z 760 tysięcy części i obsługiwało ją 10 ludzi.

10

11 ENIAC – posiadał wyłącznie elementy elektroniczne (lampy elektronowe) –1946r. Wymiary: 15m na 9m; Maszyna ta zajmowała powierzchnię 140m2, zbudowana była z 18000 lamp elektronowych, 1500 przekaźników, pobierała prąd elektryczny o mocy 150 kW, ważyła prawie 30 ton. Jej system wentylacyjny miał wbudowane dwa silniki Chryslera o łącznej mocy 24 KM. Jego włączenie powodowało przygasanie świateł w całej Filadelfii. ENIAC był wykorzystany w amerykańskim programie nuklearnym który doprowadził do zrzucenia bomb na Japonię.

12

13

14

15

16 PIERWSZE KOMPUTERY BYŁY WIELKIE POWOLNE ZAWODNE

17 LATA 50-TE KOMPUTERY II GENERACJI Następuje miniaturyzacja komputera, ze względu na miniaturyzację podstawowych elementów z jakich był on zbudowany. Lampy elektronowe zostają zastąpione tranzystorami, i półprzewodnikami. Komputer staje się: Znacznie mniejszy Znacznie mniejszy Lżejszy i szybszy Lżejszy i szybszy Bardziej niezawodny Bardziej niezawodny Potrzebuje go przemysł i wojsko Potrzebuje go przemysł i wojsko

18

19

20 Lata 70,90 – Era układów scalonych (III i IV generacja) Następuje dalsza miniaturyzacja komputera, elementy z jakich składa się komputer stają się jeszcze mniejsze. Tranzystory, zostają zastąpione układami scalonymi (w jednym układzie scalonym znajduje się ok.3 mln. tranzystorów). Dalszy rozwój techniki spowodował powstanie układów scalonych o wysokim stopniu integracji (w układzie takim znajduje się ok. 8 mln. tranzystorów ) spowodował powstanie komputerów o niewielkich rozmiarach lecz szybkich i niezawodnych w działaniu (IV generacja).

21 MIKROPROCESOR INTEL 4004

22 1975r. – pierwsze mikrokomputery Atari, Commodore, ZX Spectrum, Schneider CPC 464

23

24

25 1981r. Pierwszy komputer IBM PC z systemem operacyjnym DOS

26 Współczesne komputery

27 Ale to jeszcze nie koniec!!! Technologia komputerowa rozwija się bardzo szybko, najwięksi producenci chipów Intel i AMD konkurując ze sobą, wciąż poszukują nowych rozwiązań. Ciekawe jakie będą komputery przyszłości? Kwantowe, wykorzystujące ludzkie DNA, czy jeszcze inne?

28


Pobierz ppt "Historia komputerów Autor: mgr Elżbieta Mazurowska nauczycielka informatyki w Zespole Szkół Nr 7 w Szczecinie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google