Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jedlanka. Jedlanka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Stoczek Łukowski. W latach 1975–1998 miejscowość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jedlanka. Jedlanka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Stoczek Łukowski. W latach 1975–1998 miejscowość."— Zapis prezentacji:

1 Jedlanka

2 Jedlanka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Stoczek Łukowski. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. Obok miejscowości przepływa Bystrzyca, niewielka rzeka dorzecza Wisły.

3 Historia wsi Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1552 roku ze spisu poborowego ziemi łukowskiej w województwie lubelskim. Była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jakoJedlinka. Późniejsze wzmianki nazywają tę wieś już tak samo jak obecnie. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy drzewajodła. W 1580 roku, według spisu poborowego, wieś należała do rodziny Kanimirów i Frączów. (Kanimirowie – średniozamożna utytułowana szlachta z powiatu łukowskiego. W końcu XVI wieku Michał Kanimir syn Jana, żonaty z Zofią z Gumowskich, był dziedzicem Jedlanki i Jamielnika. Wśród właścicieli tych wsi występował też Stanisław Kanimir zwany Jedinakiem. A. Boniecki, Herbarz Polski, Warszawa 1906, tom IX.) W 1620 roku wieś podzielona była między kilku szlachciców. Był to typowy obraz wsi z ziemi łukowskiej, gdzie, podobnie jak na większości obszaru Mazowsza, dominowała drobna własność szlachecka.

4 W Jedlance właścicielami ziemskimi byli: pan Skiwski, pan Jakub Kanimir, pan Wojciech Żabicki – cześnik czerski. Natomiast ziemie dzierżawili: chłop Maciej Magdalerz (od pana Skiwskiego) i Mikołaj Gojski. Szlachta mieszkająca tu była uboga i swoim statusem materialnym niewiele różniła się od chłopów. Natomiast wśród miejscowych chłopów byli chłopi bogatsi, którzy statusem materialnym mogli przewyższać szlachtę. Wieś często zmieniała właścicieli i zapewne w początkach XIX wieku przeszła na własność rządu zaborczego. W 1827 roku Jedlanka leżała w powiecie łukowskim. Należała do parafii Tuchowicz. Była to wieś rządowa. Stało w niej 33 domy a mieszkało w niej 193 mieszkańców. W 1881 roku Jedlanka liczyła 34 domy i 272 mieszkańców. Leżała nadal w powiecie łukowskim w gminie Prawda. We wsi istniał folwark rządowy.

5

6 Zespół Oświatowy w Jedlance Szkoła Podstawowa w Jedlance została założona w 1918 roku i pierwotnie liczyła cztery klasy. Po II wojnie światowej przechodziła zmiany zgodnie z kierunkiem kolejnych reform oświaty. Od 1997 roku funkcjonuje jako Zespół Oświatowy, w skład którego wchodzi Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W 1998 roku nadano jej imię ppłk. Wacława Rejmaka i prawo posiadania sztandaru

7 Parafia Chrystusa Króla w Jedlance Parafia erygowana została w 1928 r. Pierwsze zapisy w księdze metrykalnej pochodzą z 1928 r., a w kronice parafialnej – z 1978 r. Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół – murowany, wybudowany został w latach 1976–1978 staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny. Do parafii Jedlanka należy 3 tys. wiernych z miejscowości kościelnej, z okolicznych wsi i kolonii. Miejscowości należące do parafii: wieś Jedlanka osada Jedlanka. Aleksandrówka Chrusty, Lipniak, Niedźwiadka, Szyszki, Zagoździe i Zastawie.

8 Wykonał : Mateusz Celej


Pobierz ppt "Jedlanka. Jedlanka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Stoczek Łukowski. W latach 1975–1998 miejscowość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google