Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JEDLANKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JEDLANKA."— Zapis prezentacji:

1 JEDLANKA

2 KRÓTKA HISTORIA JEDLANKI
Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1552 roku ze spisu poborowego ziemi łukowskiej w województwie lubelskim. Była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Późniejsze wzmianki nazywają tę wieś już tak samo jak obecnie. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy drzewa jodła. W 1580 roku, według spisu poborowego, wieś należała do rodziny Kanimirów i Frączów. Obok miejscowości przepływa Bystrzyca, niewielka rzeka dorzecza Wisły.

3 Zespół Oświatowy w Jedlance
Szkoła Podstawowa w Jedlance została założona w 1918 roku i pierwotnie liczyła cztery klasy. Po II wojnie światowej przechodziła zmiany zgodnie z kierunkiem kolejnych reform oświaty. Od 1997 roku funkcjonuje jako Zespół Oświatowy, w skład którego wchodzi Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W 1998 roku nadano jej imię ppłk. Wacława Rejmaka ps. Ostoja i prawo posiadania sztandaru

4 Parafia Chrystusa Króla w Jedlance
Parafia erygowana została w 1928 r. Pierwsze zapisy w księdze metrykalnej pochodzą z 1928 r., a w kronice parafialnej – z 1978 r. Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół – murowany, wybudowany został w latach 1976–1978 staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny. Do parafii Jedlanka należy 3 tys. wiernych z miejscowości kościelnej, z okolicznych wsi i kolonii. Miejscowości należące do parafii: wieś Jedlanka (gm. Stoczek Łukowski), osada Jedlanka (gm. Stanin), Aleksandrówka, Chrusty, Lipniak, Niedźwiadka, Szyszki, Zagoździe i Zastawie.

5 CMENTARZ NALEŻY DO PARAFI CHRYSTUSA KRÓLA W JEDLANCE
CMENTARZ W JEDLANCE CMENTARZ NALEŻY DO PARAFI CHRYSTUSA KRÓLA W JEDLANCE

6 STACJA PKP W JEDLANCE NIECZYNNA

7 ZAKŁAD SILIKATY W JEDLANCE
ZAKŁAD ZOSTAŁ ZAŁOŻONY W 1962

8 AMIS ZAKŁAD POLIGRAFICZNO REKLAMOWY
ZAKŁAD ZOSTAŁ OTWARTY W NA POCZĄDKU WRZEŚNIA 2015 OBECNIE ZATRUDNIONCH JEST OK. 200 OSÓB

9 WYKONAWCA reZi


Pobierz ppt "JEDLANKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google