Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

J edlanka. Powstanie Wsi Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku i była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Wieś często.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "J edlanka. Powstanie Wsi Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku i była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Wieś często."— Zapis prezentacji:

1 J edlanka

2 Powstanie Wsi Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku i była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Wieś często zmieniała właścicieli i zapewne w początkach XIX wieku przeszła na własność rządu zaborczego. W 1827 roku Jedlanka leżała w powiecie łukowskim. Należała do parafii Tuchowicz. W 1881 roku Jedlanka liczyła 34 domy i 272 mieszkańców. We wsi istniał folwark rządowy.. Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku i była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Wieś często zmieniała właścicieli i zapewne w początkach XIX wieku przeszła na własność rządu zaborczego. W 1827 roku Jedlanka leżała w powiecie łukowskim. Należała do parafii Tuchowicz. W 1881 roku Jedlanka liczyła 34 domy i 272 mieszkańców. We wsi istniał folwark rządowy..

3

4 Szkoła Podstawowa w Jedlance została założona w 1918 roku i pierwotnie liczyła cztery klasy. Po II wojnie światowej przechodziła zmiany zgodnie z kierunkiem kolejnych reform oświaty. Od 1997 roku funkcjonuje jako Zespół Oświatowy, w skład którego wchodzi Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W 1998 roku nadano jej imię ppłk. Wacława Rejmaka ps. Ostoja i prawo posiadania sztandaru. Zespół Oświatowy w Jedlance

5 g

6 Parafia Chrystusa Króla w Jedlance Parafia erygowana została w 1928 r. Pierwsze zapisy w księdze metrykalnej pochodzą z 1928 r. a w kronice parafialnej – z 1978 r. Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół jest murowany, wybudowany został w latach 1976– 1978 staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny. Do parafii Jedlanka należy 3 tys. wiernych z miejscowości kościelnej, z okolicznych wsi i kolonii. Miejscowości należące do parafii: wieś Jedlanka osada Jedlanka (gm. Stanin), Aleksandrówka, Chrusty, Lipniak, Niedźwiadka, Szyszki, Zagoździe i Zastawie. Parafia erygowana została w 1928 r. Pierwsze zapisy w księdze metrykalnej pochodzą z 1928 r. a w kronice parafialnej – z 1978 r. Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół jest murowany, wybudowany został w latach 1976– 1978 staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny. Do parafii Jedlanka należy 3 tys. wiernych z miejscowości kościelnej, z okolicznych wsi i kolonii. Miejscowości należące do parafii: wieś Jedlanka osada Jedlanka (gm. Stanin), Aleksandrówka, Chrusty, Lipniak, Niedźwiadka, Szyszki, Zagoździe i Zastawie.

7

8 Stacja Kolejowa PKP Kolejowy przystanek osobowy w Jedlance, w województwie lubelskim, w Polsce. Znajduje się w nim 1 peron. Kolejowy przystanek osobowy w Jedlance, w województwie lubelskim, w Polsce. Znajduje się w nim 1 peron. Przez przystanek przechodzi linia kolejowa Przez przystanek przechodzi linia kolejowa

9

10 Cmentarz Cmentarz w Jedlance jest stosunkowo nową nekropolią. Miejscowa parafia powstała po odłączeniu się od parafii tuchowickiej w 1928 roku i z pewnością wtedy powstał też cmentarz. W latach 2012-2013 dokonano dużych inwestycji na terenie cmentarza – główną aleję wyłożono brukiem, zmieniono bramę wjazdową oraz uporządkowano teren. Cmentarz w Jedlance jest stosunkowo nową nekropolią. Miejscowa parafia powstała po odłączeniu się od parafii tuchowickiej w 1928 roku i z pewnością wtedy powstał też cmentarz. W latach 2012-2013 dokonano dużych inwestycji na terenie cmentarza – główną aleję wyłożono brukiem, zmieniono bramę wjazdową oraz uporządkowano teren.

11 v

12 Zakład Silikaty Powstał w 1962 roku i produkuje do dziś. Produkuje bloczki silikatowe oraz cegły i elementy ozdobne łupane do wykładania ścian i ogrodzenia z elementów silikatowych. Powstał w 1962 roku i produkuje do dziś. Produkuje bloczki silikatowe oraz cegły i elementy ozdobne łupane do wykładania ścian i ogrodzenia z elementów silikatowych.

13

14 Wykonawca Michał W


Pobierz ppt "J edlanka. Powstanie Wsi Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku i była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Wieś często."

Podobne prezentacje


Reklamy Google