Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ Słoneczny K. Śliwa i K. Jasnosz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ Słoneczny K. Śliwa i K. Jasnosz."— Zapis prezentacji:

1 Układ Słoneczny K. Śliwa i K. Jasnosz

2 Menu: 1. Co to jest Układ Słoneczny? 2. Słońce 3. Merkury 4. Wenus
5. Ziemia 6. Mars 7. Jowisz 8. Saturn 9. Uran 10.Neptun

3 Co to jest Układ Słoneczny?
Układ Słoneczny to układ planetarny. Składa się ze Słońca, ciał niebieskich, czyli ośmiu planet, 166 znanych księżyców, pięciu planet karłowatych, planetoidów, obiektów pasa Kuipiera, komet, meteoridów i pyłu okołoplanetarnego. Układ Słoneczny należy do Galaktyki zwanej Drogą Mleczną.

4 Słońce Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi. Słońce jest kulą zjonizowanego gazu, którego 74% stanowi wodór, 25% hel, a niespełna 1% pierwiastki cięższe i sporadycznie występujące proste związki chemiczne.

5 Merkury Merkury to najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta Układu Słonecznego. Na nim znajdują się liczne kratery uderzeniowe i praktycznie pozbawiony jest atmosfery. Temperatura powierzchni waha się od −183 °C do 427 °C. Merkury nie posiada naturalnych satelitów. Składa się on w 70% z metalu, a w 30% z krzemianów.

6 Wenus Wenus – druga od Słońca planeta Układu Słonecznego. Ponieważ obserwacje tej planety są możliwe tylko wieczorem i rano, nazywana jest także: Jutrzenką, Gwiazdą Poranną lub Gwiazdą Wieczorną. Jest skalnym globem osnutym gęstymi chmurami, które odbijają większość światła słonecznego. Żółtawy kolor chmur atmosfery pochodzi od kwasu siarkowego. Nie posiada naturalnego satelity.

7 Ziemia Ziemia to trzecia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista. Ziemia, zamieszkana przez miliony gatunków, także człowieka, jest jedynym znanym miejscem we wszechświecie, w którym występuje życie. Nachylenie osi Ziemi do płaszczyzny orbity wynosi 23,45°, co prowadzi do rocznych wahań oświetlenia, które powodują m.in. występowanie pór roku. Wokół Ziemi krąży jeden naturalny satelita – Księżyc. Ziemia oddziałuje grawitacyjnie z innymi ciałami w przestrzeni kosmicznej. Planeta składa się głównie z żelaza, tlenu, krzemu , magnezu, siarki, niklu, wapnia oraz glinu.

8 Mars Mars to czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Mars posiada dwa niewielkie księżyce– Fobosa i Deimosa. Przypuszcza się, że mogło na niej kiedyś powstać życie, jednak obecnie nie ma na to solidnych dowodów. Mars jest planetą w skład którego wchodzą przede wszystkim nikiel i żelazo, a także krzem, tlenek węgla i siarczek żelaza, dzięki którym ma czerwony kolor.

9 Jowisz Jowisz – piąta i największa planeta Układu Słonecznego. Posiada wiele księżyców (odkryto 63) oraz system pierścieni. Jest planetą gazową. Jowisz to najszybciej obracająca się planeta Układu Słonecznego. Powierzchnia planety jest pokryta kilkoma warstwami chmur. Najbardziej znanym szczegółem Jowisza jest Wielka Czerwona Plama. Jego największe cztery księżyce to: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto (tzw. księżyce galileuszowe). Skalne jądro Jowisza jest stosunkowo małe, otoczone warstwami kolejno: metalicznego, ciekłego i gazowego wodoru.

10 Saturn Saturn – szósta planeta Układu Słonecznego. Jest to gazowy olbrzym, drugi pod względem masy i wielkości po Jowiszu, a przy tym o najmniejszej gęstości ze wszystkich planet całego Układu Słonecznego. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie składające się głównie z lodu i z odłamków skalnych. Obecnie znamy 61 naturalnych satelitów Saturna (3 niepotwierdzone ostatecznie). Saturn jest wyraźnie spłaszczony na biegunach i "wydęty" na równiku. Średnica pierścieni Saturna wynosi ponad km, a mają one zaledwie 30 km grubości.

11 Uran Uran to siódma planeta układu słonecznego. Należy do grupy gazowych olbrzymów. Posiada 27 odkrytych księżyców. Uran zawiera stosunkowo mało wodoru- 15% masy i tylko niewielką domieszkę helu (pierwiastki te są głównymi składnikami większych planet). W centrum Urana znajduje się prawdopodobnie niewielkie skaliste jądro. Otacza je gruba warstwa płaszcza złożonego z lodu, zestalonego amoniaku i metanu. Pozostałą masę stanowi płynno-gazowa powłoka powierzchniowa składa się z wodoru, helu, metanu i amoniaku.

12 Neptun Neptun to ósma, najdalsza planeta Układu Słonecznego. Jest to jedyna planeta odnaleziona na drodze przewidywań matematycznych. Niespodziewane zmiany w orbicie Urana doprowadziły astronomów do wniosku, że podlega ona perturbacją nieznanej planety. Został także odnaleziony księżyc Neptuna- Tryton, i pozostałe 12 księżyców. Neptun składa się głównie z wodoru i helu, wody, amoniaku, metanu (który nadaje planecie niebieski kolor) i węglowodorów, a także przypuszczalnie z azotu. Pierścienie Neptuna są kolistymi łukami. Najbardziej zewnętrzny z nich, pierścień Adamsa, składa się z 3 takich łuków nazwanych: Wolność, Równość i Braterstwo.

13 Koniec Dziękujemy


Pobierz ppt "Układ Słoneczny K. Śliwa i K. Jasnosz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google