Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIE DAJ SIĘ WYPALIĆ POWIEDZ NIE DOPALACZOM!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIE DAJ SIĘ WYPALIĆ POWIEDZ NIE DOPALACZOM!"— Zapis prezentacji:

1 NIE DAJ SIĘ WYPALIĆ POWIEDZ NIE DOPALACZOM!

2 DOPALACZE „Dopalacze” – nowe narkotyki ,produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy: 1) o działaniu pobudzającym, 2) o działaniu halucynogennym oraz 3) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany. Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.

3 DOPALACZE Cechą charakterystyczną „dopalaczy” jest to, że substancje w nich zawarte nie znajdują się w wykazach lub nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. „DOPALACZE” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają negatywnie na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które je zażyły.

4 OBJAWY Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

5 DOPALACZE WYGLĄD

6 DOPALACZE POBUDZAJĄCE
Podobno ZWIĘKSZAJĄ ENERGIĘ, POPRAWIAJĄ NASTRÓJ W rzeczywistości powodują: zaburzenia pracy serca, zaburzenia neurologiczne, halucynacje i urojenia . Występują w postaci: proszku, kryształków, czasem pigułek. Zażywa się je poprzez: wciąganie przez nos, połykanie, zastrzyki (dożylnie).

7 DOPALACZE HALUCYNOGENNE
Podobno DOŚWIADCZYSZ NIESAMOWITYCH DOZNAŃ, POZNASZ POZAZMYSŁOWĄ RZECZYWISTOŚĆ W rzeczywistości powodują: nudności, bezsenność, przeraźliwy lęk i panikę, halucynacje i urojenia, a także utratę kontroli nad sobą i swoim zachowaniem. Występują w postaci: nasączonych kawałków papieru/ tektury, czasem płynu. Zażywa się je poprzez: połykanie, zastrzyki (dożylnie).

8 DOPALACZE O DZIAŁANIU PODOBNY DO MARIHUANY
Podobno ODPRĘŻYSZ SIĘ, ROZLUŹNISZ, WPRAWISZ W DOBRY NASTRÓJ W rzeczywistości powodują: wymioty , rozmyślania , nerwowość, bóle w klatce piersiowej, drgawki, utratę przytomności. Występują w postaci: mieszanek ziołowych, proszku. Zażywa się je poprzez: palenie.

9 PO ZAŻYCIU DOPALACZY NALEŻY
-wypić dużo wody mineralnej -zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej -nie siadać za kierownicą -nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu -a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!

10 OBECNA SYTUACJA DOPALACZY W POLSCE
Dopalacze można było do niedawna kupić w tzw. smart shopach, czyli wyspecjalizowanych sklepach internetowych i stacjonarnych. Obecnie na mocy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o PIS (Państwowej Inspekcji Sanitarnej) sprzedaż tzw. dopalaczy jest zakazana na terenie RP. Złamanie prawa obwarowane jest karą grzywny w wysokości od 20 tys. do 1 mln złotych. Handel dopalaczami jest natomiast dozwolony drogą internetową; są one sprzedawane jako ,,produkty kolekcjonerskie” i z założenia nie powinny stać się przedmiotem konsumpcji.

11 ŹRÓDŁA

12 WYKONAŁA IZABELA SĄDELSKA KL.III A GIM.


Pobierz ppt "NIE DAJ SIĘ WYPALIĆ POWIEDZ NIE DOPALACZOM!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google