Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MODA STAROŻYTNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MODA STAROŻYTNA."— Zapis prezentacji:

1 MODA STAROŻYTNA

2 STRÓJ KOBIET Peplos – strój kobiecy bez rękawów, uszyty z jednego prostokątnego kawałka wełnianej tkaniny spiętego na ramionach ozdobną, metalową zapinką do spinania szat. Zapinka przypominała współczesną agrafkę.

3 STRÓJ KOBIET Chiton – koszula lniana lub wełniana z krótkimi rękawami
Chiton składał się z dwóch prostokątnych kawałków materiału zszytych dłuższymi bokami do wysokości ramion, Chiton zakładany był bezpośrednio na ciało; mógł być luźny bądź z paskiem w talii, długi (do kostek) lub krótki (do połowy ud), Chitony z cienkiej tkaniny lnianej, bogato fałdowane – od połowy VI w. p.n.e. zaczęły nosić też kobiety, które – od końca IV w. p.n.e. – zaczęły przewiązywać je pod piersiami.

4 STRÓJ KOBIET i MĘŻCZYZN
Himation – wierzchnie okrycie noszone w starożytnej Grecji. Himation był prostokątnym kawałkiem tkaniny pełniącym rolę peleryny. Noszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, nakładany był na chiton i drapowany w fałdy. Na rysunku – kobieta po lewej ubrana jest w chiton, a pozostałe dwie w himation narzucony na chiton.

5 STRÓJ MĘŻCZYZN Dorycki chiton – luźna wełniana szata, węższa i pozbawiona delikatnych fałd Himation układa się wokół ciała. Zdobi go jedynie prosty pas biegnący wzdłuż brzegu, choć często noszono himationy bogato zdobione.

6 STRÓJ MĘŻCZYZN Chlamida – ubiór męski.
Krótka (do połowy uda) wierzchnia szata noszona przez jeźdźców i podróżnych; Prostokątny pas materiału (najczęściej wełny) o dolnym boku zaokrąglonym, spinany na prawym ramieniu (wtedy końce na lewym ramieniu zszywano) lub pod brodą i przepasywany. Chlamida była najczęściej ciemnego koloru, w dolnej części ozdobiona pasem o innej barwie.

7 STRÓJ MĘŻCZYZN Kausia – nakrycie głowy, rodzaj dużego kapelusza o lekko stożkowatej główce i szerokim rondzie, noszonego dla ochrony przed słońcem. Wykonywano go z jednego kawałka filcu i wiązano pod brodą.

8 STRÓJ MĘŻCZYZN Pilos – stożkowata czapka noszona przez mężczyzn w starożytnej Grecji w VI i V wieku p.n.e. Czasami występowała z daszkiem i bogatymi zdobieniami.

9 inspiracje

10 inspiracje

11 W FILMACH...

12 W FILMACH...


Pobierz ppt "MODA STAROŻYTNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google