Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pod koniec XIX wieku Madera stała się dla północnoeuropejskich elit ulubionym miejscem spędzania zimowych wakacji. Przybywali na nią także chorzy, ponieważ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pod koniec XIX wieku Madera stała się dla północnoeuropejskich elit ulubionym miejscem spędzania zimowych wakacji. Przybywali na nią także chorzy, ponieważ."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Pod koniec XIX wieku Madera stała się dla północnoeuropejskich elit ulubionym miejscem spędzania zimowych wakacji. Przybywali na nią także chorzy, ponieważ wierzono w uzdrawiający klimat wyspy. Uzdrowiskiem było przede wszystkim Monte. Kuracjuszy na szczyt początkowo wnoszono w hamakach, potem na metalowych siedzeniach lub wciągano wołami. Od 1912 roku działała prowadząca z Funchal na szczyt kolej zębata. Po nieszczęśliwym wypadku w 1919 roku została zamknięta. Na krótko reaktywowano jej działanie na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych.

4 Niebieski= trasa kolejki linowej Funchal promenada nad oceanem do Funchal - Monte czerwony= trasa wiklinowych toboganów Funchal Monte do Funchal – Livramento

5 Campo Almirante Reis, stacja dolna kolejki na Monte

6 W Funchal na Campo Almirante Reis, znajduje się stacja dolna kolejki na Monte (560 m n.p.m.). Kolejka przewozi pasażerów z Funchal na Monte w 11 minut. Do dyspozycji pasażerów jest 41 wagoników z 8 miejscami.

7

8

9

10

11

12 Stacja górna Monte -Largo das Babosas

13 Na stacji górnej Monte - Largo das Babosas

14 Widok ze stacji górnej Monte - Largo das Babosas

15 Na terenie Quinta Monte Palace, posiadłości należącej do Fundacji Joe Berrardo znajduje się tropikalny ogród. W ogrodzie można podziwiać rośliny pochodzące z całego świata. Rośnie tu wiele gatunków, takich jak: azalie, wrzos, różne gatunki drzew i paproci. Znajdują się też sagowce (encephalartos), które są uważane za żywe skamieniałości. Rośnie ich tu 60 spośród istniejących na świecie 72 gatunków. W ogrodzie znajdziemy także rośliny typowe dla Madery, na przykład różne odmiany Laurissilva z Makronezji oraz inne gatunki zagrożone wyginięciem.

16

17 W Ogrodach Monte Palace znajduje się muzeum. Są tutaj dwa stałe zbiory - minerały i współczesna rzeźba Zimbabwe.

18

19

20

21

22

23 Australian Tree Fern (Cyathea cooperi) Portugal: Feto arbóreo Rodzina: Cyatheaceae (olbrzymkowate), z Australii Australijska paproć drzewiasta

24

25

26

27 Obrazy zrobione z płytek azulejos przedstawiają historię Portugalii.

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37 Kamienna ławka. Tarcza Portugalii (Escudo de Portugal), wykonana z wapienia, pochodzi z czasów panowania króla Dom Manuela I (*1469, 1495-1521) zwanego Szczęśliwym Jedna z figur parku

38

39 Najwyższa waza świata -Guinness Book1992 Zaprojektowana i wyprodukowanac w Afryce Płd z udziałem artystów z Portugalii i Brazylii. Waza ma wysokość 5,345 m i waży 555 kg Araucaria heterophylla Norfolk Island Pine Rodzina: Araucariaceae, pochodzi z Norfolk Island

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49 Cycad, Cica (Encephalartos natalensis) Rodzina: Zamiaceae z Afryki Płd.

50 Na szczycie wzgórz wzniesiono klasztor Nossa Senhora do Monte. Zastąpił on stojącą od 1470 roku kaplicę, którą postawiono w miejscu, gdzie dzieci widywały Matkę Boską. Legenda mówi, że rodzice nie wierzyli w opowieści dzieci i ojciec postanowił podglądać je. Matki Boskiej co prawda nie zobaczył, ale znalazł figurkę ją przedstawiającą. Przechowuje się ją w klasztorze. Stała się patronką Madery. Do sanktuarium prowadzą 74 schody wykonane z drobnych kawałków czarnego bazaltu. 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia, pielgrzymi pokonują je na kolanach.

51 Źródełko z wodą pitną - Nossa Senhora do Monte

52

53

54

55

56 Kościół Nossa Senhora do Monte

57 Pomnik Karola I Habsburga obok kościoła Nossa Seniora de Monte Karol I Habsburg, ostatni cesarz Austrii i król Węgier spędził w 1922 ostatnie miesiące życia w Funchal. Jego grób jest w kościele Nossa Seniora de Monte. Proces beatyfikacyjny Karola I. rozpoczęto w 1949 r. Beatyfikacji dokonał 3 października 2004 roku papież Jan Paweł II.

58 Jeden z obrazów zrobiony z płytek azulejos w Nossa Seniora de Monte

59 Wnętrza kościoła

60 Kaplica w kościele Nossa Senhora do Monte w której pochowany jest Karol I Habsburg

61 Kościół Nossa Senhora do Monte z dekoracjami z okazji kościelnego święta

62 Quinta do Monte

63

64

65 Kaplica - Capela de Nossa Senhora da Conceição (Chapel of our Lady of Conception)

66 Wejście do kaplicy - Capela de Nossa Senhora da Conceição

67 Kaplica wewnątrz zdobiona płytkami azulejo

68

69 Z Monte można zjechać do Funchal wiklinowym toboganem popychanym i kierowanym przez dwóch mężczyzn. Sanie nie jadą wydzielonym torem, lecz normalną publiczną ulicą po wyślizganym asfalcie. Czasami obracają się bokiem do kierunku jazdy, czasem muszą przepuścić samochód. By na nowo ruszyły smaruje się płozy szmatą nasączoną miksturą. Mężczyźni popychają je lub hamują ciągnąc za liny.

70

71

72

73 www.rotfl.com.pl jokoretsina Foto własne oprócz nr 5,55,72 Muzyka z Madery, Ouvi O Passarinho


Pobierz ppt "Pod koniec XIX wieku Madera stała się dla północnoeuropejskich elit ulubionym miejscem spędzania zimowych wakacji. Przybywali na nią także chorzy, ponieważ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google