Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro"— Zapis prezentacji:

1 Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro
Siedem Cudów Świata Krystian Kaczmarek

2 Spis treści

3 Wymiary Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiona na 7-metrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, każda z dłoni waży 9 ton, a odległość między końcami palców rąk wynosi 23 metry. Dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką linową. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego u stóp pomnika można dojść schodami o 222 stopniach, dojechać windą lub schodami ruchomymi.

4 Kwestie finansowe W 1921 r. rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii. Rozważano kilka projektów, między innymi gigantyczny krzyż czy postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy, którego olbrzymia statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami obejmującymi zarówno miasto jak i witająca przybywających gości od morza spodobała się najbardziej. Pieniądze zebrano w kościołach całej Brazylii.

5 Projektant pomnika Sam pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia. Rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro, a przed umieszczeniem na szczycie wzgórza obłożono steatytem.

6 Kto dokonał odsłonięcia dzieła ?
Odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Dokonał tego projektant oświetlenia Guglielmo Marconi, który włączył je z jachtu przycumowanego w porcie we włoskiej Genui. Uroczystość tę powtarzano jeszcze dwa razy. Za drugim razem gdy zainstalowano nowe oświetlenie, włączenia dokonał papież Paweł VI, a za trzecim z okazji 50. rocznicy czuwania statui nad miastem 12 października 1981 uświetnił włączeniem papież Jan Paweł II

7 Jeden z cudów świata 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata[2]. UNESCO jednoznacznie zdystansowała się od tego projektu[3], oświadczając iż "Lista siedmiu nowych cudów świata będzie tworem prywatnej inicjatywy, który w żaden istotny i trwały sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów"[4]. Kontrowersje może także wzbudzać fakt mobilizowania w wielu krajach do głosowania swoich mieszkańców, prezydent Luiz Inácio Lula da Silva nawoływał do oddania głosu na pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

8


Pobierz ppt "Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro"

Podobne prezentacje


Reklamy Google