Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie Boże Narodzenie, święto pełne uroku, zwłaszcza gdy białe i śnieżne. Obchodzone od IV wieku jako święto liturgiczne w dniu 25 grudnia. Jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie Boże Narodzenie, święto pełne uroku, zwłaszcza gdy białe i śnieżne. Obchodzone od IV wieku jako święto liturgiczne w dniu 25 grudnia. Jest."— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie Boże Narodzenie, święto pełne uroku, zwłaszcza gdy białe i śnieżne. Obchodzone od IV wieku jako święto liturgiczne w dniu 25 grudnia. Jest to raczej symboliczna data upamiętniająca narodziny Jezusa, gdyż faktyczna data Jego urodzin nie jest znana. » Opracował:Kamil Sobesto

2 Wigilia Wigilia (łac. czuwanie, straż) którą znamy, wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, choć być może jej korzenie sięgają o wiele głębiej, bo pierwowzorów zwyczaju dopatrywać się można już w epoce kamiennej, gdy czczono przesilenie zimowe lub w obchodach Saturnaliów w starożytnym Rzymie.

3 Choinka Pierwszą wzmiankę o choince jako symbolu bożonarodzeniowym znaleźć można w życiorysie Św. Bonifacego z VII wieku, brytyjskiego zakonnika nawracającego ludy.

4 Opłatki Opłatek dar ofiarny - to cieniutki arkusik ciasta z mąki zmieszanej z wodą, kiedyś odlewany, dziś wypiekany w grawerach, przypominających nieco gofrownice.

5 Mikołaj Święty Mikołaj urodził się prawdopodobnie w III wieku, około 270 roku, w mieście Patara, w kupieckiej, dość bogatej rodzinie. Poświecił swoje życie kapłaństwu i doszedł do godności biskupiej. Był biskupem azjatyckiego, portowego miasta, Miry, stolicy prowincji.

6 Kolędy Kolęda, od Kalendea, określenia pierwszego dnia miesiąca przez Rzymian. Rozpoczynające nowy rok Kalendae styczniowe świętowano uroczyście, składając sobie życzenia. Miły ten zwyczaj przejęli Słowianie, wzbogacając go życzeniowymi pieśniami.

7 Wigilijne potrawy Wigilijne potrawy. W zależności od regionu i stanu majątkowego liczba ich zmieniała się. U magnatów i w bogatych dworach potraw było dwanaście, przy czym wszystkie podane rodzaje ryb liczone były jako jedna potrawa. W dworkach szlacheckich liczba wahała się od siedmiu do dziewięciu. W chłopskich chatach była skromniejsza.

8 Prezenty

9 Żłobek Miejsce, gdzie 25 grudnia narodził się Jezus Chrystus, które dla chrześcijan jest miejscem szczególnym.

10 Gwiazda betlejemska Poisencja- popularnie zwana gwiazdą betlejemską jest najpopularniejszym kwiatem stawianym co roku na stół wigilijny.


Pobierz ppt "Boże Narodzenie Boże Narodzenie, święto pełne uroku, zwłaszcza gdy białe i śnieżne. Obchodzone od IV wieku jako święto liturgiczne w dniu 25 grudnia. Jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google