Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hej! Jestem Ciapek. Chciałbym Wam coś opowiedzieć o Warszawie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hej! Jestem Ciapek. Chciałbym Wam coś opowiedzieć o Warszawie."— Zapis prezentacji:

1

2 Hej! Jestem Ciapek. Chciałbym Wam coś opowiedzieć o Warszawie.

3 Warszawa jest stolicą Polski od roku 1596 i leży nad Wisłą. Znajdują się tutaj siedziby najwyższych władz : Prezydenta RP, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Sądu Najwyższego oraz urzędów centralnych.

4 Największy rozkwit Warszawy przypada na lata 1674 - 1696 kiedy to panował Jan III Sobieski oraz lata 1764 - 1795 za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

5 Podczas rozbiorów Polski miasto dostaje się pod zwierzchnictwo Prus, później staje się stolicą Księstwa Warszawskiego, a następnie wchodzi w skład Królestwa Polskiego.

6 Ponure lata dla Warszawy rozpoczęły się 1 września 1939 roku kiedy nastąpiło pierwsze bombardowanie miasta przez lotnictwo III Rzeszy. Atakowana z powietrza i lądu Warszawa, po bohaterskiej obronie została zmuszona do kapitulacji 28 września.

7 Po II wojnie światowej rozpoczyna się szacowanie strat i odbudowa miasta. W tym celu powołane zostaje Biuro Odbudowy Stolicy. W 1950 r. Światowy Kongres Obrońców Pokoju przyznaje Warszawie Międzynarodową Nagrodę Pokoju, a w 1999 r. odznaczono stolicę Warszawskim Krzyżem Powstańczym w hołdzie Niepokonanemu Miastu.

8 Warszawa zajmuje obszar 518 km2 i jest podzielona na 18 dzielnic : Śródmieście, Mokotów, Ochota, Wola, Żoliborz, Praga Północ, Praga Południe, Bemowo, Bielany, Białołęka, Ursus, Rembertów, Ursynów, Targówek, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz Włochy.

9 W Warszawie znajduje się wiele wspaniałych zabytków, muzeów, pałaców, a oto niektóre z nich:

10

11 Pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach. Postawiony dla uczczenia tworczości wybitnego kompozytora. Secesyjny pomnik odsłonięto w 1926 roku, lecz jego model dłuta Wacława Szymanowskiego powstał już w 1908 roku. Usytuowany nad sadzawką, przedstawia kompozytora siedzącego pod wierzbą i szukającego natchnienia w naturze.

12

13 Łazienki Królewskie. Najwspanialszy zespół architektury polskiej doby klasycyzmu stanisławowskiego. Przy projektowaniu rozległego parku krajobrazowego pracowali Jan Christian Szuch i Karol Agricola. W XIX w. Łazienki należały do Romanowów, ale park pozostał ogólnodostępnym. W 1944 r. Niemcy obrabowali i spalili Pałac na Wodzie. Odbudowa według planów Jana Dąbrowskiego zakończyła się w latach sześćdziesiątych.

14

15 Syrenka staromiejska. Symbol Warszawy, nawiązujący do legendy o rybaku Warsie i syrenie Sawie, którzy mieli założyć miasto. Znajdowała się na murach Starówki, niedawno przeniesiono ją na rynek Starego Miasta.

16

17 Pałac Kultury i Nauki. Został zbudowany w centrum Warszawy w latach 1952-55. Mieści się w nim Prezydium PAN, Sala kongresowa, teatry, księgarnia Muzeum Techinki, i wiele innych instytutów. Co roku odbywają się tam Targi Książki.

18

19 Belweder. Znakomity przykład późnego klasycyzmu polskiego, gmach reprezentacyjny Rzeczypospolitej Polskiej. W drugiej połowie XVII w. na południowych przedmieściach Warszawy kanclerz wielki litewski Krzysztof Mikołaj Pac wzniósł barokową willę. W drugiej ćwierci następnego w. Józef Fontana zbudował w jej miejsce nowy pałac dla Lubomirskich. W latach 1945-94 Belweder był oficjalną rezydencją głowy państwa.

20

21 Cmentarz Powązkowski. Jest najstarszą, obok Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, polską nekropolią narodową. Cmentarz na Powązkach był drugim, po nieistniejącym już Cmentarzu świętokrzyskim, miejscem pochówku dla mieszkańców Warszawy położonym poza granicami miasta.

22

23 Pomnik Małego Powstańca. Upamiętnia on bohaterską walkę harcerzy i uczniów w czasie powstania warszawskiego i w okresie całej okupacji.

24 Ja z moim panem codziennie wychodzimy na spacery wieczorem kiedy jest już ciemno. Zobaczcie jaka wtedy przepięknie oświetlona jest Warszawa.

25

26

27

28

29 Mam nadzieję że Warszawa się wam spodobała. Zachęcam abyście osobiście zwiedzili naszą stolicę. Cześć!

30


Pobierz ppt "Hej! Jestem Ciapek. Chciałbym Wam coś opowiedzieć o Warszawie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google