Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Москва Autor : Justyna Chudy Rok szkolny: 2015/16.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Москва Autor : Justyna Chudy Rok szkolny: 2015/16."— Zapis prezentacji:

1 москва Autor : Justyna Chudy Rok szkolny: 2015/16

2 Москва Moskwa - stolica Rosji i jednocześnie największe miasto tego kraju. Jest również największym miastem w Europie. Położona jest nad rzeką Moskwą w Europie Wschodniej. Jej powierzchnia wynosi 2511 km 2. Moskwa - stolica Rosji i jednocześnie największe miasto tego kraju. Jest również największym miastem w Europie. Położona jest nad rzeką Moskwą w Europie Wschodniej. Jej powierzchnia wynosi 2511 km 2.

3 Podział administracyjny Moskwy Moskwa od 1 lipca 2012 r.podzielona jest na 12 okręgów, wcześniej była podzielona na 10 okręgów, które dzieliły się na 125 rejonów. Moskwa od 1 lipca 2012 r.podzielona jest na 12 okręgów, wcześniej była podzielona na 10 okręgów, które dzieliły się na 125 rejonów.

4 Za datę założenia miasta przyjmuje się rok 1147. Jest to rok z którego pochodzą pierwsze zapiski dotyczące powstania Moskwy.

5 W Moskwie znajduje się wiele zabytków wartych zobaczenia.

6 Московский Кремль Twierdza carow, siedziba wladz Zwiazku Radzieckiego, a obecnie rezydencja prezydenta Rosji, od stuleci jest symbolem potegi panstwa. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi. Twierdza carow, siedziba wladz Zwiazku Radzieckiego, a obecnie rezydencja prezydenta Rosji, od stuleci jest symbolem potegi panstwa. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi.

7 Красная площадь Plac Czerwony przylega do murów Kremla od strony północno – wschodniej. Plac ma kształt prostokąta, a poza obwarowaniami Kremla otaczają go jeszcze: gmach Państwowego Muzeum Historycznego, gmach Głównego Powszechnego Domu Towarowego, a także Cerkiew Wasyla Błogosławionego. Plac Czerwony przylega do murów Kremla od strony północno – wschodniej. Plac ma kształt prostokąta, a poza obwarowaniami Kremla otaczają go jeszcze: gmach Państwowego Muzeum Historycznego, gmach Głównego Powszechnego Domu Towarowego, a także Cerkiew Wasyla Błogosławionego. Nazwa placu powstała od starosłowiańskiego przymiotnika „ красны ”. Przymiotnik ten w języku rosyjskim zaczął mieć z czasem podwójne znaczenie, w polskim tłumaczeniu znaczył on „piękny” albo „czerwony”. Nazwa placu powstała od starosłowiańskiego przymiotnika „ красны ”. Przymiotnik ten w języku rosyjskim zaczął mieć z czasem podwójne znaczenie, w polskim tłumaczeniu znaczył on „piękny” albo „czerwony”.

8 Мавзолей Ленина Jest to grobowiec znajdujący się przy placu Czerwonym, obok północno-wschodniej części murów Kremla. Został wzniesiony w latach 1929- 1930. Jest miejscem spoczynku przywódcy rewolucji październikowej Włodzimierza Ilicza Lenina, a w latach późniejszych był również miejscem spoczynku jego następcy, Józefa Stalina. Jest to grobowiec znajdujący się przy placu Czerwonym, obok północno-wschodniej części murów Kremla. Został wzniesiony w latach 1929- 1930. Jest miejscem spoczynku przywódcy rewolucji październikowej Włodzimierza Ilicza Lenina, a w latach późniejszych był również miejscem spoczynku jego następcy, Józefa Stalina.

9 Собор Василия Блаженного Cerkiew mieszcząca się na Placu Czerwonym, w pobliżu Kremla. Została zbudowana na rozkaz Iwana IV Groźnego dla uczczenia zwycięstw nad Tatarami. Cerkiew mieszcząca się na Placu Czerwonym, w pobliżu Kremla. Została zbudowana na rozkaz Iwana IV Groźnego dla uczczenia zwycięstw nad Tatarami. Cerkiew Wasyla Błogosławionego była w ciągu wieków wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana ze zniszczeń (np. wojennych). Do XVII w. kopuły poszczególnych obiektów były pozłacane, dopiero później zostały one kolorowo ozdobione. Dziś ta wspaniała dekoracja jest elementem charakterystycznym Cerkwi. Cerkiew Wasyla Błogosławionego była w ciągu wieków wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana ze zniszczeń (np. wojennych). Do XVII w. kopuły poszczególnych obiektów były pozłacane, dopiero później zostały one kolorowo ozdobione. Dziś ta wspaniała dekoracja jest elementem charakterystycznym Cerkwi.

10 Верхние торговые ряды Верхние торговые ряды Moskiewski dom towarowy zbudowany w 1893 roku. Budynek znajduje się przy Placu Czerwonym i obejmuje obszar ograniczony ulicami Nikolską, Iljinką i Wietosznym Pierieułkiem. Moskiewski dom towarowy zbudowany w 1893 roku. Budynek znajduje się przy Placu Czerwonym i obejmuje obszar ograniczony ulicami Nikolską, Iljinką i Wietosznym Pierieułkiem.

11 Центральный музей Великой Отечественной войны 1941–1945 гг. Muzeum jest kompleksem upamiętniającym udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej oraz pamięć o bohaterstwie i męstwie. Znajdują się tam wystawy czasowe i stałe poświęcone ludziom, uzbrojeniu, znajduje się tu także Sala Sławy z wymienionymi Bohaterami Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej. Muzeum jest kompleksem upamiętniającym udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej oraz pamięć o bohaterstwie i męstwie. Znajdują się tam wystawy czasowe i stałe poświęcone ludziom, uzbrojeniu, znajduje się tu także Sala Sławy z wymienionymi Bohaterami Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej. Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej zostało otwarte 9 maja 1995 roku – 50 lat po zakończeniu II wojny światowej. Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej zostało otwarte 9 maja 1995 roku – 50 lat po zakończeniu II wojny światowej.

12 Большой театр Большой театр Zabytkowy teatr w Moskwie, położony na Placu Teatralnym w centrum Moskwy, niedaleko Kremla. Został założony w 1776 roku przez księcia Piotra Urussowa oraz Michaiła Jegorowicza Maddoxa. Wystawia przedstawienia operowe i baletowe. Balet Bolszoj i Opera Bolszoj należą do najstarszych i największych zespołów baletowych i operowych na świecie. Zabytkowy teatr w Moskwie, położony na Placu Teatralnym w centrum Moskwy, niedaleko Kremla. Został założony w 1776 roku przez księcia Piotra Urussowa oraz Michaiła Jegorowicza Maddoxa. Wystawia przedstawienia operowe i baletowe. Balet Bolszoj i Opera Bolszoj należą do najstarszych i największych zespołów baletowych i operowych na świecie.

13 Музей изобразительных искусств им. А.С. Пушкина Jest jedną z największych instytucji muzealnych w Rosji kolekcjonujących sztukę zachodnią. Jej początki sięgają końca XIX wieku. Pierwotnym składnikiem kolekcji Muzeum Puszkina stał się zbiór kopii antycznych posągów, makiet i odlewów należących uprzednio do zbiorów Uniwersytetu, a wykorzystywanych dla celów dydaktycznych. Dopiero po przeniesieniu stolicy w 1918 r. rząd sowiecki zdecydował o przeniesieniu tysięcy dzieł sztuki do Moskwy. Jest jedną z największych instytucji muzealnych w Rosji kolekcjonujących sztukę zachodnią. Jej początki sięgają końca XIX wieku. Pierwotnym składnikiem kolekcji Muzeum Puszkina stał się zbiór kopii antycznych posągów, makiet i odlewów należących uprzednio do zbiorów Uniwersytetu, a wykorzystywanych dla celów dydaktycznych. Dopiero po przeniesieniu stolicy w 1918 r. rząd sowiecki zdecydował o przeniesieniu tysięcy dzieł sztuki do Moskwy.

14 Ваганьковское кладбище Jeden z największych cmentarzy w Moskwie. Przez prawie trzy stulecia swego istnienia, na nekropolii wagańkowskiej pochowano ponad pół miliona osób, a na cmentarzu znajduje się ponad sto tysięcy grobów. Jeden z największych cmentarzy w Moskwie. Przez prawie trzy stulecia swego istnienia, na nekropolii wagańkowskiej pochowano ponad pół miliona osób, a na cmentarzu znajduje się ponad sto tysięcy grobów.

15 Третьяковка Muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietjakowa, gromadząca obecnie jedną z największych i najbardziej znaczących w świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych.

16 Патриаршие пруды Патриаршие пруды Skwer w Moskwie, z dużym stawem pośrodku. Znajduje się tu pomnik Iwana Kryłowa - bajkopisarza i satyryka oraz odlane z brązu płaskorzeźby przedstawiające wybrane sceny z jego bajek. Skwer w Moskwie, z dużym stawem pośrodku. Znajduje się tu pomnik Iwana Kryłowa - bajkopisarza i satyryka oraz odlane z brązu płaskorzeźby przedstawiające wybrane sceny z jego bajek.

17 Донской Монастырь Донской Монастырь Monaster założony został w 1591 roku w miejscu odparcia ataku krymskiego chana Ğazı II Gireja, które uznane zostało za cud. Pod konieć XVII wieku na terenie monasteru wybudowana została nowa cerkiew, poświęcona Bogurodzicy Dońskiej i nazywana Wielkim Soborem. Obok monasteru znajduje się Stary Cmentarz Doński, pełniący funkcję nekropoli rodzin arystokracji rosyjskiej. Monaster założony został w 1591 roku w miejscu odparcia ataku krymskiego chana Ğazı II Gireja, które uznane zostało za cud. Pod konieć XVII wieku na terenie monasteru wybudowana została nowa cerkiew, poświęcona Bogurodzicy Dońskiej i nazywana Wielkim Soborem. Obok monasteru znajduje się Stary Cmentarz Doński, pełniący funkcję nekropoli rodzin arystokracji rosyjskiej.

18 Московская Хopaльнaя Cинaгoга Główna synagoga Rosji znajdująca się w Moskwie. Główna synagoga Rosji znajdująca się w Moskwie. Synagoga została zbudowana w latach 1891-1906 w stylu eklektycznym. Najbardziej charakterystycznym elementem synagogi jest kopuła oraz fasada z portykiem podpartym czterema kolumnami. W synagodze śpiewa sławny chór Michaiła Tureckiego. Synagoga została zbudowana w latach 1891-1906 w stylu eklektycznym. Najbardziej charakterystycznym elementem synagogi jest kopuła oraz fasada z portykiem podpartym czterema kolumnami. W synagodze śpiewa sławny chór Michaiła Tureckiego.

19 Хра́м Христа́ Спаси́теля Największa świątynia prawosławna na świecie, znajdująca się w Moskwie. Sobór może pomieścić 10 000 wiernych. Katedralny sobór Chrystusa Zbawiciela jest votum dziękczynnym za uratowanie Rosji przed najazdem napoleońskim w 1812 roku. W dniu 25 grudnia 1812, gdy ostatni żołnierze napoleońscy opuścili granice Rosji, car Aleksander I podpisał manifest o budowie soboru w Moskwie. Największa świątynia prawosławna na świecie, znajdująca się w Moskwie. Sobór może pomieścić 10 000 wiernych. Katedralny sobór Chrystusa Zbawiciela jest votum dziękczynnym za uratowanie Rosji przed najazdem napoleońskim w 1812 roku. W dniu 25 grudnia 1812, gdy ostatni żołnierze napoleońscy opuścili granice Rosji, car Aleksander I podpisał manifest o budowie soboru w Moskwie.

20 Новый Арбат u Арбат Арбат u Новый Арбат - ulice w centrum Moskwy. Арбат u Новый Арбат - ulice w centrum Moskwy.

21 Московский метрополитен Ważnym środkiem transportu w Moskwie jest metro. Pierwszą linię moskiewskiego metra uruchomiono w 1935, a składają się na nie: 182 stacje, 12 linii i torowiska o łącznej długości 301,2 km. Ważnym środkiem transportu w Moskwie jest metro. Pierwszą linię moskiewskiego metra uruchomiono w 1935, a składają się na nie: 182 stacje, 12 linii i torowiska o łącznej długości 301,2 km.

22 Cпорт Cпорт Znajduje się tutaj Дворец спорта Лужники. Znajduje się tutaj Дворец спорта Лужники. Rozgrywano tu m.in. Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2005 oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1980, Finał Ligi Mistrzów 2008, Mistrzostwa Świata w Gimnastyce Artystycznej 2010. W 2013 miasto gościło lekkoatletyczne mistrzostwa świata. Rozgrywano tu m.in. Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2005 oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1980, Finał Ligi Mistrzów 2008, Mistrzostwa Świata w Gimnastyce Artystycznej 2010. W 2013 miasto gościło lekkoatletyczne mistrzostwa świata. Co roku odbywa się tutaj również kobiecy turniej tenisowy - Кубок Кремля. Co roku odbywa się tutaj również kobiecy turniej tenisowy - Кубок Кремля.

23 Moskwa jest najważniejszym ośrodkiem naukowym w Rosji. Tu swoją główną siedzibę ma Rosyjska Akademia Nauk i jej liczne instytuty. W Moskwie znajduje się także największe skupisko wyższych uczelni w kraju. Российский университет театрального искусства Московский государственный университет

24 Ludność Moskwy Według oficjalnych danych 1 stycznia 2014 w Moskwie zamieszkiwało 12 108 257 osób. Mieszkańcy Moskwy reprezentują wiele narodów, spośród których do największych należą Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy i Ormianie.

25 Gospodarka Moskwa jest najbogatszym i najszybciej rozwijającym się miastem w Rosji. Rozwijają się tutaj: - sektor bankowo-finansowy - handel hurtowo-detaliczny - przemysł rozrywkowy - hotelarstwo

26 Porty lotnicze Moskwy Шереметьево - to najważniejsze międzynarodowe lotnisko w Moskwie. Do niedawna (od około 1970) zajmowało 1. miejsce pod względem ilości odprawionych pasażerów w całej Rosji Шереметьево - to najważniejsze międzynarodowe lotnisko w Moskwie. Do niedawna (od około 1970) zajmowało 1. miejsce pod względem ilości odprawionych pasażerów w całej Rosji Домодедово - to największe lotnisko w Rosji i byłego ZSRR pod względem ruchu pasażerskiego i towarowego Домодедово - to największe lotnisko w Rosji i byłego ZSRR pod względem ruchu pasażerskiego i towarowego Внуково - trzecie co do wielkości przewozów pasażerskich lotnisko w Moskwie. Внуково - trzecie co do wielkości przewozów pasażerskich lotnisko w Moskwie.

27 Конец


Pobierz ppt "Москва Autor : Justyna Chudy Rok szkolny: 2015/16."

Podobne prezentacje


Reklamy Google