Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stolica Rosji Moskwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stolica Rosji Moskwa."— Zapis prezentacji:

1 Stolica Rosji Moskwa

2 Wstęp Moskwa (ros. Mocква /mɐ'skva/) – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 10,56 mln mieszkańców, przy czym cała aglomeracja liczy 14,6 mln mieszkańców (2007). Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.

3 Herb

4 Kreml Moskiewski Kreml moskiewski (ros. Московский Кремль) − gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Moskwy. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi.

5 Plac Czerwony w Moskwie (ros
Plac Czerwony w Moskwie (ros. Красная площадь) – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla – oficjalnej siedziby prezydenta Rosji. Ma 330 m długości i 70 m szerokości. Pierwotnie plac Czerwony otaczała drewniana zabudowa, lecz z powodu niebezpieczeństwa pożaru usunięto ją na mocy edyktu Iwana III z 1493 roku. Nowo otwarte miejsce było nazywane "Pożar" lub "Wypalone", i służyło za największe z moskiewskich targowisk. Następnie było wykorzystywane do uroczystości publicznych, czasem też miały na nim miejsce koronacje rosyjskich carów. Bogatą historię placu Czerwonego uwiecznili w obrazach malarze, np. Wasili Surikow , Konstantin Juon, i inni. Nazwa "plac Czerwony" nie ma komunistycznych odniesień - pochodzi od starosłowiańskiego przymiotnika красьнъ (piękny), co zachowało się w innych językach słowiańskich do dzisiaj - w tym w polskim, dla którego słowniki nadal podają słowo "krasny". Natomiast w języku rosyjskim słowo красный ma też znaczenie "czerwony". W znaczeniu "piękny" stosowano je w odniesieniu do katedry św. Bazylego, później zaczęto tak nazywać pobliski plac. Przyjmuje się, że plac Czerwony otrzymał obecną nazwę (która wyparła wcześniejszą "Pożar") w XVII wieku.

6 Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym

7 Cmentarz Cmentarz Wagańkowski (ros. Ваганьковское кладбище) — jeden z największych cmentarzy w Moskwie. Położony w płn.-zach. części miasta, w dzielnicy Красная Пресня, opodal stacji Krasnopresnenskaja Zastawa moskiewskiego metra; powierzchnia (2006) ok. 50 ha. Cmentarz założony w 1771 w czasie epidemii dżumy. Grób Siergieja Jesienina

8 Państwowa Galeria Trietiakowska
Państwowa Galeria Trietiakowska, ros. Государственная Третьяковская галерея, potocznie: Trietiakowka (Третьяковка), muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietiakowa, gromadząca obecnie jedną z największych i najbardziej znaczących w świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych (głównie malarstwo).

9 Prudy Patriarsze Prudy (ros. Патриаршие пруды) – skwer w Moskwie, z dużym stawem pośrodku. Miejsce znane głównie z początku powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" (to tutaj Berlioz dowodził Iwanowi Bezdomnemu, że Jezus nie istniał). Znajduje się tu pomnik Iwana Kryłowa - bajkopisarza i satyryka oraz odlane z brązu płaskorzeźby przedstawiające wybrane sceny z jego bajek.

10 Łubianka Łubianka (ros. Лубянка) – potoczna nazwa siedziby FSB (dawniej KGB i NKWD), a niekiedy samej FSB odnosząca się również do więzienia śledczego znajdującego się kiedyś w podziemiach tego samego budynku w Moskwie. W czasie terroru stalinowskiego na Łubiance zamordowano wielu więźniów politycznych, w tym licznych Polaków. Do dziś w budynku znajdować ma się niewielki areszt śledczy.

11 Kuskowo – zespół pałacowy hrabiów Szeremietiewów w Moskwie.
Osada Kuskowo pierwszy raz wzmiankowa była pod koniec XVI w. jako posiadłość bojarskiego rodu Szeremietiewych i w ich rękach pozostawała aż do rewolucji bolszewickiej w Obecnie część miasta Moskwa. W latach XVIII w. ówczesny właściciel majątku hrabia Piotr Szeremietiew zbudował obecny zespół pałacowy, będący jedną z największych i najbogatszych zachowanych do dziś rezydencji w Rosji, nie licząc budowli carskich. Kwestia autorstwa projektu zespołu nie jest wyjaśniona, oficjalne źródła muzealne wskazują na Blanka, część źródeł wymienia jednak francuskiego architekta Wallyego. Architekt cerkwi jest całkowicie nieznany. Większość reprezentacyjnych budynków, w tym główny pałac powstała w stylu wczesnego klasycyzmu ze śladami baroku, jedynie pawilon Groty powstał w stylu późnobarkowym. W 1919 skonfiskowany majątek przekształcono w muzeum, a w 1938 połączono z muzeum ceramiki i w takiej postaci działa do dziś. Ma więc dwa głowne działy: muzeum wnętrz pałacowych i muzeum porcelany, fajansu i szkła. Zbiory ceramiczne liczą ponad 250 tys. Eksponatów.

12 Wzgórza Wzgórza Worobiowe (ros. Воробьёвы го́ры, trb. Worobjowy gory; w dosłownym tłumaczeniu "Wróble Wzgórza") - to wzgórza na prawym brzegu rzeki Moskwy w Moskwie. Jest to jedna z najwyżej położonych części miasta (wysokości sięgają 220 metrów n.p.m.). Na wzgórzach zlokalizowany jest m.in. górujący nad miastem gmach główny Uniwersytetu Moskiewskiego. W latach wzgórza nosiły nazwę Leninskije Gory (Ле́нинские го́ры) tj. "Wzgórza Leninowskie". Historyczna nazwa wywodzi się od położonej w tym rejonie w przeszłości wsi Worobiowo (Воробьёво).

13 Moskwa dziś Centrum Finansowe

14 Koniec Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Stolica Rosji Moskwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google