Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SLANG AMERYKA Ń SKI AMERICAN SLANG USA. Jeff – Amerykanin uczący języka angielskiego w szkole językowej Callan w Rybniku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SLANG AMERYKA Ń SKI AMERICAN SLANG USA. Jeff – Amerykanin uczący języka angielskiego w szkole językowej Callan w Rybniku."— Zapis prezentacji:

1 SLANG AMERYKA Ń SKI AMERICAN SLANG USA

2 Jeff – Amerykanin uczący języka angielskiego w szkole językowej Callan w Rybniku

3 Slang także język specjalny, argot, gwara środowiskowa – swoista odmiana potocznego języka ogólnonarodowego oparta na odrębności środowiskowej. Odróżnia się tym od dialektu i gwary, wyodrębnionych terytorialnie. W przeciwieństwie do gwar i dialektów, różni się od języka ogólnego leksyką, frazeologią i zmianami znaczeń słownictwa ogólnego, nie gramatyką. Slangi różnicuje się ze względu na środowisko, w którym są używane – do ważniejszych należą slang przestępczy, więzienny, a także młodzieżowy, żeglarski i naukowy. Niekiedy słownictwo typowo slangowe wkracza do języka ogólnego, jednak przeważnie używane jest wtedy do celów humorystycznych, ekspresyjnych i stylizacyjnych. Co to jest slang? Ciocia wikipedia powiada… NUDAAAA !

4 Według nas… Slang to mowa potoczna, która zmienia się zwykle w każdym pokoleniu. Jest ona zależna od subkultur, wieku, muzyki i otoczenia. Język ten zrozumiały jest dla określonej liczby ludzi. Spotykamy się z nim na co dzień w różnych sytuacjach. W naszym projekcie chciałyśmy przedstawić slang, którym posługuje się społeczeństwo amerykańskie. Zamierzałyśmy ukazać ten język z dwóch perspektyw czasowych.

5 Historia slangu amerykańskiego Historia tego języka jest bardzo ciekawa. Slang ten stale się rozwija, wraz z nim nowe znaczenia słów. Nawiązuje do słów lub fraz, które zaczynają być wykorzystywane w sposób powszechny. W ten sposób slang się odnawia, zmienia wraz z upływem czasu. Może się pojawić jako zupełnie nowe słowo, nowe znaczenie jakiegoś tekstu, skrót od słowa lub słów. Historia slangu zaczyna się w około 17 wieku. W 18 w. różnice między Stanami, a innymi anglojęzycznymi krajami spowodowały większą ewolucję slangu. Początkowo slang był uważany za język przestępców i cudzoziemców. Dopiero w 1900 został używany przez pisarzy i ewoluuje do dziś.

6 Slang – lata 70-dziesiąte

7 Slang w latach 70-dziesiątych Yo Yo - hej What it is? What it is? – Jak leci? 4-sho 4-sho – Na pewno You kidding me, right? - You kidding me, right? - Żartujesz sobie ze mnie? Bunny Bunny – słodka dziewczyna/idiotka Ya Ya = you – ty Bummer Bummer – złe wieści/wiadomości Such a fox Such a fox – przystojny Freaky-deaky Freaky-deaky – dziwny Fruit Fruit – okropny Hang loose Hang loose – uspokoić się Boogie Boogie – tańczyć/wirować po parkiecie To chill To chill – wyluzować Burn Burn – skwara/ ofiara jakiegoś żartu Collie Collie – fantastycznie/ niesamowicie Flower power Flower power – moc kwiatów Roller booting Roller booting – tańczyć/ wirować na dyskotece Boo-yah Boo-yah – o tak!

8 Slang – XXI wiek

9 Slang w XXI wieku C’mon C’mon – no dalej Funky Funky – odjazdowy Richie Richie – ciacho What the hell… What the hell… – co do cholery… Annoying Annoying – natrętny To Strong arm To Strong arm – przywalić Wack Wack – do kitu Whassup! Whassup! – Co jest? Get outta my way! Get outta my way! – Zejdź mi z drogi! To regret sth To regret sth – pożałować czegoś See a shrink See a shrink – udac się do psychiatry To mess with sb To mess with sb – zadzierać z kimś Make fun of sb Make fun of sb – nabijać się z kogoś Zit Zit – pryszcz/syf Oh my Gosh! Oh my Gosh! – O mój Boże! Watch out! Watch out! – Uważaj! Sweetie Sweetie – kochana/cukiereczku Yo Yo – hej Gonna = going to Gonna = going to - zamierzać

10 The End Wykonanie (alfabetycznie): Magdalena Oślislok Marta Krawczyk Weronika Wilk


Pobierz ppt "SLANG AMERYKA Ń SKI AMERICAN SLANG USA. Jeff – Amerykanin uczący języka angielskiego w szkole językowej Callan w Rybniku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google