Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska Joanna Śmietańska Roksana Paluch Opiekun: mgr Sylwia Dukowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska Joanna Śmietańska Roksana Paluch Opiekun: mgr Sylwia Dukowska."— Zapis prezentacji:

1 Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska Joanna Śmietańska Roksana Paluch Opiekun: mgr Sylwia Dukowska

2 Urządzenia techniki XXI w. mające wpływ na prawidłowe wysławianie się w języku ojczystym. Siem co u ciebie???

3 Komputer, Internet - źródła służące do komunikowania się: jj – już jestem zw- zaraz wracam bs- brak słów cze- cześć jk- tylko żartowałem oao- bez odbioru n/p- żaden problem ocb- o co chodzi? re- z poważaniem Przykładowe skróty Gadu- gadu Chat Poczta elektroniczna Fora dyskusyjne

4 Telefony komórkowe – smsowy szał Telefony komórkowe – smsowy szał Stosujemy wiele powtórzeń. Nie używamy polskich znaków: np. ę, ą, ź, ż, ń, ć. Często korzystamy ze skrótów: - ok, - nara, - siema.

5 Obecnie bardzo modny stał się młodzieżowy język potoczny, zwany gwarą uczniowską. Do codziennego życia wprowadził on nieład oraz zburzył harmonię. Młodzież używa sloganów, często niezrozumiałych dla starszego pokolenia. Slogany młodzieżowe w języku młodego pokolenia

6 Przyczyny używania sloganów i skrótów słownych Odnalezienie się w grupie rówieśników. Odnalezienie się w grupie rówieśników. Aby dorośli nie rozumieli, co mówimy. Aby dorośli nie rozumieli, co mówimy. Aby pomagać sobie w niezauważalny sposób np. na klasówkach. Za pomocą niektórych słów możemy przekazać informacje, których nie zrozumie nauczyciel, będą one dla niego nic nieznaczące. Aby pomagać sobie w niezauważalny sposób np. na klasówkach. Za pomocą niektórych słów możemy przekazać informacje, których nie zrozumie nauczyciel, będą one dla niego nic nieznaczące.

7 DLACZEGO używamy sloganów w codziennym życiu !? Chcemy przekazać informację za pomocą ukrytego znaczenia. Chcemy przekazać informację za pomocą ukrytego znaczenia. Chcemy zaimponować rówieśnikom znajomością sloganów, tzw. gwary młodzieżowej sloganów, tzw. gwary młodzieżowej Elo ziomki !! Co tam u was w budzie? Ale kanał, zmuła na maksa ~!! U mnie wszystko spox !!!

8 Przykładowe wyrazy zaczerpnięte z gwary uczniowskiej Lol - słowo oznaczające rozbawienie, wesołość. Lol - słowo oznaczające rozbawienie, wesołość. Lipa- coś co się nie udało, niepowodzenie. Lipa- coś co się nie udało, niepowodzenie. Mycka- czapka. Mycka- czapka. Cep- pogardliwie o mężczyźnie. Cep- pogardliwie o mężczyźnie. Obciach- kompromitacja. Obciach- kompromitacja. Obczaić- przyglądać się, sprawdzić coś. Obczaić- przyglądać się, sprawdzić coś. Brechtać się- śmiać się. Brechtać się- śmiać się.

9 Skutki używania sloganów oraz skrótów słownych Zły kontakt z dorosłymi, którzy często nie rozumieją słów używanych przez młodzież na co dzień, wywiera to niemały wpływ na konflikt pokoleniowy. Izolujemy się oraz tracimy wspólny język z bliskimi.

10 Nowy słownik gwary uczniowskiej Tu dowiesz się: Kim jest kaprofag, kataniarz, pacjentka, matman czy obywatel? Czy mandolina, kamienny krąg, błękit Paryża, kabaretka są tym, czym się wydają? To ekscytująca przygoda – dla wszystkich pokoleń dzięki której łatwiej zrozumieć młodego człowieka. Słowniczek gwary uczniowskiej Słowniczek gwary uczniowskiej Słownik jest zbiorem grepsów, jakimi posługuje się młodzież. Cały "myk" polega na tym, że nie potrafią ich zrozumieć dorośli. To właśnie jest takie fajne w tej książce. Można sobie dawać znaki, sygnały, a nawet opowiadać całe historie, uczniowskim kodem. Poznawanie go, porównywanie z własną wiedzą i doświadczeniem może być nie tylko świetną zabawą, ale też zjednoczeniem sił w walce z oporem stawianym przez dorosłych:-). Pozycje książkowe opisujące


Pobierz ppt "Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska Joanna Śmietańska Roksana Paluch Opiekun: mgr Sylwia Dukowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google