Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Jest udomowioną forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, uznawana przez niektórych za podgatunek wilka.  Od czasu jego udomowienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Jest udomowioną forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, uznawana przez niektórych za podgatunek wilka.  Od czasu jego udomowienia."— Zapis prezentacji:

1

2  Jest udomowioną forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, uznawana przez niektórych za podgatunek wilka.  Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi.

3

4 Budowa i wygl ą d psa Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy, jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy międzynarodowych naukowców. Otrzymane wyniki badań odkryły, że cechy fizyczne jak i charakterologiczne są zależne od genotypu. Istnieją rasy, w których występują odmiany psów o wszystkich trzech wariantach długości szaty (np. wyżły niemieckie, jamniki), częściej jednak występuje któryś z wariantów w postaci dominującej (liczniejszej), preferowanej przez hodowców, na przykład z powodu lepszej użytkowości rasy o konkretnej długości włosa w określonych warunkach środowiskowych.

5  Wzrok – wzrok psa jest słabszy niż człowieka, a objawia się to mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych, a także brakiem widzenia obiektów dwuwymiarowych. Pies za to dobrze sobie radzi w słabym świetle (wspomagając się zmysłem węchu i słuchu). Rasa psa determinuje nie tylko siłę wzroku, lecz także zmysł węchu, słuchu oraz dotyku. Wzrok  Słuch – zmysł słuchu w hierarchii psa stoi za węchem i przed wzrokiem. Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek i mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej, a zasięg słuchu jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały u niego ból. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych. Słuch  Dotyk – wrażenia dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibrassami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc. Dotyk  Smak – wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata. Smak

6  Psy ze względu na funkcje jakie pełnią dla człowieka, zostały podzielone na typy, bądź grupy związane z użytkowością. Wykorzystywane są jako:  psy myśliwskie psy myśliwskie  tropowce (bloodhound) tropowcebloodhound  legawce (pudelpointer) legawcepudelpointer  płochacze (płochacz niemiecki) płochaczepłochacz niemiecki  posokowce (posokowiec bawarski) posokowceposokowiec bawarski  gończe (gończy Hamiltona) gończegończy Hamiltona  norowce (jamnik) norowcejamnik  psy aportujące (curly coated retriever) psy aportującecurly coated retriever  psy ratownicze (nowofundland) psy ratowniczenowofundland  psy pasterskie (anatolian) psy pasterskieanatolian  psy zaganiające (bouvier des Flandres) psy zaganiającebouvier des Flandres  psy stróżujące (mastif tybetański) psy stróżującemastif tybetański  psy stróżująco-obronne (doberman)doberman  psy służbowe wykorzystywane na potrzeby wojska (czarny terier rosyjski), policji (owczarek niemiecki), służb celnych (chodský pes)czarny terier rosyjskiowczarek niemieckichodský pes  psy zaprzęgowe (husky syberyjski)husky syberyjski  psy wyścigowe (greyhound)greyhound

7  Pies w filatelistyce pojawił się obok pierwszego znaczka pocztowego w Anglii w 1840 roku pod postacią jaką dziś nazwalibyśmy całostką pocztową czyli tzw. koperty Mulreadego.

8

9

10

11

12 Maja Domżalska Natalia Ukleja


Pobierz ppt " Jest udomowioną forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, uznawana przez niektórych za podgatunek wilka.  Od czasu jego udomowienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google