Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Antyk i Starożytność. Kultury świata starożytnego Mezopotamia Egipt Grecja Rzym 476r n.e. (początek starożytności)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Antyk i Starożytność. Kultury świata starożytnego Mezopotamia Egipt Grecja Rzym 476r n.e. (początek starożytności)"— Zapis prezentacji:

1 Antyk i Starożytność

2 Kultury świata starożytnego Mezopotamia Egipt Grecja Rzym 476r n.e. (początek starożytności)

3 Teatr grecki Teatr grecki – wywodzi się z tradycji obrzędów religijnych, zwłaszcza związanych z kultem Dionizosa.

4

5 Schemat teatru greckiego: 1. widownia; 2. orchestra (placyk, na którym występował chór); 3. proskenion (scena); 4. skene (kulisy, garderoby); 5. parodos (wejście dla chóru)

6 Ajschylos Sofokles Eurypides Najwięksi dramatopisarze antyczni to Ajschylos z Eleusis (VI–V w.), Sofokles (V w.) i Eurypides (V w.).

7 Greccy rzeźbiarze Fidiasz Praksyteles Myron

8 Atena Partenos Atena Warwakeion - jest to marmurowa kopia z czasów rzymskich monumentalnego dzieła Fidiasza - Ateny Partenos - Ateny Dziewicy.

9 Praksyteles

10 Myron - dyskobol Myron, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy greckich, tworzący w latach 480-445 p.n.e.. 480445 p.n.e.

11 Wenus z Milo Wenus z Milo, Została znaleziona przez greckiego rolnika Jorgosa w 1820 r. Figura miała podobno wówczas ręce. Według legendy straciła je, gdy statek d’Urville’a roztrzaskał się o skały w pobliżu wyspy. Gdy rzeźbę wydobyto, była już w stanie, w jakim zna ją cały świat. Od 1821 r. posąg znajduje się w Luwrze.18201821Luwrze

12 Najważniejsi twórcy i myśliciele starożytnej Grecji

13 Grecja  Tales z Miletu  Sokrates  Pitagoras  Platon  Arystoteles

14 Pitagoras Tales z Miletu Sokrates Platon Arystoteles

15 Antyczna architektura w Rzymie Koloseum Panteon Łuk Tryumfalny

16 Koloseum, Amfiteatr Flawiuszów, amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.amfiteatr Rzymie707280n.e.Flawiuszów

17 Panteon w Rzymie ( miejsce poświęcone wszystkim bogom),

18 Łuk tryumfalny

19 Siedem starożytnych cudów świata Piramida Cheopsa ok. 2560 p.n.e. Świątynia Artemidy w Efezie z około 560 p.n.e. Kolos Rodyjski w Rodos z około 281 p.n.e. Latarnia morska w Faros z około 280 p.n.e. Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie Posąg Zeusa w Olimpii Mauzoleum w Halikarnasie

20 Piramida Cheopsa Największa z piramid egipskich, zbudowana w Gizie jako grobowiec króla Cheopsa; jej wysokość wynosi 146m.

21 Świątynia Artemidy Powstała ok..560r. p.n.e., została spalona przez Herostratesa. W połowie IV w.p.n.e. Została odbudowana ale potem znowu uległa zniszczeniu.

22 Kolos Rodyjski olbrzymi, spiżowy posąg Heliosa (wys. ok. 32 m, waga ok. 70 on). Został wzniesiony u wejścia do portu Rodos. Runął w 224 r. p.n.e. podczas trzęsienia ziemi.

23 Latarnia Morska Na Faros latarnia morska na wyspie Faros wysyłała światło na ok. 50 km. Jej wysokość wynosiła ok. 135m. Została zniszczona przez trzęsienie ziemi na początku XIV w. Faros stała się potem wzorem dla innych latami.

24 Wiszące Ogrody Semiramidy słynne ogrody w Babilonie, których powstanie przypisywano królowej Semiramidzie (dlatego też często zwane są wiszącymi ogrodami Semiramidy). Jest to zespół ogrodów dworskich założonych na sztucznych tarasach.

25 Posąg Zeusa dzieło Fidiasza z ok. 430 r. p.n.e. wykonane dla Świątyni w Olimpii. Posąg wyobrażał boga siedzącego na tronie w płaszczu i wieńcu oliwnym, ze statuetką Nike w prawej dłoni i berłem w lewej. Został zniszczony najprawdopodobniej w 475r. n.e.

26 Mauzoleum w Halikarnasie monumentalny grobowiec władcy Karii Mausolosa ( ląd nazwa) i jego żony. Mauzoleum stało się wzorcem dla innych monumentalnych grobowców. Zburzony przed XV w. przez trzęsienie ziemi.

27 Grecy wyróżnili je ze względu na wyjątkowe walory artystyczne i niezwykłe rozwiązania techniczne

28 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji prezentacje wykonali uczniowie kl. IIIa & Arkadiusz Purski Radosław Wcisło


Pobierz ppt "Antyk i Starożytność. Kultury świata starożytnego Mezopotamia Egipt Grecja Rzym 476r n.e. (początek starożytności)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google