Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ta prezentacja dotyczy jednego z siedmiu cudów starożytnego świata. Lista ta zawiera siedem pozycji : Piramidę Cheopsa, Świątynię Artemidy w Efezie, Posąg.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ta prezentacja dotyczy jednego z siedmiu cudów starożytnego świata. Lista ta zawiera siedem pozycji : Piramidę Cheopsa, Świątynię Artemidy w Efezie, Posąg."— Zapis prezentacji:

1

2 Ta prezentacja dotyczy jednego z siedmiu cudów starożytnego świata. Lista ta zawiera siedem pozycji : Piramidę Cheopsa, Świątynię Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski, Latarnię morską na Faros i Wiszące Ogrody Seramidy, których będzie dotyczyła ta prezentacja.

3 Dlaczego powstały? Wygląd ogrodów. Czy naprawdę istniały? Podsumowanie Dlaczego wiszące? Ogrody Seramidy

4 Ich niezwykłość budziła podziw współczesnych, a zdumienie i wielkie zainteresowanie potomnych. Opisywali je często historycy greccy, a od czasów Aleksandra Wielkiego zalicza się je do siedmiu cudów świata.

5 Zostały zbudowane na polecenie króla Nabuchodonozora II (604-562 p.n.e.), który podarował je swojej żonie, Amytis, ponieważ po przyjeździe do Babilonu bardzo tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii. Nabuchodonozor II Kraina Media

6 Były one zakładane na tarasach wznoszących się do góry i podtrzymywanych specjalną konstrukcją, którą tworzyły szeregi wąskich, coraz wyższych korytarzy zasklepionych kolebkowo. Każdy taras, na którym zasadzono rośliny, był izolowany smołą i powłoką ołowianą na których umieszczano warstwę odsączającą, a następnie grubą warstwę ziemi (do 2 m miąższości), w której rosły drzewa i krzewy, sztucznie nawadniane.

7 Ogrody te zostały założone w VI lub VII wieku p.n.e. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że te piękne rośliny zawieszone są w powietrzu. Do ich nawadniania używano wody z Eufratu, którą dostarczano na poszczególne poziomy za pomocą przemyślnego systemu kanałów i drenów.

8 To, czy Ogrody naprawdę istniały nie jest do końca pewne. Istnieje kilka źródeł, które potwierdzają ich istnienie ale nie są one na tyle wiarygodne żeby móc definitywnie to potwierdzić.

9 Wiszące Ogrody Seramidy bez wątpienia zasługiwały na miano jednego z 7 cudów świata. Były wyjątkowe i piękne. Były czymś zjawiskowym. To wielka szkoda, że już nie istnieją, ale może kiedyś współcześni architekci pokuszą się o ich odtworzenie?

10


Pobierz ppt "Ta prezentacja dotyczy jednego z siedmiu cudów starożytnego świata. Lista ta zawiera siedem pozycji : Piramidę Cheopsa, Świątynię Artemidy w Efezie, Posąg."

Podobne prezentacje


Reklamy Google