Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiszące ogrody Seramidy Weronika Anna Filipiak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiszące ogrody Seramidy Weronika Anna Filipiak"— Zapis prezentacji:

1 Wiszące ogrody Seramidy Weronika Anna Filipiak
Siedem cudów świata Wiszące ogrody Seramidy Weronika Anna Filipiak

2 Ta prezentacja dotyczy jednego z siedmiu cudów starożytnego świata
Ta prezentacja dotyczy jednego z siedmiu cudów starożytnego świata. Lista ta zawiera siedem pozycji : Piramidę Cheopsa, Świątynię Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski, Latarnię morską na Faros i Wiszące Ogrody Seramidy, których będzie dotyczyła ta prezentacja.

3 Spis treści: Dlaczego powstały? Wygląd ogrodów. Czy naprawdę istniały?
Dlaczego wiszące? Podsumowanie Ogrody Seramidy

4 Ogrody seramidy Ich niezwykłość budziła podziw współczesnych, a zdumienie i wielkie zainteresowanie potomnych. Opisywali je często historycy greccy, a od czasów Aleksandra Wielkiego zalicza się je do siedmiu cudów świata.

5 Dlaczego powstały? Zostały zbudowane na polecenie króla Nabuchodonozora II ( p.n.e.), który podarował je swojej żonie, Amytis, ponieważ po przyjeździe do Babilonu bardzo tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii. Nabuchodonozor II Kraina Media

6 Wygląd Ogrodów Były one zakładane na tarasach wznoszących się do góry i podtrzymywanych specjalną konstrukcją, którą tworzyły szeregi wąskich, coraz wyższych korytarzy zasklepionych kolebkowo. Każdy taras, na którym zasadzono rośliny, był izolowany smołą i powłoką ołowianą na których umieszczano warstwę odsączającą, a następnie grubą warstwę ziemi (do 2 m miąższości), w której rosły drzewa i krzewy, sztucznie nawadniane.

7 Dlaczego ,,wiszące” Ogrody te zostały założone w VI lub VII wieku p.n.e. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że te piękne rośliny zawieszone są w powietrzu. Do ich nawadniania używano wody z Eufratu, którą dostarczano na poszczególne poziomy za pomocą przemyślnego systemu kanałów i drenów.

8 Czy naprawdę istniały? To, czy Ogrody naprawdę istniały nie jest do końca pewne. Istnieje kilka źródeł, które potwierdzają ich istnienie ale nie są one na tyle wiarygodne żeby móc definitywnie to potwierdzić.

9 Podsumowanie Wiszące Ogrody Seramidy bez wątpienia zasługiwały na miano jednego z 7 cudów świata. Były wyjątkowe i piękne. Były czymś zjawiskowym. To wielka szkoda, że już nie istnieją, ale może kiedyś współcześni architekci pokuszą się o ich odtworzenie?

10 Uczennica klasy 1g Weronika Anna Filipiak
Dziękuję za uwagę Uczennica klasy 1g Weronika Anna Filipiak


Pobierz ppt "Wiszące ogrody Seramidy Weronika Anna Filipiak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google