Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

7 cudów Ś wiata WYKONAŁA ANNA JOPEK KL.1A Antypater z Sydonu  Był greckim poetą, sporządził listę najsłynniejszych budowli i najznamienitszych dzieł.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "7 cudów Ś wiata WYKONAŁA ANNA JOPEK KL.1A Antypater z Sydonu  Był greckim poetą, sporządził listę najsłynniejszych budowli i najznamienitszych dzieł."— Zapis prezentacji:

1

2 7 cudów Ś wiata WYKONAŁA ANNA JOPEK KL.1A

3 Antypater z Sydonu  Był greckim poetą, sporządził listę najsłynniejszych budowli i najznamienitszych dzieł sztuki ówczesnego świata znanych później jako siedem cudów świata.

4 Piramida Cheopsa  Piramida znajdująca się w Egipcie na płaskowyżu w Gizi e. Została zbudowana ok. 2560 p.n.e., prawdopodobnie według projektu Hemona, z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheops a. W ich pobliżu zlokalizowany jest słynny Wielki Sfinks. Pierwotna wysokość budowli wynosiła 146,59 m, współcześnie w wyniku erozji i utraty piramidionu liczy 138,75 m.

5 Wiszące ogrody Semiramidy  Zostały zbudowane na polecenie wielkiego króla Nabuchodonozora II (604-562 p.n.e.), który podarował je swojej żonie, ponieważ ta bardzo tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że rośliny zawieszone są w powietrzu. Nazwano je imieniem Semiramidy, asyryjskiej królowej, która żyła dwa wieki wcześniej.

6 Świątynia Artemidy w Efezie  Zbudowana na rozkaz króla Lidii Krezusa około 560 r. p.n.e Zdobiły je w dolnej części płaskorzeźby, fryz i najprawdopodobniej tympanon. W jej wnętrzu umieszczono cedrowy posąg Artemidy. Wśród rzeźbiarzy zaangażowanych do prac przy budowie znaleźli się: Fidiasz, Poliklet i Kresilas.  Ukończenie budowli zajęło 120 lat, niestety świątynia w IV wieku została zniszczona podczas najazdu Gotów w roku 262 i już nigdy jej nie odbudowano.

7 Posąg Zeusa w Olimpii  Znajdował się w świątyni w Olimpii. Posąg ten wykonał Fidiasz ok. roku 435 p.n.e. Do jego wykonania użyto złota, kości słoniowej, cydru i szlachetnych kamieni.Rzeźba przedstawiała siedzącego na tronie władcę ludzi i bogów. Na poręczach i nogach tronu ukazano postacie bogiń i sceny bitewne. Posąg Zeusa uległ zniszczeniu na skutek pożaru ok 426 n.e.

8 Mauzoleum w Halikarnasie  Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii, który wzniesiony ok. 350 p.n.e. Budynek został zaprojektowany na polecenie (żony) królowej – Artemizji, przez architektów Satyrosa i Pyteosa. Mauzoleum nie przetrwało do naszych czasów przez słabą konstrukcji i wykonanie. Część zabytków z mauzoleum możemy zobaczyć w British Museum w Londynie.

9 Kolos Rodyjski  Olbrzymich rozmiarów posąg Heliosa, boga słońca, wybudowany na wyspie Rodos przez Charesa z Lindos, ustawiono u wejścia do portu Rodos dla upamiętnienia Demetriusza Poliorketesa, został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi

10 Latarnia morska na Faros  Budowla została wybudowana polecenie Ptolemeusza I.Latarnia znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros na Morzu Śródziemnym, na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie.  W tamtych czasach była to najwyższa budowla na świecie

11 Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji


Pobierz ppt "7 cudów Ś wiata WYKONAŁA ANNA JOPEK KL.1A Antypater z Sydonu  Był greckim poetą, sporządził listę najsłynniejszych budowli i najznamienitszych dzieł."

Podobne prezentacje


Reklamy Google