Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała Anna Jopek kl.1a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała Anna Jopek kl.1a"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała Anna Jopek kl.1a
7 cudów Świata Wykonała Anna Jopek kl.1a

2 Antypater z Sydonu Był greckim poetą, sporządził listę najsłynniejszych budowli i najznamienitszych dzieł sztuki ówczesnego świata znanych później jako siedem cudów świata.

3 Piramida Cheopsa Piramida znajdująca się w Egipcie na płaskowyżu w Gizi e. Została zbudowana ok. 2560 p.n.e., prawdopodobnie według projektu Hemona, z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheops a. W ich pobliżu zlokalizowany jest słynny Wielki Sfinks. Pierwotna wysokość budowli wynosiła 146,59 m, współcześnie w wyniku erozji  i utraty piramidionu liczy 138,75 m.

4 Wiszące ogrody Semiramidy
Zostały zbudowane na polecenie wielkiego króla Nabuchodonozora II ( p.n.e.), który podarował je swojej żonie, ponieważ ta bardzo tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że rośliny zawieszone są w powietrzu. Nazwano je imieniem Semiramidy, asyryjskiej królowej, która żyła dwa wieki wcześniej.

5 Świątynia Artemidy w Efezie
  Zbudowana na rozkaz króla Lidii Krezusa około 560 r. p.n.e Zdobiły je w dolnej części płaskorzeźby, fryz  i najprawdopodobniej tympanon. W jej wnętrzu umieszczono cedrowy posąg Artemidy. Wśród rzeźbiarzy zaangażowanych do prac przy budowie znaleźli się: Fidiasz , Poliklet i Kresilas. Ukończenie budowli zajęło 120 lat, niestety świątynia w IV wieku została zniszczona podczas najazdu Gotów w roku 262 i już nigdy jej nie odbudowano.

6 Posąg Zeusa w Olimpii Znajdował się w świątyni w Olimpii. Posąg ten wykonał Fidiasz  ok. roku 435 p.n.e . Do jego wykonania użyto złota, kości słoniowej , cydru i szlachetnych kamieni .Rzeźba przedstawiała siedzącego na tronie władcę ludzi i bogów. Na poręczach i nogach tronu ukazano postacie bogiń i sceny bitewne. Posąg Zeusa uległ zniszczeniu na skutek pożaru ok 426 n.e.

7 Mauzoleum w Halikarnasie
 Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii , który wzniesiony ok. 350 p.n.e. Budynek został zaprojektowany na polecenie (żony) królowej – Artemizji, przez architektów Satyrosa i Pyteosa. Mauzoleum nie przetrwało do naszych czasów przez słabą konstrukcji i wykonanie.  Część zabytków z mauzoleum możemy zobaczyć w British Museum w Londynie.

8 Kolos Rodyjski Olbrzymich rozmiarów posąg Heliosa, boga słońca, wybudowany na wyspie Rodos przez Charesa z Lindos , ustawiono u wejścia do portu Rodos dla upamiętnienia Demetriusza Poliorketesa, został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi

9 Latarnia morska na Faros
Budowla została wybudowana polecenie Ptolemeusza I .Latarnia znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros na Morzu Śródziemnym, na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m.  stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na świecie

10 Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji


Pobierz ppt "Wykonała Anna Jopek kl.1a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google