Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Siedem cudów świata.  7 cudów świata  Historia powstania  Funkcja Latarni  Na przestrzeni wieków  Reforma Latarni  Nowoczesna Latarnia na Faros.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Siedem cudów świata.  7 cudów świata  Historia powstania  Funkcja Latarni  Na przestrzeni wieków  Reforma Latarni  Nowoczesna Latarnia na Faros."— Zapis prezentacji:

1 Siedem cudów świata

2  7 cudów świata  Historia powstania  Funkcja Latarni  Na przestrzeni wieków  Reforma Latarni  Nowoczesna Latarnia na Faros  Latarnia na filmie

3  Latarnia na Faros jest jednym z siedmiu cudów świata.  Koło niej mianowanymi na cud architektury stoją: Piramida Cheopsa z 2560 p.n.e. Wiszące ogrody Semiramidy z 600 p.n.e. Świątynia Artemidy w Efezie z 550 p.n.e. Posąg Zeusa w Olimpii 435 p.n.e. Mauzoleum w Halikarnasie 351 p.n.e. Kolos Rodyjski 292-280 p.n.e.

4  Została zbudowana ok. 280-279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II.

5 Głównym celem było oświetlanie drogi żeglarzom ku portu. Budowla mierząca 120m, wyposażona w lustra dobrze odbijające światło, widoczna była z odległości 30km.

6  Latarnia była niszczona przez naturę. Już w II wieku runęła najwyższa część latarni. Latarnia uległa uszkodzeniu przez trzęsienia ziemi w latach 1261, 1303 i 1323, po którym nie została odbudowana. Wieża została ostatecznie zniszczona przez trzęsienie w 1375.

7  W 1480r miejsce latarni zostało wykorzystane pod budowę do budowy fortu, który widnieje do dziś.

8  Obecnie pełni funkcję Muzeum Morskiego na fundamentach starożytnej Latarni.

9  Latarnia na Faros została przedstawiona w filmie p.t. „Asterix i Obelix – Misja Kleopatra”  Zaskoczeni na widok Latarni. Od lewej: Obelix, Nubernabis, Panoramix i Asterix.

10


Pobierz ppt "Siedem cudów świata.  7 cudów świata  Historia powstania  Funkcja Latarni  Na przestrzeni wieków  Reforma Latarni  Nowoczesna Latarnia na Faros."

Podobne prezentacje


Reklamy Google