Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkocja – część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej niezależne królestwo. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkocja – część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej niezależne królestwo. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej."— Zapis prezentacji:

1

2 Szkocja – część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej niezależne królestwo. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią.

3 Walut ą Szkocji jest funt szterling Do regionów Szkocji należą: Highlands,Lowlands,Speyside,Islands

4  Pierwszym w historii Szkocji królem był Kenneth I MacAlpin. Początkowe osady na terenie Szkocji datuje się na 5000 r. p.n.e.Pierwsi Celtowie przybyli do Szkocji w V wieku. W 43 roku n.e. ziemie Szkocji zostały podbite przez Rzymian, na ich czele stał wtedy Galjusz Juliusz Cezar. Cesarstwo Rzymskie opuściło te ziemie w 407 r. n.e. W 1606 r. Francuzi utworzyli tzw. Nową Szkocję. Ostatnią królową Szkocji była Anna Steuart.

5

6 Stonehenge – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii.

7 Kamień koronacyjny królów Szkocji po 1296, królów Angli i wielkiej Brytanii zwany był też,,mówiącym” lub,,prorocznym” kamieniem,jako że miał on wskazywać kolejnego władcę.

8 Typ kamiennych budowli o kształcie masywnej wieży, wznoszonych w epoce żelaza i datowanych na pierwsze wieki n.e. Wszystkie budowle tego typu znajdują się na terenie Szkocji w większości na wyspach Szetlandzkich.

9 Wykonana ze srebra brosza odkryta w 1830 roku koło hunterson w west kilbride w hrabstwie ayrshire w południowo zachodniej Szkocji. Obecnie znajduje się w zbiorach Szkockiego muzeum narodowego w Edynburgu.

10 Kto nie słyszał choć raz o słynnym potworze z Loch Ness? W 2015 r. minęła 81 rocznica poszukiwania prehistorycznego gada. Nigdy nie udowodniono istnienia tego stworzenia. Jednak już fakt, jedynie prawdopodobieństwa jego istnienia pobudza naszą wyobraźnię. Międzynarodowy rozgłos potworowi z Loch Ness przyniosła relacja właścicieli hotelu Drumnadrochit, która została opisana przez Alexandra Campbella w lokalnej gazecie Inverness Courier. Było to 2 maja 1933 roku. Pierwsze zdjęcie Nessie zostało wykonane 12 listopada 1933 roku, przez Hugh Gray’a mieszkańca Foyers, który miał zrobić zdjęcie potworowi siedzącemu na skale znajdującej się nad powierzchnią jeziora.

11 Zjednoczone Królestwo składa się z Anglii, Walii i Szkocji, które razem tworzą Wielką Brytanię, oraz z Irlandii Północnej. Zjednoczone Królestwo jest zróżnicowane pod względem geograficznym: wśród tamtejszych krajobrazów znajdziemy zarówno wybrzeża klifowe, wyżyny i niziny, jak również setki wysp na zachód i północ od Szkocji. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest członkiem Wspólnot Europejskich od 1 stycznia 1973 roku, na mocy traktatu podpisanego w 1972 roku.

12


Pobierz ppt "Szkocja – część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej niezależne królestwo. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google