Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RESUSCYTACJA NOWORODKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RESUSCYTACJA NOWORODKA"— Zapis prezentacji:

1 RESUSCYTACJA NOWORODKA

2 Resuscytacja pochodzi od łacińskiego słowa resuscito – „przywracam do świadomości, budzę”.
Pierwsze chwile życia noworodka mają bezpośredni wpływ na jakość życia oraz mogą mieć konsekwencje na całe życie człowieka. Każdy noworodek ma prawo do resuscytacji przeprowadzonej na właściwym i wysokim poziomie. Działania resuscytacyjne mają na celu nie dopuścić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Konieczność resuscytacji po porodzie można przewidzieć w około 70% przypadków. Należy zapoznać się z przedporodowymi i okołoporodowymi czynnikami ryzyka niedotlenienia noworodka.

3 Przedporodowe czynniki ryzyka
Cukrzyca u matki Nadciśnienie tętnicze Infekcja u matki Krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży Porody przedwczesne w wywiadzie Wielo- lub małowodzie Ciąża przeterminowana Ciąża mnoga Uzależnienia u matki (alkohol, leki, narkotyki)

4 Okołoporodowe czynniki ryzyka
Poród przedwczesny Cięcie cesarskie ze wskazań nagłych Poród kleszczowy lub z użyciem próżnociągu Nieprawidłowe położenie płodu Przedłużający się poród (>24 godzin) i przedłużający się (>2 godzin) drugi okres porodu Wcześniejsze (> 24 godzin) odejście płynu owodniowego Podbarwiony smółką płyn owodniowy Przodujące łożyska i przedwcześnie odklejające się łożysko Wypadnięcie pępowiny Zaburzenia tętna płodu Stosowanie opioidów u matki (<4 godzin) przed porodem

5 Ocena stanu Ocenę stanu noworodka przeprowadza się w 1 i 5 minucie życia. Jednak powszechnie używana punktowa skala Apgar nie jest stosowana do podjęcia decyzji odnośnie resuscytacji. Ocena noworodka powinna się rozpocząć natychmiast po urodzeniu. Opiera się ona głównie na trzech następujących objawach: oddech, czynność akcji serca i zabarwienie powłok skórnych. Właśnie te trzy objawy są podstawą do oceny, podejmowania decyzji i prowadzenia działań resuscytacyjnych. Od właściwej oceny, decyzji i niezwłocznie podjętych sprawnych i właściwych działań resuscytacyjnych zależy skuteczność resuscytacji.

6 Resuscytacja noworodka
Resuscytacja noworodka nie jest pojedynczą procedurą stosowaną u wszystkich noworodków, ani też nie jest zbiorem przypadkowych działań. Procedura resuscytacji składa się z serii ujednoliconych i następujących po sobie działań. Każdy następujący po sobie krok jest logiczną konsekwencją poprzedniego i opiera się na ocenie stanu noworodka i odpowiedzi na stosowane postępowanie. Skuteczność resuscytacji zależy również od właściwego sprzętu a przede wszystkim od sprawnego zespołu przeprowadzającego resuscytację.

7 Sprzęt niezbędny do resuscytacji noworodka
Stanowisko resuscytacyjne: promiennik ciepła źródło światła stoper Stetoskop Źródło tlenu: przepływomierz do 10 l/min zastawka nadciśnieniowa ustawiona na cm H2O Ssak: ujemne ciśnienie do 200 cm H2O cewniki do odsysania nr 5, 6, 8 Fr awaryjnie – gruszka gumowa do odsysania

8 cd. Worek oddechowy i maski twarzowe nr 0, 1, 2 Rurki ustno-gardłowe
Laryngoskop z prostymi łopatkami nr 0, 1 Rurki dotchawicze właściwych rozmiarów: 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.0 Prowadnice do rurek intubacyjnych Kleszczyki Magilla Leki: nalokson adrenalina 4.2% wodorowęglan sodu płyny dożylne ( 0.9% NaCl, Mleczan Ringera, 5 i 10% glukoza)

9 cd. Sprzęt jednorazowego użytku: kaniule dożylne
zestaw do cewnikowania żyły pępowinowej igły, strzykawki gaziki nasączone spirytusem przedłużacze i kraniki trójdrożne plaster paski do oznaczania glikemii probówki

10 Postępowanie resuscytacyjne
Aby uniknąć problemów metabolicznych spowodowanych oziębieniem natychmiast po porodzie noworodek powinien być umieszczony pod promiennikiem ciepła, osuszony z płynu owodniowego przy pomocy serwet lub specjalnych ciepłych ręczników. Szczególnie ważne jest to w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie z małą i ekstremalnie niską masą urodzeniową z powodu cienkości naskórka i bardzo słabo rozwiniętej tkanki podskórnej. Zminimalizowanie strat ciepła zwiększa szansę na przeżycie. Pocieranie skóry noworodka ma też znaczenie jako czynnik stymulujący oddychanie.

11 Źródło Fajnamama.pl Http://fajnamama.pl
Mamzdrowie.pl


Pobierz ppt "RESUSCYTACJA NOWORODKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google