Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nordic Walking Przygotowała: Małgorzata Kurek. Co to jest Nordic Walking? Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nordic Walking Przygotowała: Małgorzata Kurek. Co to jest Nordic Walking? Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu."— Zapis prezentacji:

1 Nordic Walking Przygotowała: Małgorzata Kurek

2 Co to jest Nordic Walking? Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych.

3 Trzy poziomy aktywności Zdrowotny Fitness Sportowy

4 Zdrowotny Na pierwszym etapie tak zwanym zdrowotnym ćwiczą osoby, które chcą poprawić swoją kondycję oraz te, które są po przebytych urazach a Nordic Walking traktują jako dobrą rehabilitację. Jest także idealnym wyjściem dla osób pozostających na diecie, których celem jest zrzucenie kilku przeszkadzających kilogramów. Na takim poziomie treningi nie są intensywne, staramy się tak ćwiczyć aby sprawiało nam to przyjemność, dotleniało nasz organizm i poprawiamy sprawność fizyczną. Rzeczą niezwykle ważną jest rozluźnienie, zwłaszcza tych partii mięśni, które na co dzień pozostają spięte. Mało kto wie, że spacer z kijkami może być doskonałym lekiem na bóle głowy wywołane długotrwałą pracą przy komputerze. Z powodzeniem mogą ten sport uprawiać osoby po zawałach i operacjach oraz chorujące na różnego rodzaju choroby przewlekłe o ile nie ma przeciwwskazań.

5 Fitness Poziom drugi to już ćwiczenia w stylu fitness. Przeznaczony jest dla osób, które szukają urozmaicenia w treningach. Na tym etapie głównie trenuje się wytrzymałość a decydującą rolę odgrywa częstotliwość i systematyka marszów. Konieczne jest chodzenie przynajmniej 3 razy w tygodniu po co najmniej 1,5 godziny. Zaletą tego sportu jest to że nie potrzebujemy wychodzić na siłownię czy do fitness klubu i płacić za możliwość treningu. Raz zakupione kijki będą służyć przez długi czas.

6 Sportowy Ostatnim stopniem wtajemniczenia jest trzeci etap, który ma specyfikę wyzwania sportowego. Tym samym technika ulega znacznemu urozmaiceniu. Wprowadza się bieganie, skoki, wchodzenie i schodzenie po stromych zboczach. Idealne wyjście dla sportowców chcących wzmocnić mięśnie górnych partii ciała. Na trzecim poziomie ćwiczy się w sposób wyczerpujący, ma on wiele odmian takich jak: trucht, skoki z nogi na nogę, bieg z kijami, jazda na rolkach przystosowanych do kijków.

7 Korzyści z Nordic Walking Jest łatwy i szybki do nauczenia, może być uprawiany wszędzie niezależnie od pory dnia i roku Poprawia kondycję Koryguje postawę Rozluźnia napięcie w obszarze ramion i karku Redukuje obciążenie stawu skokowego i kolanowego, biodrowego i kręgosłupa Zwiększa wytrzymałość, siłę, ruchomość i koordynację Wzmacnia kości, zmniejsza ryzyko osteoporozy To optymalny kardiotrening do redukcji masy ciała Poprawia sprawność układu krążenia Wzmacnia system immunologiczny Jest prostą formą rehabilitacji

8 Trzy atuty Nordic Walking 1.Podczas marszu trenujemy i utrzymujemy w dobrej kondycji całe ciało, poprawiając wytrzymałość mięśni kończyn górnych i górnej części tułowia. 2.Dzięki Nordic Walking pobudzamy cały organizm: zarówno serce, jak i cały układ krążenia, a także angażujemy do wysiłku 90% mięśni. Oprócz mięśni wzmacniane są także stawy, które są przy tym bezpieczne, ponieważ podpieranie się kijkami powoduje ich odciążenie. 3.Intensywny marsz sprzyja pozbyciu się zbędnych kilogramów - w trakcie uprawiania Nordic Walking spalamy o 20% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu.

9 Technika kroku Podczas chodzenia plecy muszą być wyprostowane, brzuch wciągnięty, łokcie i barki luźne. Krok zaczynamy od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Kroki powinny być trochę dłuższe niż zazwyczaj. Ramionami poruszamy naturalnie, naprzemiennie.

10 Technika Nordic Walking

11 Podczas marszu pamiętamy, aby: Maszerować zawsze w sposób naturalny Barki były luźne i zrelaksowane Ręce i kijki przez cały czas marszu pozostawały w bliskim położeniu tułowia Lewa stopa wysuwała się do przodu równocześnie z prawą ręką Kijki były przez cały czas wbijane pod kątem 60 stopni w stosunku do podłoża Nie naciskać zbyt mocno rękojeści

12 Marsz po zdrowie

13 Kijki

14 „Bezruch jest chorobą, ruch jest powrotem do zdrowia…”


Pobierz ppt "Nordic Walking Przygotowała: Małgorzata Kurek. Co to jest Nordic Walking? Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google