Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witaminy. WITAMINY Co to jest (definicja witaminy)? Podział Formy występowania Funkcje Odkrywca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witaminy. WITAMINY Co to jest (definicja witaminy)? Podział Formy występowania Funkcje Odkrywca."— Zapis prezentacji:

1 Witaminy

2 WITAMINY Co to jest (definicja witaminy)? Podział Formy występowania Funkcje Odkrywca

3 Definicja Witaminy — organiczne związki chemiczne, substancje egzogenne (tj. takie, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego i które muszą być dostarczone z pożywieniem, gdyż sam organizm nie potrafi ich wytworzyć).

4 Podział Witaminy Rozpuszczalne w wodzie Rozpuszczalne w tłuszczach witamina C (kwas askorbinowy) witamina B1 (tiamina) witamina B2 (ryboflawina) witamina B3 (niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego) witamina B5 (kwas pantotenowy) Witamina A (retinol i jego pochodne) Witamina D (cholekalcyferol i pochodne) Witamina E (tokoferol) Witamina K (fitochinon, menadion)

5 Formy występowania witaminy prowitaminy (związki ulegające w organizmie przekształceniu we właściwą witaminę).

6 Funkcje Witamina D pełni istotną funkcję w regulowaniu przemiany wapnia i fosforu oraz tworzeniu kości. Witamina ta wzmaga wchłanianie wapnia i fosforu z jelit, a także hamuje ilość wapnia wydalanego z organizmu. Jest także niezbędna do optymalnego formowania układu szkieletowego, pośrednio wpływa na prawidłowe przewodzenie nerwowe oraz prawidłową pracę serca.

7 Kazimierz Funk (ur. 23 lutego 1884 w Warszawie, zm. 19 stycznia 1967 w Nowym Jorku) – polski biochemik, twórca nauki o witaminach. Odkrył i wyodrębnił z otrębów ryżowych pierwszą witaminę B1. Jego badania pozwoliły wykryć obecność tej witaminy w rozmaitych pokarmach, m.in. w drożdżach, mleku i mózgu wołowym. Funk jest autorem terminu "witamina", który wprowadził w 1912 roku. Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozy. Przewidywał, że brak witamin może powodować inne choroby: krzywicę, szkorbut, pelagrę. Większość swoich prac badawczych zrealizował w Instytucie Pasteura w Paryżu.

8 Koniec Produkcja -Mateusz Bieńkowski -Kamil Piotrowski -Mateusz Domański Kl. 3a Źródło http://zdrowezywienie.w.interia.pl/witaminy.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Witaminy


Pobierz ppt "Witaminy. WITAMINY Co to jest (definicja witaminy)? Podział Formy występowania Funkcje Odkrywca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google